Media: Obecny sezon LaLigi może zostać dokończony nawet po 30 czerwca

Dariusz Maruszczak

27 marca 2020, 14:25

COPE, Cadena SER, Mundo Deportivo, AS, Marca

6 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Hiszpańskie media podają kolejne warianty zakładające wznowienie obecnego sezonu LaLigi
  • FIFA stara się ułatwić rozgrywkom krajowym możliwość dokończenia sezonu
  • Niektóre scenariusze zakładają nawet powrót do gry we wrześniu, co doprowadziłoby do konieczności całkowitej reorganizacji następnej kampanii

Jak podają hiszpańskie media, wczoraj doszło do spotkania przedstawicieli LaLigi (LFP) i Stowarzyszenia Hiszpańskich Piłkarzy (AFE), podczas którego dyskutowano o najbliższej przyszłości krajowych rozgrywek. Obie organizacje zdają sobie sprawę, że dokończenie sezonu do 30 czerwca jest mało prawdopodobne. Przedłużenie rozgrywek 2019/2020 poza ten termin może jednak ułatwić FIFA, która wczoraj debatowała na ten temat. Światowa organizacja planuje, w jaki sposób ligi mogłyby zostać dokończone. FIFA postuluje, żeby kontrakty zawodników, które kończą się 30 czerwca bieżącego roku, zostały przedłużone do końca sezonu. Z kolei okienko transferowe miałoby zostać otwarte dopiero po zakończeniu ostatniego meczu w rozgrywkach. W związku z tym prawdopodobnie trwałoby ono dłużej, nawet przez kilka miesięcy lub do samego stycznia. FIFA ma też ograniczyć terminy, w których kluby musiałyby wysłać swoich piłkarzy na spotkania reprezentacji. Z kolei jednym z punktów dotyczących złagodzenia skutków finansowych pandemii dla klubów ma być mediacja w celu obniżenia pensji graczy nawet o 50%.

Jak podaje COPE, podczas spotkania Stowarzyszenia Hiszpańskich Piłkarzy i LFP pojawił się również postulat, że kluby potrzebowałyby krótkiego przygotowania do powrotu na boisko. AFE zaproponowało, żeby taki minipresezon trwał 10-15 dni, choć LaLiga uważa, że ponad dwa tygodnie to za długo. Niezależnie od tego, która z opcji zostałaby wybrana, sezon zakończyłby się później, co przesunęłoby również inaugurację następnych rozgrywek. Kampania 2020/2021 nie zostałaby w tej sytuacji wstrzymana na okres świąt Bożego Narodzenia, terminów FIFA na mecze reprezentacyjne byłoby mniej, a w środku tygodnia odbywałoby się więcej spotkań ligowych.

Marca przedstawia trzy opcje, jakie są obecnie rozważane przez LaLigę. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada powrót do gry w połowie maja i dokończenie sezonu do 30 czerwca lub 15 lipca. LFP uważa, że takie rozwiązanie jest możliwe, choć mało prawdopodobne, a kluby mają być gotowe do jego realizacji, niezależnie od tego, czy mecze odbyłyby się z udziałem publiczności, czy też bez niej. Drugi wariant to wznowienie rozgrywek w późniejszym terminie, a LaLiga mogłaby zakończyć się nawet w sierpniu czy we wrześniu. W takiej sytuacji należałoby w dużym stopniu zreorganizować następną kampanię, ale straty finansowe zostałyby ograniczone. Najbardziej radykalna opcja zakłada powrót do gry dopiero we wrześniu. Wtedy sezon 2020/2021 musiałby zostać całkowicie zreorganizowany.

Z kolei dziennik AS nie wyklucza nawet wariantu rozgrywania czegoś na wzór fazy playoff w następnym sezonie. Wszystkie te możliwości zależą jednak od tego, jak Hiszpania poradzi sobie z rozprzestrzeniającą się epidemią, ponieważ piłkarze nie wrócą na boisko, jeśli sytuacja nie zostanie unormowana.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Liga powinna zakonczyc sie w terminie ile sie uda rozegrac spotkac tyle sie uda I wylaniac mistrza ,druzyny do europejskich pucharow I spadkowiczow,wazniejsze sa europejskie puchary I final CDR Bilbao-Sociedad by bylo normalnie a nie wydluzac lige

Zacytował bym "Kapitana Bombe".

Grubasy nie przepuszczą takiej kasy, wiadomo.

Tak jasne.. rozwalmy kolejny sezon bo 1 to za mało. Pomijam już kwestie okresu przygotowawczego, okienka transferowego i europejskich pucharów rozpoczynających się we wrześniu.
Dobrze by było, jakby FIFA/UEFA wyda jakieś odgórne rozporządzenie i ukróciła ten debilizm.

Brak już słow na tych...
konto usunięte

Ta jasne. Wszystko pięknie, tylko, że jak tak dalej w Hiszpanii będzie się działo, to ciężko będzie rozpocząć nastepny sezon we wrześniu, a co dopiero dogrywac obecny w czerwcu.