Leo Messi: Kiedy wrócimy do gry, będzie tak, jakbyśmy zaczynali od nowa

Dariusz Maruszczak

27 maja 2020, 13:30

Sport

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Leo Messi w wywiadzie dla swojego sponsora marki Adidas wypowiedział się m.in. na temat przygotowań do wznowienia sezonu i dbania o atmosferę w zespole, a także wyraził rozczarowanie z powodu przełożenia Copa América.

Powrót: Kiedy wrócimy do gry, będzie tak, jakbyśmy zaczynali od nowa. Będziemy mieli czas na przygotowanie się przed rozpoczęciem rozgrywek, a z drugiej strony odzyskamy ważnych dla nas piłkarzy, którzy byli kontuzjowani. Pod względem technicznym będzie to ten sam sezon, ale uważam, że wszystkie zespoły i zawodnicy przeżyją to w inny sposób. Chociaż nie rozgrywałem już dwóch meczów w tygodniu, starałem się trenować codziennie i wykonywać potrzebne ćwiczenia. Jednak to oczywiście nie ma nic wspólnego z trenowaniem z drużyną. Przede wszystkim brak rytmu meczowego jest czymś bardzo złym, ale taka jest ta nowa normalność, z którą musimy żyć. Dlatego konieczne jest, żebyśmy byli przygotowani na powrót do rywalizacji.

Mecze bez publiczności: Granie za zamkniętymi drzwiami oznacza szereg wyzwań. Na poziomie grupowym przygotowania są takie same jak do każdego innego meczu. Jednak pod względem indywidualnym trzeba się przygotowywać i nastawić mentalnie do gry bez kibiców, ponieważ to niespotykana sytuacja. Grałem w ten sposób jeden mecz na Camp Nou i było bardzo dziwnie. To jednak całkowicie zrozumiałe, że tak będzie wyglądał powrót po tym wszystkim, co przeżyliśmy i co wydarzyło się na świecie.

Nastrój zespołu: Teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest pozostawanie w kontakcie z drużyną. Od czasu do czasu zbieramy się wszyscy, żeby się zobaczyć i porozmawiać. Z wieloma osobami rozmawiam codziennie. Nie możemy myśleć o tym, co jest za nami w tym roku. Lepiej jest myśleć o przyszłości, o powrocie do codziennych treningów, zobaczeniu się z kolegami, rozegraniu pierwszych meczów. Z pewnością na początku będzie dziwnie, ale bardzo chcę wrócić do rywalizacji.

Przełożenie Copa América: Przełożenie Copa América było ogromnym rozczarowaniem, ale oczywiście było to normalne i najbardziej logiczne. Turniej miał być dla mnie wielkim wydarzeniem w tym roku i bardzo chciałem w nim zagrać. Było ciężko, gdy dowiedziałem się o przełożeniu Copa América, ale doskonale to rozumiem.

Pandemia: Uważam, że nikt nie mógł spodziewać się czegoś takiego. Byli ludzie, którzy mówili, że co jakiś czas może dojść do globalnych pandemii. Nie mogłem sobie jednak wyobrazić, że stanie się tak, jak się stało, i że będzie miało tak ogromny wpływ praktycznie na całym świecie. Nigdy nie jest łatwo żyć czy pracować z taką niepewnością, a zwłaszcza w sytuacji tak odmiennej i wyjątkowej jak ta. Wszyscy zadawaliśmy sobie pytania, kiedy wrócimy do pracy, do treningów i rywalizacji.

Aspekt psychiczny: Dla każdego piłkarza utrzymanie koncentracji przy wejściu na boisko jest fundamentalne. Są tacy, którzy myślą, że siła mentalna stanowi 40, 50 czy nawet 60% naszego sportu. Podejrzewam, że to zależy również od każdego sportowca. Uważam jednak, że to ma wielkie znaczenie i z każdym dniem coraz bardziej pracuje się nad tym aspektem w otoczeniu profesjonalnych sportowców.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Messi wie, że nie ma tego wirusa, bo wie doskonale jak media potrafią manipulować.

Dobrze Leo mówi zaczynamy od nowa bo różnica punktowa nie jest duża niestety

Pod względem czysto (jak to się mawia) piłkarskim ten czas może być niezwykle interesujący. Skupienie uwagi na jednym celu, bez rozpraszania jakimiś dużymi imprezami, spokojne dojazdy na mecze... może to pozwoli zawodnikom maksymalnie skupić się na swoich zadaniach i priorytetach trenera.

Po takiej przerwie to taka nowa walka o tytuł tylko tempem sprintera 11 kolejek startują dwa konie zobaczymy kto lepiej wystartuje.

Jestem bardzo ciekawy jak pod względem psychicznym nasi chłopcy poradzą sobie z brakiem publiczności. Motywacja - w zasadzie jej brak - była jednym z podstawowych problemów ekipy. Oby dali radę i wrócili silni mentalnie!