Kto wygrałby wybory prezydenckie w FC Barcelonie, gdyby odbyły się one dziś?

Dariusz Maruszczak

9 lipca 2020, 17:00

ElNacional.cat

55 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Portal ElNacional.cat opublikował wyniki ankiet, w których kibice i socios FC Barcelony zostali zapytani o preferencje wyborcze i ocenę obecnego zarządu
  • Z sondażu wyłania się wyraźny faworyt wyścigu o prezydenturę, choć jeszcze nie wszyscy potwierdzili swoją kandydaturę
  • Kibice i socios zostali też przepytani o kluczowe tematy kampanii oraz ewentualne przyspieszenie wyborów

W ankietach przeprowadzonych przez l’Institut Feedback wzięło udział 800 osób, a zorganizowano je w dniach od 29 czerwca do 2 lipca. Jeżeli wyniki jednej z nich powtórzyłyby się podczas wyborów, prezydentem FC Barcelony zostałby Joan Laporta. Wśród socios otrzymał on 56,2% głosów, znacznie dystansując swoich konkurentów. Na Víctora Fonta wskazało jedynie 15,5% uczestników sondy. Trzecie miejsce zajął były prezes Girony i Katalońskiej Federacji Piłkarskiej Jordi Roche (3,9%), który wciąż nie potwierdził startu w wyborach, podobnie jak Laporta. Z kolei 12,5% socios jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje. Inna sprawa, że l’Institut Feedback prawdopodobnie umieścił w sondzie tylko trzy wymienione nazwiska, co mogło wpłynąć na decyzje ankietowanych.

Poparcie dla dwójki głównych kandydatów jest za to mniejsze wśród kibiców Blaugrany. Na Laportę wskazało 43,2% ankietowanych, a na Fonta - 10,6%. W tej grupie zyskuje za to Roche, który znacznie skróciłby dystans do drugiego miejsca (9,7%). Tylko 6,6% kibiców zagłosowało na kogoś innego niż ta trójka, a warto przypomnieć, że wśród kandydatów wymieniani są m.in. Emili Rousaud, Lluis Fernández Ala, Agusti Benedito czy Jordi Farré. Niezdecydowanych jest jednak aż 29,9% kibiców. Warto też dodać, że nie wszyscy potencjalni kandydaci potwierdzili chęć udziału w wyborach, a obecny prezydent Josep Maria Bartomeu nie namaścił jeszcze swojego następcy, choć, biorąc pod uwagę niskie notowania władz klubu, mógłby to być raczej pocałunek śmierci.

Na kogo zagłosowałbyś w wyborach prezydenckich?
Kandydat Głosy kibiców Głosy socios
Joan Laporta 43,2% 56,2%
Víctor Font 10,6% 15,5%
Nie wiem 29,9% 12,5%
Inny kandydat 6,6% 11,9%
Jordi Roche 9,7% 3,9%

Sprawa Katalonii

Jednym z tematów kampanii wyborczej może być stosunek do niezależności Katalonii. W ankiecie zadano również tego typu pytanie, a 69,9% kibiców potwierdziło, że FC Barcelona powinna być po stronie niepodległości i prawa do samostanowienia. Z kolei 27,2% fanów jest przeciwnego zdania. Jednak tylko 22,1% uczestników sondy uważa, że prezydent Blaugrany powinien zająć stanowisko polityczne, a tymczasem 77% wskazało, że wcale nie ma takiej konieczności.

Niskie notowania obecnych władz

Zgodnie z wynikami ankiety obecne władze FC Barcelony nie cieszą się dobrą opinią. Aż 70,6% kibiców domaga się głębokich zmian w klubie, a jedynie 11,2% stoi na stanowisku, że nie jest to konieczne. Kryzysy instytucjonalne, finansowe, sportowe i wizerunkowe nie pozostają bez wpływu na opinię fanów. Jeszcze mocniej ten trend widać wśród socios, których 86,3% uważa, że w Barcelonie potrzebne są szeroko zakrojone zmiany.

Tylko 9,2% kibiców uważa kadencję Bartomeu za dobrą lub bardzo dobrą. Na opcję „zła lub bardzo zła” wskazało z kolei 41,9% fanów, a 37,2% przyznało obecnemu prezydentowi ocenę dostateczną. Z kolei wśród socios aż 67% krytycznie ocenia podsumowanie działalności władz FC Barcelony. Żaden socio nie ocenił kadencji Bartomeu jako „dobrą lub bardzo dobrą”. To niejedyne złe wiadomości dla urzędującego prezydenta. 57,1% kibiców opowiada się za zorganizowaniem przyspieszonych wyborów jeszcze w tym roku, a w przypadku socios odsetek ten wzrasta do 69,4%.

Jak oceniasz kadencję Bartomeu?
Ocena Kibice Socios
Źle lub bardzo źle 41,9% 67%
Dostatecznie 37,2% 30,4%
Dobrze lub bardzo dobrze 9,2% 0%
Nie mam zdania 11,7% 2,6%

Kampanijne tematy

l’Institut Feedback zapytało również o inne kwestie związane z wyborami. 61,7% ankietowanych wskazało, że głównym tematem debaty wyborczej powinny być wyniki sportowe i sukcesy w różnych sekcjach, natomiast 28,7% priorytetowo traktuje kwestie związane z zarządzaniem finansami. Do wyboru były tylko te dwie opcje. Ponadto 60,7% ankietowanych stwierdza, że byłoby dobrze, gdyby kandydat na prezydenta FC Barcelony miał duże doświadczenie biznesowe, 22,1% uważa, że nie ma to istotnego znaczenia, a 9% jest nawet zdania, że może to mieć negatywny wpływ.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Font czy Laporta,ktokolwiek z tej dwójki i będę zadowolony :)

Laporta na początku 2015 roku też zdecydowanie prowadził w sondażach, a potem kiepska kampania wyborcza sprawiła, że przegrał z Bartomeu. Chociaż znaczny wpływ na decyzję socios miał też tryplet Barcelony.

Już nie pamiętają jak mieli dość Laporty? Jak tez były afery, i wota nieufności? Miał szczęście, że przyszedł Pep. Do tego czasu to on był największym celebrytą klubu, a i ilu z zarządu się zwalniało, albo było zwolnionych? Też nie było kolorowo. Nie wierzę, że za Laporty wiele się zmieni. AMyślę, że świeża krew Fonta wniosła by więcej pozytywnego niż Laporta czy wysłannik Bartomeu ... Wydaje się, że Font ma poparcie starej gwardii dream teamu, więc liczę, że przekona do siebie katalończyków. To moja opinia.

tak się zastanawiam czy Laporta był taki dobry , czy poprostu wyniki drużyny z automatu sie kojarzą z nim

Bartomeu wiedzac ze nikt go juz nie chce dalej trzyma sie stolka. Powinno mu byc wstyd i jako cule powinien ustapic, podajac sie do dymisji juz dzisiaj.

Co by nie było, następny prezydent będzie miał ogromny problem, bo najprawdopodobniej trafi na erę odejścia Messiego i będzie musiał w jakiś sposób go zastąpić. Oby dał radę jakoś to wszystko poukładać, bo mogą nadejść kolejne lata posuchy

Że też trzeba było aż tylu lat psucia klubu przez Rosella i jego świtę świtę żeby do ludzi dotarło, że nie było lepszego od Laporty..

Bartomeu = Duda
Laporta = Trzaskowski
Font = Bosak

Dla mnie ten który dogada się z Pepem, Pepuniem, Pepusiem.

MESSI na Prezydetna !!!

Każdy lepszy od Barto :D

Moim zdaniem trzeba kogoś nowego, odpuściłbym sobie Laportę

Gdyby te ankiety przygotowywała TVP(dez)info to wyszłoby, że i tak wygrałby A. Duda :P

Myślałem że Font to tak lekko ma z 80% a tu cieniutko

Font robi dużo szumu, ale jak widać, jego efekt wcale nie jest przekonywujący.
Z kolei Laporta "jedzie na opinii". Trzeba uczciwie przyznać, że za jego kadencji w Barcelonie grał złoty rocznik, który "grupowo" nie powtórzy się przez dekady.

Trochę jak z wyborami w Polsce. Każdy prezydent będzie lepszy od aktualnie "rządzącego". Różnica jest taka, że w PL, Andżej jest marionetką a w Barcy Bartomeu w większości sam wszystko spieprzył

tylko #Font2021

To 9,2% oceniających dobrze lub Bardzo dobrze pracę Bartomeu to chyba Torlle jakieś...

Bo ludzie myślą że jak wróci Laporta to wróci Guardiola a tak nie będzie niestety

Kto wygrałby wybory prezydenckie w FC Barcelonie, gdyby odbyły się one dziś? - jak znam tvp to pewnie andrzej duda


"FC Barcelona powinna być po stronie niepodległości i prawa do samostanowienia"

Ja uważam wprost przeciwnie, no ale należę do mniejszości culés.

Szkoda. Wybierają jak w Polsce, a najwięcej starał się np. Benedito robiąc wotum nieufności

Z wyborami w Barcelonie jest jak z wyborami w Polsce. Dwie spalone ekipy, ktore dostaja 3/4 glosow, bo wszyscy boja sie realnej zmiany.

Laporta to prezes za którego kadencji Barca święciła największe triumfy w historii klubu. Nikt mu tego nie zabierze. Barca rzadko miała szczęście do dobrych prezesów, według mojej skromnej opinii On był najlepszy.

I tak najważniejsze by nie wygrał żaden z ziomków Bartomeu. Ja dla mnie Laporta może być najsensowniejszą opcją, potrzebujemy ludzi z pomysłem, którzy wzmocnią fundamenty naszego klubu.

Niech Benedito zbiera poślady i robi ten wniosek o wotum nieufności. Za rok nie będzie tu czego zbierać. mamy szansę na uratowanie ostatnich lat Messiego i dobrą grę.

Kiedy odbędą się wybory?

Czy Laporta powiedział już, że na pewno będzie kandydować?

Jak Laporta przyjdzie to będzie chciał ściągnąć ponownie i zatrudnić Guardiolę, w roli trenera. Nic nie mam do Laporty, jak dla mnie może być.
https://www.barcablaugranes.com/fc-barcelona-transfer-rumors-news/2020/5/12/21255053/joan-laporta-wants-pep-guardiola-to-return-as-barcelona-manager

Ocena pracy obecnego zarządu źle bądź bardzo źle, ja głowosałbym na Fonta albo Laporta.
ehhh Laporta
chciałbym by był to Font.