Co różniło pomysły del Bosque i Guardioli w kontekście gry bez napastnika?

Redakcja

25 maja 2020, 15:49

Brak komentarzy

Michael Cox po raz drugi bierze szturmem listy bestsellerów książek sportowych. Po wielkim sukcesie tytułu „The Mixer”, który w Polsce ukazał się dwa lata temu pod nazwą „Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata” dzięki Wydawnictwu SQN, angielski dziennikarz poszerza horyzonty. Ewolucja taktyczna Premier League to dla niego za mało, postanowił prześledzić trendy obecne w futbolu europejskim na przestrzeni ostatnich trzech dekad.

Sama postać autora powinna świadczyć o wyjątkowości książki „Gegenpressing i tiki-taka. Jak rodził się europejski futbol”. Anglik od lat współpracuje z największymi koncernami medialnymi, jest także analitykiem niezwykle popularnego serwisu The Athletic. Już jego pierwsza autorska książka unaoczniła wyjątkowość Coxa – wielki warsztat i wiedzę, a przy tym zdolność do przekazywania najbardziej skomplikowanych niuansów taktycznych w przystępny sposób. Czy podołał drugiej, wymagającej znacznie bardziej skomplikowanego researchu, próbie?

A jakże! Tytuł nie kłamie; z rozpoczęciem pierwszej strony wyruszymy z autorem w fascynującą podróż przez meandry trendów obecnych w europejskiej piłce, a każdy z nich w jakiś sposób wpłynął na taki futbol, jaki znamy dzisiaj.

Koronawirus pozostawia póki co zamknięte granice, ale dzięki Coxowi naszą wycieczkę rozpoczniemy w Holandii lat dziewięćdziesiątych, kiedy to dowodzona przez śp. Johana Cruyffa Barcelona wyznaczała kierunek i udowodniła swą klasę sięgając po pierwszy w swej historii Puchar Europy. Następnie prześledzimy złotą erę catenaccio, a także zajrzymy do szatni Francuzów z czasów, gdy Les Blues całkowicie zdominowali reprezentacyjną piłkę na przełomie wieków. Kolejne przystanki doprowadzą nas wreszcie do ery niemiecko-angielskiej, czego puentą jest powrót do uwielbianej przez autora Premier League, która w ostatnich latach stała się niezwykle kosmopolityczna.

Kibiców Barcelony z pewnością zainteresuje jednak jeden z tych rozdziałów, które świadomie pominęliśmy, a który jednocześnie zrobiły na nas największe wrażenie. Mowa oczywiście o złotych latach Barçy i reprezentacji Hiszpanii, czyli o okresie 2008-2012. To właśnie tutaj Cox pokazuje, co sprawia, że jego książka jest wyjątkowa na rynku tytułów piłkarskich. Na przestrzeni kilkudziesięciu stron Anglik sprawnie lawiruje pomiędzy kolejnymi pomysłami Luisa Aragonésa, Vicente del Bosque i Pepa Guardioli, jakby mimochodem pokazując, jak wspaniale oddziaływały na siebie wzajemnie Barcelona i zdominowana przez jej reprezentantów La Furia Roja. Rzecz jasna, klamrą ostatecznie łączącą te dwa światy jest aspekt taktyczny, który mimo wszystko lepiej sprawdził się u selekcjonera reprezentacji Hiszpanii niż u Pepa, czyli gra bez nominalnego napastnika. Cox w poświęconym tej kwestii rozdziale rozkłada ten manewr na czynniki pierwsze i pokazuje drobne różnice, przez które Hiszpania z Fàbregasem w składzie wygrała finał Euro 2012, a Barcelona, także z Ceskiem w podobnej roli, kilka miesięcy wcześniej odpadła w półfinale Ligi Mistrzów z Chelsea.

„Gegenpressing i tiki-taka. Jak rodził się nowoczesny europejski futbol” to pozycja obowiązkowa dla każdego kibica piłki nożnej, bez rozgraniczenia na sympatie klubowe czy reprezentacyjne. To po prostu długa, acz niezwykle przyjemna podróż przez najwspanialsze wydarzenia, jakich byliśmy świadkami w ciągu ostatnich trzydziestu lat na europejskich boiskach.

Kliknij tutaj, aby zamówić książkę (31% rabatu)

Poleć artykuł