Oficjalny komunikat Barcelony na temat audytu przeprowadzonego przez firmę Price Waterhouse Coopers

Maciej Łoś

6 lipca 2020, 21:23

FC Barcelona

15 komentarzy

Fot. Getty Images

Firma Price Waterhouse Coopers przedstawiła oficjalne wyniki audytu prowadzonego w Barcelonie w związku z aferą Barcagate. Dyrekcja klubu skomentowała wyniki sprawozdania.

Dyrekcja FC Barcelona spotkała się w poniedziałek na zgromadzeniu zwyczajnym i dokonała analizy audytu na temat usług monitorowania mediów społecznościowych zleconego 19 lutego 2020 roku firmie Price Waterhouse Coopers (PWC), który został przedstawiony rano.

Wnioski dyrekcji w skrócie:

1. Przy kontraktowaniu przez Barcelonę usług związanych z monitorowaniem i analizą sieci nikomu nie została zlecona kampania oczerniająca osoby trzecie. 

(...) Nie znaleźliśmy żadnych przesłanek świadczących o tym, że członkowie dyrekcji klubu dawali wytyczne dotyczące tworzenia treści za pośrednictwem pewnych profili w mediach społecznościowych na temat piłkarzy lub osób związanych z Barceloną obecnie lub w przeszłości.

2. Brak zachowań korupcyjnych

(...) Nie znaleźliśmy dowodów na to, że członkowie dyrekcji Barcelony uzyskali bezpośrednią korzyść majątkową pochodzącą z zawarcia umów z analizowanymi podmiotami.

3. Wartość usług świadczonych przez analizowane podmioty nie przekraczała cen rynkowych.

(...) Zgodnie z danymi na temat usług zakontraktowanych przez klub, mieściły się one w normie rynkowej, tj. przedziale 850 000 - 1 300 000 miliona euro.

(...) W sezonie 2017/2018 podpisano sześć umów na łączną kwotę 1 170 500 euro, a w kolejnych dwóch sezonach podpisano pięć umów na rok za łączną kwotę 947 700 euro.

4. Mimo że w kontekście fakturowania i przedłużenia umów wewnętrzne protokoły zatwierdzające klubu nie były przestrzegane, zarząd klubu był kilkukrotnie formalnie informowany o istnieniu projektu.

(...) Podzielenie pierwotnej umowy na kilka mniejszych z różnymi podmiotami mogło spowodować, że projektu nie trzeba było zgłaszać na wyższych szczeblach w klubie. Niektóre wewnętrzne zasady zatwierdzania w klubie nie były przestrzegane. 

(...) Byliśmy w stanie zweryfikować, że dyrekcja została poinformowana o zawarciu umowy w dniach 5-6 października 2018 roku przy okazji spotkania członków zarządu, które odbyło się w hotelu Salagrós Ecoresort de Vallromanes, a także 17 czerwca 2019 roku podczas posiedzenia zarządu.

5. Usługi prowadzone przez podmioty były niekompletne względem umowy

(...) Byliśmy w stanie zweryfikować, że niektóre usługi nie były świadczone lub nie zostały wykorzystane przez klub. (...) Zgodnie z uzyskanymi dowodami, roczna wartość usług wynosiła maksymalnie 620 000 euro.

Metodologia przeprowadzania audytu przez PWC

Faza I: Krytyczne, obiektywne i niezależne badania

  • Analiza całej dokumentacji uzupełniającej (umowy, faktury, raporty itp.)
  • Analiza dowodów zapisanych na nośnikach komputerowych używanych przez dyrektorów klubu, którzy uczestniczyli w podpisywaniu umów z podmiotami (laptopy, telefony komórkowe, nośniki USB, tablety itp.)
  • Analiza porównawcza cen znajdujących się na fakturach umów z podmiotami wskazanymi przez klub z cenami oferowanymi za porównywalne usługi na rynku.
  • Analiza dokumentacji finansowej klubu.
  • Procedury analizy korporacyjnej. Metodologia zastosowana w celu zidentyfikowania konkretnego związku między podmiotami zidentyfikowanymi przez klub, a także istnienia innych powiązanych podmiotów.

Faza II: Przygotowanie wewnętrznego raportu z wniosków

  • Określenie najistotniejszych punktów w wyniku przeprowadzonej analizy.
  • Uwagi i wnioski dotyczące przeprowadzonych prac związanych z identyfikacją i analizą.
  • Zalecenia skierowane do kierownictwa klubu oraz odpowiednie uwagi w związku z nieprawidłowościami, które ostatecznie zostały zidentyfikowane.

Firma audytorska stwierdza w tym samym raporcie, że miała nieograniczony dostęp do całej dokumentacji i wszystkich informacji, o które zwróciła się do klubu w sprawie.

Decyzje dyrekcji klubu

1. Biorąc pod uwagę wnioski zawarte w audycie przeprowadzonym przez firmę PWC, Barcelona zwraca się do organów prawnych klubu o kontynuowanie postępowania i wszczęcia procedur prawnych przeciwko osobom, które złożyły fałszywe i nieuzasadnione oskarżenia, które poważnie zaszkodziły wizerunkowi instytucji Barçy i wszystkich jej członków. Treść tego raportu wraz z wnioskami zostanie również dostarczona jako dowód w postępowaniach wszczętych przeciwko klubowi na podstawie domniemanych nieprawidłowych działań, które ten dokument wyjaśnia i zaprzecza.

2. Po miesiącach oskarżeń i zniesławień, których adresatem był klub, Barcelona oczekuje sprostowania ze strony mediów, które podawały fałszywe informacje, ponieważ są one nieprawdziwe i nieuzasadnione oraz zostały zweryfikowane przez audyt. 

3. Wystąpienie do podmiotów świadczących usługi monitorowania portali społecznościowych zakontraktowanych przez klub o dokończenie umów z wyraźnym ostrzeżeniem, że jeśli tego nie zrobią, dyrekcja podejmie odpowiednie kroki prawne w obronie swoich interesów. Zarząd uważa, że gospodarowanie tymi umowami przez klub nie było wystarczająco ostrożne, i dlatego rozpocznie odpowiednie działania naprawcze. 

4.  Zarząd, zgodnie z zaleceniami wyrażonymi w raporcie z audytu oraz w celu skorygowania nieprawidłowości, które wystąpiły podczas realizacji tych umów, zlecił dyrektorowi wykonawczemu klubu stworzenie procedury dla projektów, które dyrekcja uważa za strategiczne i poufne.

5. Zarząd polecił odpowiednim organom klubowym przekazanie prokuraturze dowodów na zniesławienie klubu w sieci, które zostały zweryfikowane w raportach przygotowanych przez Nicestream w czerwcu 2019 roku i Delloite od lipca 2019 roku do lutego 2020 roku, w celu podjęcia odpowiednich środków.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie chcę nic mówić, ale aby dyskredytować wyniki owego audytu należy przedstawić równie mocne dowody na to, że do takich działań dochodziło (nie chodzi mi o same wpisy, które skomentowałem jako "błahe" w chwili publikacji i mogące stanowić stanowisko samego autora portalu).
Pamiętam jak kilku z użytkowników miało taką teorię, że mógłby być to element pewnej gry przedwyborczej. Nie powiem, że znam prawdę, ale być może coś w tym było.

Jeśli media, które wypuściły owe informacje i posiadały NIEZBITE DOWODY, iż aktywność profili była narzucana przez osoby z klubu - nadszedł czas, aby te dowody przedstawić lub wypuścić sprostowanie w przypadku ich braku.


Totalnie im nie wierzę. To jak sądzić we własnej sprawie. Zarząd dostał wynik audytu własnych działań i wnioski z niego podał do informacji publicznej. Audyt przeprowadzony przez PWC daje nam informacje na temat tego czy klub nie przepłacił, czy nikt nie wziął kasy do własnej kieszeni. Ale chyba nie to było głównym oskarżeniem skierowanym wobec zarządu, a fakt w jakim celu z usług tych skorzystano?

Nikt od dawna nikomu z Barçy nie udowodnił nic złego, a w mediach burza, że u nas źle się dzieje. Ja w to nie wierzę.

Dyrekcja zebrała się żeby stwierdzić, czy dyrekcja dopuściła się korupcji i zniesławienia. Nie wiem, może jestem zbyt cyniczny, ale nie jestem w stanie w to uwierzyć, mam wrażenie że ten audyt ci ściema.

PricewaterhouseCoopers - tak brzmi poprawnie nazwa tej firmy.

Za pewne Bartomeu spodziewał się takich wyników audytu. Teraz wyjdzie i powie jaki jest pokrzywdzony. Sprawy w sądach będą trwały bardzo długo. Władza się zmieni, wszyscy zapomną o tej sprawie i o Bartomeu.