MD: Zarząd Barçy nie chce ponosić odpowiedzialności prawnej za straty spowodowane pandemią

Łukasz Lewtak

3 lipca 2020, 14:00

Mundo Deportivo

19 komentarzy

Fot. Getty Images

Jak informuje Mundo Deportivo, FC Barcelona, Real Madryt, Athletic i Osasuna, które jako jedyne kluby w LaLidze nie są sportowymi spółkami akcyjnymi, prowadzą rozmowy z LFP (Liga de Futbol Profesional) na temat tego, aby ich zarządy nie ponosiły odpowiedzialności prawnej za koszty i straty spowodowane pandemią COVID-19.

Przez trzy miesiące kluby nie mogły prowadzić działalności komercyjnej, co bardzo negatywnie wpłynęło na ich wyniki finansowe w sezonie 2019/20. Rozgrywki trzeba będzie zamknąć ze stratą, a w przypadku Barçy, Realu, Athleticu i Osasuny straty są powiązane z odpowiedzialnością zarządu, który zgodnie z prawem odpowiada swoim majątkiem przed socios.

Te cztery kluby negocjują obecnie z LFP i chcą, aby każdą stratę, którą można odpowiednio udokumentować jako spowodowaną pandemią, uznawać za "stratę spowodowaną siłą wyższą". Takie straty byłby oczywiście uwzględnianie w bilansie finansowym, jednak zarząd nie odpowiadałby za nie prawnie, np. przy zarzucie niegospodarności.

Zarząd Barçy ocenia, że przez pandemię klub stracił ok. 150 mln euro na sprzedaży swoich produktów i biletów, działalności szkółek czy muzeum. Obecnie audytorzy pracują nad dwoma modelami zamknięcia roku obrachunkowego 2019/20 - jednym odzwierciedlającym to, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach, i drugim bazującym na obliczeniach, jak wyglądałby stan budżetu, gdyby nie było pandemii.

Barcelona zamknie rok obrachunkowy 2019/20 z wykazanymi stratami, ale mniejszymi niż wspomniane 150 mln euro. W przyszłym sezonie budżet zostanie dostosowany do nowej rzeczywistości poprzez obniżenie prognozowanych przychodów.

Mundo Deportivo podkreśla, że od 2010 roku zarządy Rosella i Bartomeu wykazały łączny zysk w wysokości 191,7 mln euro i dlatego mogą raczej spać spokojnie w kontekście ewentualnego odpowiadania majątkiem za straty powstałe w 2020 roku.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ten śmieszny zarząd niech poniesie konsekwencje za sytuacje jaka jest teraz w klubie spowodowaną ich rzadzeniem.

Jak widzę to zdjęcie z Bartomeu to nóż w kieszeni się otwiera XD

Morawiecki poratuje

Jak go nie lubię tak z tym akurat na rację, bo to była siła wyższa. Tylko trzeba było nie kupować wcześniej Dembele i Coutinho, to by nie było teraz takiej tragedii...

Trzymam kciuki za odmowę :D

Za te wywalone 400mln w błoto powinni iść siedzieć przez niegospodarność

Mafia Bartomeu za nic nie chce ponosić odpowiedzialności. Taka prawda.