Sport: Barcelona ma miesiąc na sprzedanie piłkarzy za 69 milionów euro

Maciej Łoś

31 maja 2020, 22:00

Sport

42 komentarze

Fot. Getty Images

  • Według pierwotnego planu Barcelona chciała w tym sezonie zarobić 124 miliony euro ze sprzedaży swoich zawodników
  • Jak do tej pory udało się otrzymać 54,5 miliona euro za kilku graczy, jednak to wciąż za mało
  • Pomimo obecnej trudnej sytuacji klub zachowuje optymizm w sprawie finansów

Od momentu, gdy Barcelona włączyła przychody z transferów do planowanego budżetu, klub zaczął ustalać kwoty, które zamierza uzyskiwać ze sprzedaży swoich zawodników. Według planu na sezon 2019/2020, Barça miała zarobić na tym 124 miliony euro. Pieniądze te miały wpływać od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku. Na ten moment klubowi udało się zebrać dopiero niecałą połowę tej kwoty.

Trzeba zaznaczyć, że planowane przychody nie obejmują dokładnie samej sprzedaży zawodnika, ale różnicę pomiędzy sprzedażą a kwotą potrzebną do amortyzacji transferu. Aby to rozjaśnić, Sport podaje przykład Malcoma, który został kupiony przez Barcelonę za kwotę 41 milionów euro, ale ponieważ grał w klubie tylko jeden sezon, koszt jego amortyzacji wyniósł 32,5 miliona euro. Zenit wykupił go za 40 milionów euro i 5 milionów euro zmiennych, dzięki czemu Barcelona zarobiła 9,5 miliona euro i ewentualne zmienne.

Barça w lecie, oprócz pieniędzy za Malcoma, otrzymała 2 miliony euro za Marca Cucurellę, milion euro za Moussę Wagué i 25 milionów euro za Philippe Coutinho. Kwota za Brazylijczyka jest tak duża, ponieważ oprócz 8 milionów euro, które Bayern zapłacił za wypożyczenie, Barcelona zaoszczędziła jeszcze na pensji pomocnika. Podliczając wszystkie transakcje, Barça otrzymała w lecie 23,5 miliona euro. Suma ta byłaby większa, ale kilka innych operacji zostało wykonanych przed 1 lipca 2019 roku.

Klub miał także pracowitą zimę, podczas której otrzymał pieniądze za Jeana-Claira Todibo (1,5 miliona euro), Alejandro Marquesa (8,5 miliona euro) i Carlesa Péreza (12,5 miliona euro i 3,5 miliona euro zmiennych). Podsumowując wszystkie przychody z transferów i wypożyczeń, które Barcelona otrzymała w tym sezonie, kwota ta wynosi 46 milionów euro. Sport dolicza do tego jeszcze zmienne, co daje razem 54,5 miliona euro.

Wciąż brakuje jeszcze 69,5 miliona euro do zakładanych przed sezonem 124 milionów euro. W obecnej sytuacji spowodowanej koronawirusem klub jest jeszcze bardziej zobligowany do sprzedaży zawodników, jeśli chce mieć fundusze na preferowane wzmocnienia. Do końca okresu rozliczeniowego pozostało 30 dni. Przed dyrekcją sportową Barcelony pracowity miesiąc.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

69 mln za Cou? Ciekawe od kogo?
konto usunięte

to chyba koniec kariery człowieka z drewna w Barcy.. to znaczy oby bo nie wiem ile już mnie kłuje po oczach, 6 lat? tylko ile za Rakitića można dostać teraz, będzie musiał odejść ktoś jeszcze

Zarząd ma teraz pole do popisu :)

41-32,5=8,5
to ta kwota 8,5 mln jest kosztem amortyzacji a nie 32,5 mln. Skoro sprzedali go za 40 mln, to zarobili na nim 7,5 mln a nie 9,5 mln. No i wisienką na torcie jest ten "Malcolm"

wcisnac komus tego placka coutinho to bylby wyczyn dla dobrych zarzadów a co dopiero dla naszego nieudacznika bartka

Wietrzenie magazynu czas zacząć, obniżki od 60% wzwyż.

Malcom poszedł do zenitu,nie grał tutaj żaden Malcolm, chociaż w redakcji powinni takie coś ogarniać pisząc artykuły

To jest właśnie zarządzanie Barcelony... Jazda bez rezerw w pogoni za maksymalnymi obrotami, bez najmniejszego bezpieczeństwa... Co to znaczy, że Barcelona musi sprzedac aby mogla kupic? Taka instytuacja nie powinna być w takiej sytuacji...

No to sprzedadzą Coutinho i Dembele i będzie.

Śmiesznie wyglądają te kwoty, które uzyskują.. W takim tempie to wyleci pół pierwszego składu żeby to uzbierać

To chyba zawsze będzie tajemnica dla mnie - jak to jest ze Barca kupuje obrońców (albo w ogóle piłkarzy) za dziesiątki milionów, a sprzedaje za milion.

Tak moi kochani kończy się tak zwane rolowanie długu

to sie nie uda , albo pójdą nie Ci co powinni

Rakitic + Vidal - 30-40 mln,
Todibo - 20-25 mln,
Wague - 8 -15mln,
Firpo - 15-20mln,
Neto - 15-20 mln,
więc jakoś się uzbiera.... :>

Elegancko. 4-5 zawodników i bedzie te 70 baniek:) Cou, Dembele, Griez i jeszcze jeden czy dwóch i akurat:)

Delikatnie mówiąc może być ciężko ..

Janusze biznesu. Wyprzedać pół domu żeby kupić nowy telewizor. Źle to wygląda. Może niedługo będą wymieniać zawodników za piłki albo bidony?

Znając nieudolność tego zarządu i to że wszyscy wkoło wiedzą że Barca MUSI to obstawiam że zarobimy te pieniądze na...

Coutinho, Arthurze, Vidalu i Semedo... RAZEM... ;|

Akurat tyle wyciągną za Cou, Rakitica, Vidala, Arthura, Dembele i Semedo xD

Nie wierzę, że tyle dostaną do 30 czerwca.

Oficjalnie: Barcelona zagra z Mallorcą w sobotę 13 czerwca o 22, a z Leganés we wtorek 16 czerwca o 22. !!!

Kto rządzi tym klubem xD co to ma być ?

"Pieniędzy za Malcolma"

no nie, pałka się przegła.

Trzeba było nie dawać zawodnikom co dwa lata podwyżki to teraz nikt na łeb na szyję nie szukałby kasy ze sprzedaży graczy.