Ile FC Barcelona zaoszczędzi dzięki obniżce wynagrodzeń piłkarzy?

Dariusz Maruszczak

1 kwietnia 2020, 14:00

Marca

7 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Piłkarze Barcelony zgodzili się na obniżenie pensji w sytuacji kryzysowej
  • Dzięki temu klub zaoszczędzi spore kwoty na zarobkach graczy
  • Największe straty finansowe poniosą m.in. Messi, Suárez czy Griezmann

W poniedziałek Leo Messi oficjalnie ogłosił, że piłkarze pierwszego zespołu zdecydowali się na obniżenie swoich zarobków o 70% na czas trwania stanu alarmowego. Co więcej, zawodnicy postanowili też wesprzeć innych pracowników klubu i to z ich wynagrodzeń będą wypłacane pensje dla personelu pozasportowego. Niewątpliwie jest to dla budżetu FC Barcelony bardzo ważna wiadomość w dobie kryzysu spowodowanego koronawirusem. Ile klub zaoszczędzi na zarobkach graczy Blaugrany?

Jak przyznał Josep Maria Bartomeu w wywiadzie dla Mundo Deportivo, po cięciach klub nie będzie musiał przeznaczać na wynagrodzenia 16 milionów euro netto miesięcznie, dodając do tego pensje pozostałych zespołów. Po doliczeniu podatków i opłat Barça zaoszczędzi więc w budżecie 32 miliony euro. Ponieważ stan alarmowy prawdopodobnie potrwa dłużej, taka oszczędność może być dla Barcelony bardzo istotna, biorąc pod uwagę odcięcie od źródeł przychodów. Klub planował, że budżet na sezon będzie wynosił ponad miliard euro, ale w obecnej sytuacji wydaje się to niewykonalne. Cięcia były więc konieczne.

Negocjacje z klubem prowadzili kapitanowie zespołu Leo Messi, Sergio Busquets, Gerard Piqué i Sergi Roberto. Musieli oni nie tylko porozmawiać z wszystkimi piłkarzami w drużynie, z których każdy mógł mieć inną opinię na temat obniżek, ale również przetrawić, że to właśnie oni sami będą w czołówce zawodników, którzy stracą najwięcej pieniędzy. Jak wylicza Marca, zarobki czwórki kapitanów skurczą się o 8,6 miliona euro. Najwięcej klub zaoszczędzi oczywiście na pensji Messiego – ponad 5 milionów euro. Warto przy tym dodać, że Argentyńczyk przekazał już milion euro na rzecz szpitali w swojej ojczyźnie i w Barcelonie. Kontrakty Piqué i Busquetsa będą mniejszym obciążeniem dla budżetu o około półtora miliona, a umowa Sergiego Roberto – o 700 tysięcy euro. Nie tylko na pensji kapitanów Barcelona oszczędzi sporo pieniędzy. Madrycki dziennik podaje, że Luis Suárez jest na podobnym poziomie płacowym co Busquets i Piqué, a jeszcze więcej zarabia Antoine Griezmann (18 milionów euro netto rocznie). Na pensji Francuza Barça zaoszczędzi 2,1 miliona.

Piłkarze otrzymają pełne wynagrodzenie, gdy sytuacja się unormuje i będzie można wznowić rozgrywki. Obecnie LaLiga i kluby mają nadzieję, że dojdzie do tego w czerwcu. Przy takim wariancie czas bezczynności zawodników Barcelony będzie wynosić dwa i pół miesiąca, a Blaugrana zaoszczędzi na pensjach około 80 milionów euro.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Zapytalem eksperta i powiedzial:
"Sporo".

Zaoszczędzi, ale też nie zarobi więc wyjdzie na - tak czy inaczej jeśli nie anulują 100% pensji

Nie wiadomo kto ile zarabia. Ostatnio była informacja, że Griezmann dostaje 23 miliony netto a tutaj podają 18 milionów.

Griezmann 18 mln co za barany dają takie kontrakty na start?! Zawodnik najpierw niech pokaże czy jest przydatny a dopiero potem wysokie pensje !