Dlaczego Frenkie de Jong nie gra w Barcelonie na takim samym poziomie jak w Ajaksie?

Dariusz Maruszczak

5 marca 2020, 16:15

Sport

100 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Frenkie de Jong jest ostatnio coraz częściej krytykowany za swoje występy w Barcelonie
  • Dziennik Sport sugeruje, że na słabszą grę Holendra może mieć wpływ ustawianie go na innej pozycji niż w Ajaksie
  • 22-latek nie ma takiej swobody jak w zespole z Amsterdamu i nie może szybko przenosić gry, a jego rola jest ograniczona

Frenkie de Jong z pewnością nie prezentuje się tak, jak od niego oczekiwano. Wydawało się, że po świetnych występach w Ajaksie 22-latek nie będzie miał problemu z zaadaptowaniem się do gry Barcelony i od razu wniesie do drużyny odpowiednią jakość. Holender miał kilka bardzo udanych meczów, ale jednak zbyt rzadko bywa zawodnikiem robiącym dużą różnicę na boisku, a w niektórych spotkaniach prezentuje się wręcz słabo. Pojawia się coraz więcej głosów, że De Jong zwyczajnie zawodzi. Warto więc zastanowić się, jak to się stało, że jeden z najlepszych pomocników w Europie w poprzednim sezonie nie potrafi zaprezentować pełni swojego potencjału na Camp Nou. Dziennik Sport sugeruje, że jedną z przyczyn może być gra na niewłaściwej pozycji.

Swoboda i znaczenie w Ajaksie

Analityk katalońskiego dziennika Pichi Alonso wskazuje, że w zespole z Amsterdamu De Jong tworzył z Lasse Schöne duet defensywnych pomocników i był odpowiedzialny za odbieranie piłki ze strefy obronnej. Młody pomocnik rozgrywał futbolówkę od tyłu, wchodząc często nawet pomiędzy stoperów. Był bardzo pewny siebie i nie bał się ryzyka związanego z wyprowadzaniem akcji z piłką przy nodze. Dzięki dryblingowi i dobrej mobilności potrafił mijać rywali atakujących pressingiem, a jego statystyki w tym zakresie były znakomite. W ten sposób De Jong zdobywał teren i przenosił grę na połowę rywala, powodując dezorganizację w szeregach obronnych przeciwnika. Sprzyjało mu oczywiście również, że mógł liczyć na asekurację Schöne przy tego typu wypadach ofensywnych, a jego pozostali koledzy z drużyny wychodzili na pozycje i mógł błyskawicznie rozegrać z nimi piłkę na jeden kontakt.

Ograniczenie w Barcelonie

W Barcelonie De Jong nie ma takiego komfortu. Zazwyczaj to nie on odpowiada za wyprowadzanie piłki, a najczęściej ma ją przy nodze Busquets. Doświadczony Hiszpan jest osią drugiej linii Blaugrany, tak jak był nią De Jong w Ajaksie i reprezentacji Holandii. Ponadto często piłkę w środku pola ma Messi, co dodatkowo odejmuje młodemu pomocnikowi kontakty z futbolówką. Niejednokrotnie, gdy 22-latek próbował już wybiegać szybko z piłką na połowę rywala, oddawał ją cofającemu się Argentyńczykowi, co spowalniało akcję i niweczyło szanse zmaksymalizowania możliwości byłego gracza Ajaksu. W tym kontekście warto zauważyć, że Barça ma wielkie problemy z szybkim przejściem z obrony do ataku, a często w ogóle nawet nie próbuje tego robić. De Jong rzadko ma więc okazję, by spróbować wyprowadzić piłkę poprzez drybling. Gdy już to robi, często jest ostatecznie zmuszony wycofać futbolówkę, ponieważ partnerzy nie ruszają z szybkim atakiem. Tymczasem skuteczność tego zagrania pokazało nawet El Clásico, za które Holender był krytykowany. W jednej z sytuacji przeprowadził piłkę kilkadziesiąt metrów i wyłożył ją Messiemu na czystą pozycję. 

Swoboda w grze De Jonga, którą mógł cieszyć się w Ajaksie, została więc bardzo ograniczona. 22-latek często musi trzymać się ustalonej pozycji, a wcześniej jego zaletą było dynamizowanie akcji poprzez ciągły ruch i atak z własnej połowy. Stateczność ataku pozycyjnego Barcelony nie ułatwia mu prezentowania swoich walorów. Oczywiście te wszystkie aspekty nie mogą być wymówką dla poszczególnych błędów popełnianych przez De Jonga, braku odwagi w zagraniach czy niższego poziomu w wielu aspektach gry. Mogą jednak stanowić dopełnienie obrazu sytuacji.

Środkowy pomocnik

Quique Setien chce, żeby De Jong grał na pozycji środkowego pomocnika ustawionego bardziej ofensywnie, podczas gdy funkcję defensywnego pomocnika pełni Sergio Busquets. Barcelona uważa, że 22-latek będzie w stanie zaadaptować się do tej roli, nieco innej niż ta odgrywana przez niego w Ajaksie. Oczekuje się, że De Jong stanie się piłkarzem bardziej ofensywnym, będzie posyłał otwierające zagrania i ustawiał się bliżej bramki rywala. Jak na razie jednak chyba tylko w meczach z Betisem i Valencią spełnił oczekiwania jako zawodnik groźny przy atakach w pole karne.

Sport podpiera statystykami tezę o tym, że De Jong nie gra na odpowiedniej dla siebie pozycji. Holender osiem razy występował w Barcelonie jako jedyny defensywny pomocnik, a w jednym meczu zagrał na tej pozycji razem z Busquetsem. Znacznie częściej jest ustawiony jako półlewy (16 razy) i półprawy (11) środkowy pomocnik. Dla porównania, w ostatnim sezonie w Ajaksie w 47 spotkaniach wystąpił jako defensywny pomocnik, z czego tylko w dwóch starciach był jedynym piłkarzem odgrywającym tę rolę. Ponadto w pięciu pojedynkach zagrał na środku obrony.

Krytyka

Sport zwraca uwagę, że w Holandii problem związany z pozycją De Jonga jest znacznie częściej zauważany. Wiele znanych postaci tamtejszego futbolu krytykuje nie tylko poziom gry młodego pomocnika, ale także wykorzystywanie go przez Barcelonę. Louis van Gaal powiedział, że De Jong nie jest tym samym piłkarzem co w Ajaksie i nie gra na swojej pozycji. Stwierdził nawet, że jego rodak powinien był odejść do Juventusu, skoro w Dumie Katalonii jest Busquets. Z kolei trener Ajaksu Erik ten Hag podkreślał, że jego były podopieczny nie jest goleadorem, tylko piłkarzem odpowiedzialnym za dostarczanie piłki strzelcom lub asystentom. Jego zdaniem De Jong powinien grać jako defensywny pomocnik. Ruud Gullit uważa, że od 22-latka trzeba oczekiwać więcej. W opinii legendarnego reprezentanta Holandii De Jong powinien być bardziej wertykalny w swoich podaniach i rajdach z piłką, a nie grać wyłącznie w bok.

De Jong musi przedefiniować swoją grę

Niewykluczone, że De Jong w końcu będzie w stanie dostosować się do nowej roli. Nie można bowiem odmówić mu inteligencji i profesjonalnego podejścia. Ponadto ma odpowiednie cechy, żeby grać jako pomocnik typu box-to-box, dzięki dobremu przygotowaniu fizycznemu i zdolnościom technicznym. Być może Holender potrzebuje jednak czasu, żeby zaadaptować się do tej nowej roli. Z pewnością nie ułatwiają mu zadania problemy Barcelony i zmiana trenera w połowie sezonu. Od tego, czy De Jong będzie w stanie przedefiniować swoją grę, mogą nawet w dużej mierze zależeć szanse Blaugrany na zdobycie trofeów w obliczu kontuzji Suáreza i Dembélé. Być może rozwiązaniem byłaby też zmiana ustawienia na 4-2-3-1, w którym De Jong byłby defensywnym pomocnikiem wraz z Busquetsem.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ludzie. Ile razy można popełniać ten sam błąd, kupiliśmy Coutinho, o którym nikt, absolutnie NIKT nie pomyślałby, że jego rolą będzie gra na lewym skrzydle, to samo tyczy się Griezmanna, który musi przystosowywać się do innych zadań, nie tylko z uwagi na inny styl klubu, teraz de Jong, tak bardzo utalentowany, nie pokazuje pełni swojego potencjału także z powodu innej pozycji. Busquets jest nietykalny, ale czy nie lepiej byłoby zamienić ich rolami? Busi na rezerwie? Nie żebym miał nie wiadomo ile zarzutów do jego gry, zawsze był jednym z moich ulubionych zawodników, ale jego czas zaczyna się kończyć a w kolejce jest ktoś o niebywałym talencie. Przy podejmowaniu takich decyzji trzeba być odważnym, tak jak odważny był Guardiola, który był absolutnie pewny swoich wyborów, miał jasną i klarowną wizję i nie bał się zrezygnować z legend bez formy i siejących w szatni ferment. To on był szefem. Nie jest to tajemnicą, ale brakuje takich decyzji. Jesteśmy w trakcie wymiany pokoleniowej i od samego początku jest ona robiona źle. Wiadomo, że nie da się zastąpić Xaviego, Iniesty kropka w kropkę. Ale można znajdywać nowych zawodników którzy pokażą inne rzeczy i jednocześnie będą pasowali do stylu. Proszę niech Bartomeu odejdzie.

@LeoLeoLeoLeo a może zagrać na dwóch DM?

@LeoLeoLeoLeo dokładnie tak! Skoro kupowani są piłkarze dla ich konkretnych predyspozycji to dlaczego na siłę w drużynie są oni oduczani wszystkiego co dotychczas robili świetnie i wystawiani nie na swoich optymalnych pozycjach...?

@kaczorra86 to jest też dobra opcja. Kto powiedział ze tiki taka to musi być zawsze 4-3-3? Wiadomo ze to ustawienie zawsze dawało nam największe korzyści ale piłka ciągle się zmienia...
« Powrót do wszystkich komentarzy