García Pimienta podpisał dziś kolejny kontrakt z klubem swojego życia

Dariusz Maruszczak

9 lipca 2020, 21:35

FCBarcelona.es

4 komentarze

Fot. Getty Images

  • Kilka dni temu FC Barcelona oficjalnie poinformowała, że doszła do porozumienia z trenerem rezerw Garcíą Pimientą w sprawie przedłużenia kontraktu, który wygasał 30 czerwca
  • Dziś wreszcie ceniony w klubie szkoleniowiec podpisał nową umowę
  • Pimienta nie ukrywał zadowolenia z kontynuowania współpracy z klubem jego życia

Francisco Javier García Pimienta związał się z klubem do 30 czerwca 2021 roku i oficjalnie może poprowadzić Barcelonę B w play-offach o awans do Segunda División. W kontrakcie 45-latka zawarto możliwość przedłużenia współpracy o kolejny rok. Ceremonia podpisania umowy odbyła się w loży Estadi Johan Cruyff, a obecni byli na niej prezydent Josep Maria Bartomeu, członek zarządu odpowiedzialny za futbol młodzieżowy Xavier Vilajoana i dyrektor sportowy Éric Abidal.

Pimienta nie ukrywał swojego zadowolenia z przedłużenia współpracy i podkreślił, że z klubem łączy go silna więź:

– Bardzo się cieszę, że mogę być dalej związany z tym klubem, dalej się uczyć i że piłkarze codziennie się rozwijają, ponieważ naszym wyzwaniem jest szkolenie najlepszych zawodników na świecie, aby dotarli oni do pierwszego zespołu Barcelony.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że żyłem w tym stylu od małego. Miałem to szczęście, że przeżywałem to jako piłkarz i teraz jako trener. Zawsze wierzyłem w tę filozofię, w ten sposób gry, w ten styl Barcelony. Jako piłkarz miałem szczęście przeżyć to osobiście i szkoliłem się tutaj również jako trener. Nie jest łatwo być w tym klubie przez tyle czasu. Zacząłem trenowanie w cadete A, a teraz jestem w Barcelonie B. Jestem bardzo zadowolony z pozostania w klubie.

– Trenujemy od wielu tygodni, mamy piłkarzy w pierwszej drużynie i podejdziemy do rywalizacji z najlepszą możliwą ekipą. Bardzo trudno będzie awansować, ale spróbujemy to zrobić, zawodnicy zapracowali na to wielkim wysiłkiem i swoją postawą.

– Mając na uwadze, jak trudno jest awansować, w tym formacie pojedynczego meczu, w którym każdy błąd może cię ukarać, trzeba powiedzieć, że byłoby dobrym projektem stawienie czoła w przyszłym sezonie w Segunda División z tym pokoleniem piłkarzy, którzy moim zdaniem na to zasługują. Dwa sezony temu wygrali UEFA Youth League i ligę, w poprzednim sezonie grali w bardzo młodym składzie w Segunda División B, a w obecnych rozgrywkach zajęli drugie miejsce, z jasnym zamiarem uzyskania awansu. Myślę, że ta grupa zawodników zasługuje na grę w Segunda División.

Całe życie z Barceloną

Urodzony 3 sierpnia 1974 roku García Pimienta niemal przez całe życie jest związany z Barceloną. Do klubu trafił w 1986 roku, a po przejściu kolejnych szczebli futbolu młodzieżowego zaczął grać w drużynie rezerw z takimi zawodnikami jak Ivan de la Peña, Albert Celades, Quique Álvarez czy Roger. W sezonie 1995/1996 zadebiutował w pierwszym zespole, ale później był wypożyczany do Extremadury i Figueres. Później grał jeszcze w L’Hospitalet i Sant Andréu, gdzie zakończył przygodę z piłką w wieku 30 lat, aby w pełni poświęcić się zawodowi trenera. W 2001 roku rozpoczął pracę w cadete A Barcelony i od tego czasu prowadził wiele zespołów młodzieżowych Dumy Katalonii. W latach 2015-2017 był asystentem trenera w drużynie rezerw, a później także pierwszym szkoleniowcem obu juvenili. W rozgrywkach 2017/2018 zdobył dublet z juvenilem A, sięgając po krajowe mistrzostwo i UEFA Youth League. Trudno było znaleźć pod koniec kwietnia 2018 roku lepszego kandydata na przejęcie Barcelony B po zwolnionym Gerardzie Lópezie.

Pimiencie nie udało się utrzymać drużyny w Segunda División, choć poprawiła ona nieco swoje wyniki. W kolejnym sezonie ten szkoleniowiec zajął ósme miejsce w lidze z bardzo młodą drużyną, bazującą na triumfatorach UEFA Youth League. W kolejnych rozgrywkach nastąpił progres i w momencie wstrzymania zmagań z powodu koronawirusa zespół Pimienty zajmował drugie miejsce w tabeli z jednym punktem straty do lidera. 45-latkowi udało się to osiągnąć mimo trudnych warunków związanych m.in. z częstym pobytem jego kluczowych graczy w pierwszej ekipie. Już 19 lipca podopieczni Pimienty zmierzą się w pierwszej rundzie play-offów z Realem Valladolid Promesas.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Jak na razie najlepsi trenerzy przychodzili z Barcy B, oby coś było na rzeczy.
konto usunięte

W 2001 roku miał 27 lat a karierę zakończył w wieku 30 lat. Czy jestem gupi?

Chłopie mam nadzieję, że nas poprowadzisz zamiast Sołtysa za jakiś czas.