Odkrywca talentu Lautaro Martíneza uważa, że Barcelona jest idealnym klubem dla 22-latka

Dariusz Maruszczak

3 kwietnia 2020, 16:45

Mundo Deportivo

10 komentarzy

Fot. Getty Images

Odkrywca talentu Lautaro Martíneza i były koordynator zespołów młodzieżowych Racingu Fabio Radaelli udzielił wywiadu Mundo Deportivo, w którym określił cechy szczególne napastnika, a także ocenił, czy 22-latek może odnieść sukces w Barcelonie u boku Leo Messiego.

Mundo Deportivo: Obecnie wiele dużych europejskich zespołów chce pozyskać Lautaro. Który klub byłby twoim zdaniem najlepszy dla piłkarza o jego charakterystyce?

Fabio Radaelli: Barcelona jest idealna dla Lautaro ze względu na jej grę oraz z powodu Messiego. Powiem ci jednak, że mógłby też pasować do dowolnej drużyny i ligi. Ten chłopak nie ma granic. Mamy do czynienia z jedną z najlepszych „dziewiątek” na świecie. Może grać w ekipie, która atakuje przez cały czas, lub w zespole, który kontratakuje. Zaadaptuje się do wszystkiego.

Osobowość jest jedną z jego wielkich zalet?

Tak, też. Lautaro nic nie złamie. Był na testach w Bahia Blanca i poszło mu dobrze. Potem przyszedł do dżungli Buenos Aires, wielkiego klubu, i myśleliśmy, że będzie potrzebował czasu na adaptację, ale błyskawicznie pokazał swoje miejsce w hierarchii, będąc dwukrotnie najlepszym strzelcem w dwóch pierwszych sezonach. Wzięli go do pierwszego zespołu Racingu i od samego początku mu to nie ciążyło. Poszedł do Interu i było tak samo: zastępuje jakby nigdy nic Icardiego, który był kapitanem i strzelcem. Nikt nie prosił o powrót Icardiego. Później Lautaro dostaje powołanie do reprezentacji i walczy jak równy z równym z Kunem Agüero, który jest fenomenalny.

Jakiego środkowego napastnika przypomina Lautaro pod względem gry?

Lautaro to mieszanka Juana Esnaidera i Diego Milito. Juan był utalentowanym strzelcem. Widzę między nimi wiele podobieństw. Porównuję też Lautaro z Milito, gdy widzę, jak strzela dowolną nogą. Przypomina Batistutę, ale czasem, mówię to z całym szacunkiem, Bati nie potrafił tak kontrolować piłki lewą nogą, jak robi to Lautaro.

Martínez wielokrotnie dziękował ci w wywiadach za to, jak ważny byłeś dla jego kariery.

Lautaro jest wdzięczny, ale też bardzo profesjonalny. To jeden z tych chłopców, którzy nie potrzebują wiele, aby się dobrze dogadywać. Znalezienie kogoś takiego nie jest łatwe. Przychodzisz ze środka kraju i jesteś tylko kolejną osobą. Później zaczynasz strzelać gole i wołają cię ze wszystkich stron. To sprawia, że czasem można się zgubić. Lautaro zawsze był taki sam. Mamy relacje oparte na wzajemnym szacunku i wdzięczności. Ostatecznie obaj sobie pomogliśmy. Od czasu do czasu piszę do niego, żeby mu pogratulować i dowiedzieć się, jak się ma. Jestem zwięzły, więc nie jest to długa wiadomość. Wiem, że piszą do niego miliony i nie chcę mu przeszkadzać. Nigdy nie przestał mi odpisywać. Ma ze mną takie same relacje jak wtedy, kiedy się poznaliśmy. Nie zmienił się.

A co z jego inteligencją?

Ten dzieciak ma spektakularną głowę. Cecilia Contarino była odpowiedzialna za Casa Tita, pensjonat Racingu, gdzie został umieszczony Lautaro. Od niedawna był w tej siedzibie cantery klubu. Pewnego dnia Cecilia do mnie dzwoni i mówi: „nie wiem, jak gra ten chłopak, ale mogę cię zapewnić, że wykonał jeden z najtrudniejszych testów psychologicznych w historii Casa Tita”. Zawsze szło mu dobrze w szkole, był lepszy od innych. To dla trenerów doskonała wiadomość, bo zawsze lepiej jest pracować z inteligentnym piłkarzem. A Lautaro jest bardzo inteligentny.

Żeby grać z Messim, trzeba być inteligentnym. Zgadzasz się z tym?

Trzeba być superinteligentnym.

Dlaczego?

Ponieważ Messi jest tak dobry, że jeśli nie poruszasz się dobrze w polu karnym i robisz to bezmyślnie, on to wyeksponuje. Trzeba być bardzo uważnym na wszystko, co robi, ponieważ w dowolnym momencie może posłać ci niesamowite podanie. Wówczas powinieneś być przygotowany, żeby nie być na spalonym. Wydaje się, że nie zrobi pewnych rzeczy, a jednak tak się dzieje.

Uważasz, że Lautaro jest wystarczająco inteligentny, żeby być świetnym partnerem Messiego?

Oczywiście, że tak. Lautaro może być wspaniałą „dziewiątką” dla Messiego. Jego charakterystyka doskonale pasuje do gry Leo. Na przykład w polu karnym przypomina Suáreza ze względu na wykorzystywanie okazji i sposób, w jaki wychodzi do podań.

Z tego co mówisz nie dziwne, że Messi przyjął go w reprezentacji.

To logiczne. Zwróć uwagę, że Lautaro ma w tym roku 23 lata i przeszedł przez dwa wielkie kluby jak Racing i Inter. Teraz mówi się o Barcelonie, Realu, City. Wcześniej mówiło się o Borussii. Lautaro jest jak zwierzę. Messi potrafi dobrze wybrać.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ja go zdecydowanie chce w Barcy ;)

Na tym forum padły tak głupie komentarze o Lautaro, że woła pomstę do nieba. Skoro tak szczegółowo i dokładnie opisał Lautaro jego odkrywca - trener to przynajmniej warto posłuchać go i obserwować niż wygłosić jakieś bezsensowne uwagi. Czasami nie idzie czytać co ludzie wypisują tutaj. Coraz gorzej na tej stronie.

Brać kozaka, wart jest 50-100 mln na ten moment (patrząc na ten spitolony rynek)

szczerze nie wiem, co ludzie w nim widzą takiego specjalnego; jeden jakich milion

Piszą o nim jakby już bywał królem strzelców

na lewe skrzydełko jak znalazł-kolejny będzie grał na nie swojej pozycji

Gdyby tylko więcej strzelał... Nie rozumiem po co wydawać kolejne miliony na klona Griezmanna...
dla Barcelony czy dla Messiego :)) o to jest pytanie :D