Kluczowe aspekty meczu Realu Valladolid z Barceloną według Lobo Carrasco

Dariusz Maruszczak

11 lipca 2020, 15:00

Mundo Deportivo

3 komentarze

Fot. Getty Images

Były piłkarz, a obecnie współpracownik Mundo Deportivo Lobo Carrasco wymienił kluczowe jego zdaniem aspekty dzisiejszego meczu Realu Valladolid z Barceloną. Zachęcił on zawodników Blaugrany do odważniejszej postawy i zwrócił uwagę na konieczność dobrego ustawiania się Katalończyków.

Odważniejsza gra

Barcelona nie powinna być zespołem o dwóch obliczach, jeśli wciąż walczy o mistrzostwo. Piłkarze Blaugrany potrafią grać wielki futbol, ale w starciach z drużynami nastawionymi bardzo defensywnie przywiązują się w większym stopniu do podejścia, że szanse w końcu nadejdą, niż do ryzyka przechytrzenia rywali na ostatnich metrach. Wyjaśnienie, dlaczego Barcelona prezentowała się tak dobrze w meczu z Villarrealem, jest proste: Żółta Łódź Podwodna grała odważnie i wierzyła, że ma więcej do zaoferowania pod względem piłkarskim z powodu stanu formy. Gospodarze otworzyli się i trach! Barcelona wygrała.

Valladolid będzie bronił i kontratakował, wiedząc, że to rywal musi coś osiągnąć, mimo tego, jak Sergio nastawia swój zespół. Aby przyłapać tę drużynę nieuporządkowaną, ważne będzie przejęcie piłki i szybkie przejście do ataku z wyjątkową rolą bocznych obrońców ekipy Quique Setiena. Jeśli na prawym boku pomocy Realu zagra lewonożny Oscar Plano, a na lewej stronie prawonożny Toni Villa, Nélson Semedo i Jordi Alba mogą stanowić zaskoczenie dla rywali.

Doskonałe dla Barcelony byłoby połączenie ruchliwości Messiego, Suáreza i Griezmanna z szybkością Sergiego Roberto i Riquiego Puiga. Jeśli jednak nie będzie można pokonać rywali ze środka, trzeba zrobić to ze skrzydeł.

Radość z piłką, charakter bez niej

Barcelona lepiej atakuje niż broni, ale jeśli będzie w stanie być w bloku z blisko ustawionymi liniami, poprawi to równowagę zespołu. Bycie silnym z piłką i słabym bez niej wymusza zmianę strategii, którą skutecznie wprowadzili Guardiola i Tito, z historycznym wysokim pressingiem po stracie, bez konieczności posiadania drużyny wyróżniającej się fizycznością.

Valladolid nie traci wielu bramek i nie chodzi tu do końca o posiadanie silnych fizycznie piłkarzy. Sergio nakazuje swoim podopiecznym, żeby bronili blisko siebie, do momentu aż Alcaraz czy Míchel nie przejmą piłki. Zagrywają ją wtedy na dobieg na skrzydła, a stamtąd jest posyłane bezpośrednie podanie do próbujących uwolnić się spod krycia Sergiego Guardioli czy Enesa Ünala.

W celu dobrego bronienia się przed gospodarzami kluczowe będzie skoncentrowanie się na przewidywaniu akcji lub faulowaniu zawodnika gotowego do rozegrania piłki, aby dać czas kolegom z drużyny na powrót i ponowne zorganizowanie swoich szyków. Jeśli nie jesteś w czymś mocny, ukryj to.

Dobre ustawienie

Barcelona musi nadal wygrywać, aby móc liczyć na dwie wpadki Realu, chociaż poleganie na sobie jest najlepsze, żeby móc skupić uwagę tylko na jednym. Barça musi ryzykować na boisku. Myśląc o wydajności Blaugrany, moja konkluzja jest taka, że drużyna Setiena może grać w ustawieniu 1-3-4-1-2 przeciwko dwóm napastnikom rywala, a bez piłki przejść do swojej strefy obronnej w systemie 1-4-4-1-1, gdy drużyna nie zdoła utrzymać się razem w wysokim pressingu. Intensywny terminarz meczów i stan fizyczny wymagają dobrego ustawiania się, żeby nie musieć uczestniczyć w długich wyścigach z rywalami.

Lubię oglądać uwolnionych Messiego i Griezmanna oraz Francuza grającego w podwójnej roli. Konieczne będzie dobre przygotowanie fizyczne, jeśli wciąż jest głód.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Od kiedy Sergi Roberto jest szybki? Chyba się pomyliłem dlaczego ściągnęła Semedo i dlaczego on gra na szybkich skrzydłowych. Tyle czasu w błędzie...

" ruchliwości Messiego, Suáreza i Griezmanna z szybkością Sergiego Roberto" AHA

ruchliwość Messiego i szybkość S.Roberto...uu ktoś chyba analizował mecze Barcy z 2004.