Komunikat FC Barcelony w sprawie obniżenia wynagrodzeń pracownikom klubu

Dariusz Maruszczak

27 marca 2020, 07:26

FCBarcelona.es

45 komentarzy

Fot. Getty Images

Po wczorajszym posiedzeniu zarządu FC Barcelona opublikowała komunikat, w którym zapowiedziała podjęcie działań związanych z ograniczeniem wpływu kryzysu spowodowanego koronawirusem na finanse klubu. Barça zamierza w tym celu obniżyć wynagrodzenia swoim piłkarzom i pozostałym pracownikom.

W komunikacie FC Barcelona tłumaczy, że stan alarmowy ogłoszony 14 marca spowodował wstrzymanie wszelkiej działalności klubu i w związku z tym Barça musi wdrożyć pewne środki dotyczące zobowiązań kontraktowych wobec jej pracowników, dostosowując je do nowych, tymczasowych okoliczności. Blaugrana poinformowała, że zmiany będą dotyczyć zarówno sportowców, jak i reszty personelu.

FC Barcelona ogłosiła, że działania zapowiedziane przez klub będą rozpatrywane przez departament pracy katalońskiego rządu po przedstawieniu pracownikom wszystkich aspektów tych środków oraz ich zasięgu. Klub precyzuje, że chodzi o redukcję czasu pracy w związku z zaistniałymi okolicznościami, a w konsekwencji również proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzeń przewidzianych w umowach. Barça podsumowuje, że chce wdrożyć te środki skrupulatnie i zgodnie z przepisami prawa pracy, biorąc pod uwagę kryteria proporcjonalności i sprawiedliwości, a jej jedynym celem jest wznowienie działalności tak szybko, jak to możliwe.

Tym samym Barcelona potwierdziła doniesienia mediów, że zamierza skorzystać z ERTE (czasowa regulacja zatrudnienia) i zmniejszy wynagrodzenia swoich pracowników w trakcie trwania stanu alarmowego. Nie wiadomo jednak, jaki zasięg będą miały obniżki zarobków. Niektóre media spekulowały, że mogą one wynieść nawet 70%, choć pojawiały się również doniesienia o 30 lub 50%. Na wprowadzenie tych zmian trzeba będzie jednak poczekać, ponieważ do ustalenia pozostały kwestie prawne i formalne, ale miałyby one obowiązywać od wprowadzenia stanu alarmowego 14 marca. Przypomnijmy, że według hiszpańskiej prasy Barcelona może obniżyć w takiej sytuacji pensje nawet bez zgody sportowców. Władze klubu z pewnością będą jednak chciały dojść z nimi do porozumienia.

FC Barcelona poinformowała też o swoich działaniach w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Klub udostępnił swoje obiekty departamentowi zdrowia i uruchomił specjalny program mający na celu kontaktowanie się ze starszymi socios, aby ich informować i pomagać im w trakcie kryzysu. Do dyspozycji władz oddała się Światowa Konfederacja Peñas, a także jej lokalne oddziały. Barça za pośrednictwem swoich kanałów komunikacyjnych prowadzi też kampanię zachęcającą do pozostania w domach. Ponadto Barça Innovation Hub zaoferowało centrum badawczym z Barcelony współpracę i koordynację w działaniach badawczych w zakresie wpływu koronawirusa na uprawianie sportu. W komunikacie czytamy też, że Blaugrana przesyła wyrazy wsparcia osobom cierpiącym w związku z pandemią i dziękuje pracownikom gwarantującym świadczenie wszystkich podstawowych usług, zwłaszcza pracownikom służby zdrowia.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Bartek powinien ogłosić: rezygnuje całkowicie ( albo w jakiejś części) z pobierania wynagrodzenia wraz z całym zarządem do końca epidemii i tym skłonić także zawodników do zgody na rezygnację z części kasy. Ale jakoś o tym nie ma mowy

@Vito9 tak, to na pewno nakłoniłoby piłkarzy do przemyśleń i wniosku, że oni też tak zrobią xd

@Vito9 Przecież on żyje ze swoich własnych dochodów :)

@Vito9 Sądzę, że to jest oczywiste, że cały zarząd obligatoryjnie rezygnuje z większości uposażenia, także dla piłkarzy.

@Vito9 A to nie jest tak czasem,że funkcja prezesa Barcelony jest sprawowana bez uposażenia? Coś jak Boniek w PZPN?

@Vito9 Oni nie pobieraja zadnych dochodow. W ogole.
« Powrót do wszystkich komentarzy