„To normalne, że audyty takie jak ten ws. Barcagate trwają dłużej niż trzy miesiące”

Dariusz Maruszczak

26 maja 2020, 18:15

Cadena SER

1 komentarz

Fot. Getty Images

Dziennikarze Cadena SER zaprosili do programu „Que t’hi Jugues” Alberta Salvadora, międzynarodowego sekretarza generalnego World Compliance Association, który wypowiedział się na temat audytu przeprowadzanego w FC Barcelonie przez firmę Price Waterhouse Coopers w sprawie tzw. afery Barcagate.

Salvador obrazowo wyjaśnia szczegółowość przeprowadzanego audytu. – W odróżnieniu od audytu finansowego, nie robisz zwykłego zdjęcia, robisz zdjęcie rentgenowskie. Ponad 90% tego typu audytów rozpoczyna się w związku z podejrzeniami o nieprawidłowościach. Szuka się dowodów, opierając się na dużej liczbie danych, sztucznej inteligencji, źródłach publicznych, przesłuchaniach, wykrywaczach kłamstw… Rozumiem, że przed audytorem nie zawsze są okoliczności, w których mówi się w 100% prawdę, dlatego robi się wiele przesłuchań, żeby znaleźć obiektywne dowody i ustalić pewne rzeczy

Czynności rozpoczęły się już ponad trzy miesiące temu, ale sekretarz wyjaśnia, że to standard przy takich działaniach. – Tego typu audyty są długie, zwłaszcza kiedy są w fazie śledztwa, ponieważ mogą się one rozrastać i komplikować. Mogą trwać miesiącami. Trzy miesiące? To normalne. Trzeba jednak ograniczać swoje badania, ponieważ w innym przypadku audyt może się zrobić zbyt długi.

Salvador potwierdza, że tego typu audyt może być też drogi. – W audyt jest zaangażowanych wiele osób, wiele kosztownych narzędzi, wielu notariuszy, trwa to przez pewien czas… Widziałem audyty tego typu, które przypuszczalnie pociągnęły za sobą koszty zbliżone do 500 tysięcy euro, przede wszystkim za ekspertów i ich poświęcony czas.

– Oczywiście, że sama Barcelona może wyjść z tego pokrzywdzona. Audyty mają zasady obiektywności, niezależności i sprawiedliwości. Muszę dowiedzieć się, co się dzieje w organizacji, czy to się komuś podoba, czy nie – podsumował sekretarz.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Oczywiście, że to normalne. Każdy kto choć trochę rozumie biznes o tym wie xD