Komunikat FC Barcelony w sprawie obniżenia wynagrodzeń pracownikom klubu

Dariusz Maruszczak

27 marca 2020, 07:26

FCBarcelona.es

45 komentarzy

Fot. Getty Images

Po wczorajszym posiedzeniu zarządu FC Barcelona opublikowała komunikat, w którym zapowiedziała podjęcie działań związanych z ograniczeniem wpływu kryzysu spowodowanego koronawirusem na finanse klubu. Barça zamierza w tym celu obniżyć wynagrodzenia swoim piłkarzom i pozostałym pracownikom.

W komunikacie FC Barcelona tłumaczy, że stan alarmowy ogłoszony 14 marca spowodował wstrzymanie wszelkiej działalności klubu i w związku z tym Barça musi wdrożyć pewne środki dotyczące zobowiązań kontraktowych wobec jej pracowników, dostosowując je do nowych, tymczasowych okoliczności. Blaugrana poinformowała, że zmiany będą dotyczyć zarówno sportowców, jak i reszty personelu.

FC Barcelona ogłosiła, że działania zapowiedziane przez klub będą rozpatrywane przez departament pracy katalońskiego rządu po przedstawieniu pracownikom wszystkich aspektów tych środków oraz ich zasięgu. Klub precyzuje, że chodzi o redukcję czasu pracy w związku z zaistniałymi okolicznościami, a w konsekwencji również proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzeń przewidzianych w umowach. Barça podsumowuje, że chce wdrożyć te środki skrupulatnie i zgodnie z przepisami prawa pracy, biorąc pod uwagę kryteria proporcjonalności i sprawiedliwości, a jej jedynym celem jest wznowienie działalności tak szybko, jak to możliwe.

Tym samym Barcelona potwierdziła doniesienia mediów, że zamierza skorzystać z ERTE (czasowa regulacja zatrudnienia) i zmniejszy wynagrodzenia swoich pracowników w trakcie trwania stanu alarmowego. Nie wiadomo jednak, jaki zasięg będą miały obniżki zarobków. Niektóre media spekulowały, że mogą one wynieść nawet 70%, choć pojawiały się również doniesienia o 30 lub 50%. Na wprowadzenie tych zmian trzeba będzie jednak poczekać, ponieważ do ustalenia pozostały kwestie prawne i formalne, ale miałyby one obowiązywać od wprowadzenia stanu alarmowego 14 marca. Przypomnijmy, że według hiszpańskiej prasy Barcelona może obniżyć w takiej sytuacji pensje nawet bez zgody sportowców. Władze klubu z pewnością będą jednak chciały dojść z nimi do porozumienia.

FC Barcelona poinformowała też o swoich działaniach w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Klub udostępnił swoje obiekty departamentowi zdrowia i uruchomił specjalny program mający na celu kontaktowanie się ze starszymi socios, aby ich informować i pomagać im w trakcie kryzysu. Do dyspozycji władz oddała się Światowa Konfederacja Peñas, a także jej lokalne oddziały. Barça za pośrednictwem swoich kanałów komunikacyjnych prowadzi też kampanię zachęcającą do pozostania w domach. Ponadto Barça Innovation Hub zaoferowało centrum badawczym z Barcelony współpracę i koordynację w działaniach badawczych w zakresie wpływu koronawirusa na uprawianie sportu. W komunikacie czytamy też, że Blaugrana przesyła wyrazy wsparcia osobom cierpiącym w związku z pandemią i dziękuje pracownikom gwarantującym świadczenie wszystkich podstawowych usług, zwłaszcza pracownikom służby zdrowia.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

musza obniżyć wszystkim pensje bo messi chce nowy kontrakt i jeszcze więcej kasy wycisnąć z zarządu, najemnik :/

A za co mają dostawać pieniądze? Siedza na dupie w domu, klub nie zarabia, to czemu piłkarze sa oburzeni? Co za uj mnie strzela, bo zamiast 10 mln dostaną 6 mln i zabraknie im na tankowanie lambo?

Prezesina przeplacal za Coutinho,Dembele,Griezmann a teraz zebra na pilkarzach I pracownikach klubu bo nie ma do 1,naprawde byc prezesm to trzeba geniusza

Nie pasuje obniżka droga wolna , 90 % nie znajdzie klubu który zapłaci połowę tego co zarabiają za granie takiego gówna . Messi? Życzę powodzenia w znalezieniu klubu który da 40 na rękę !! Busi , Piqe , Rakitic ? Niech się cieszą że wogole są w takim klubie , powinni grać za darmo .

70% ??!!! Bartek oszalał? To z czego będą żyć piłkarze i ich rodziny? Co do garnka włożą ?? Jak utrzymają swoje wille samochody trenerów personalnych dietetyków itd , to skadnal !!!!!

Liga nie gra, CL nie gra, brak wspólnych treningów... nie bardzo rozumiem, dlaczego mają dostawać 100% pensji

Dobro klubu zawsze będzie ważniejsze niż dobro jakiegokolwiek zawodnika. Powinni im zamrozić pensje całkowicie, a pracownikom wypłacać normalnie.
Komentarz usunięty przez użytkownika

Bartek powinien ogłosić: rezygnuje całkowicie ( albo w jakiejś części) z pobierania wynagrodzenia wraz z całym zarządem do końca epidemii i tym skłonić także zawodników do zgody na rezygnację z części kasy. Ale jakoś o tym nie ma mowy

Piłkarze to mogą zrezygnować z pensji. Ale klub zatrudnia pewnie wiele osób pracujących za minimalną krajową hiszpańską i dla nich obniżka pensji to katastrofa

Wersja bezstratnie skompresowana do 60% (-1194 znaki):

Po wczorajszym posiedzeniu zarządu FC Barcelona opublikowała komunikat, w którym zapowiedziała podjęcie działań związanych z ograniczeniem wpływu kryzysu spowodowanego koronawirusem na finanse klubu. Barça zamierza obniżyć wynagrodzenia piłkarzom i pozostałym pracownikom.

Działania zapowiedziane przez klub będą rozpatrywane przez departament pracy katalońskiego rządu. Barça chce postępować zgodnie z przepisami prawa pracy, biorąc pod uwagę kryteria proporcjonalności i sprawiedliwości, a jej celem jest wznowienie działalności tak szybko, jak to możliwe.

Media spekulowały, że obniżki mogą wynieść nawet 70%, choć pojawiały się również doniesienia o 30 lub 50%. Z przyczyn formalnych i prawnych na wprowadzenie tych zmian trzeba będzie poczekać, ale miałyby one obowiązywać od pierwszego dnia stanu alarmowego, tj. 14 marca. Przypomnijmy, że według hiszpańskiej prasy Barcelona może obniżyć w takiej sytuacji pensje nawet bez zgody sportowców. Władze klubu z pewnością będą jednak chciały dojść z nimi do porozumienia.

FC Barcelona poinformowała też o działaniach w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Klub udostępnił obiekty departamentowi zdrowia i uruchomił specjalny program mający na celu pomoc starszym socios. Do dyspozycji władz oddała się Światowa Konfederacja Peñas, a także jej lokalne oddziały. Za pośrednictwem kanałów komunikacyjnych Barca prowadzi kampanię zachęcającą do pozostania w domach. Ponadto Barça Innovation Hub zaoferowało centrum badawczym z Barcelony współpracę w działaniach badawczych w zakresie wpływu koronawirusa na sport.

Blaugrana przesyła wyrazy wsparcia dla osób cierpiących w związku z pandemią i dziękuje pracownikom świadczącym podstawowe usługi, zwłaszcza pracownikom służby zdrowia.

Proste , nie ma pracy nie ma kasy , i co tu więcej dyskutować

Mają kasy na kilka pokoleń do przodu a nie mogą odpuścić 3 miesiące m, żal

Przeciez klub nie zatrudnia tylko pilkarzy. Jest pewnie sporo pracownikow ktorzy za duzo nie zarabiaja i czemu maja sie godzic na obnizke pensji jak klub operuje milionami.

Piłkarze ponad klubem. Powinno być im zwyczajnie wstyd, po drugie zarząd szastający pieniądzmi na prawo i lewo, oferujące abstrakcyjnie kontrakty.

niech publicznie staną przez stadionem i powiedzą, ze im się milony należą bo przeciez siedzą spokojnie willach które są:- ochraniane

- ktoś im dowozi wszystkoA na to przeciez potrzebuja 3 mln bo 500tyś im nie starczy przez 2 miesiące.A jak nie odpowiada niech składają wnioski o transfery.

Przykład Philipe jasno pokazuje, ze będzie im ciężko poszukać jeleni co im tyle zapłaci.Kto da taką kasę za 2-3 miesiące Pique, Sergio, Alabie, Suarezowi, Messiemu.

Nawet w Chinach nie dostaną.W USA wali się gospodarka - w przeciągu 1 tygodnia pracę straciło ponad 3,5 mln ludzi.

Tam firma która by dała jakiemuś kopaczowi po 30 - 40 mln by został zmieciona przez media.Gadać to oni sobie mogą.

Mają siedzieć w domach i trenować.

I niech się cieszą bo za 2-3 miesiące znów będą dostawać mln.A u mnie w firmie juz 100 osób poszło, u zony 300.

W mojej poprzedniej firmie ponad 300 osób.A ile jeszcze straci ? A oni dalej będą mieć miliony.W Hiszpanii bez pracy zostało ponad 1 mln osób - niech im powiedzą, ze nie starczy im 300-500tyś EURO.

A ci co stracili pracę będą mieć max 1200 EURO od Państwa przez 3 do 6 miesięcy.

Chłopaki umrą z głodu. Powinno być im wstyd i nic więcej

będzie dym jak nic xD

Messiemu o 1% więcej obniżyć to zwykłym szarym pracownikom nie będzie trzeba nic obniżać. chciałabym zobaczyć co by Puyol zrobił w takiej sytuacji.

Zawsze mozna zrobic serial "pogromcy wirusa". W rolach glownych pilkarze, zarobimy

w koncu.
Licze, ze tym co sie to nie podoba powiedzą to otwarcie, ze oni chcą wszystkie swoje miliony przed kibicami.

Brawo Nikodem Dyzma. Trzeba dzialac zeby było dobrze