FIFA zwróciła się do RFEF o zmianę przepisu pozwalającego na kupno piłkarza poza okienkiem transferowym

Dariusz Maruszczak

27 lutego 2020, 18:00

Marca

13 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Jak donosi dziennik Marca, FIFA zwróciła się do Hiszpańskiej Królewskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF) o zmianę przepisu pozwalającego na kupno piłkarza poza okienkiem transferowym
  • Sprawa nabrała rozgłosu po wykupieniu Braithwaite'a przez Barcelonę
  • Leganés nie otrzymało zgody na transfer następcy Duńczyka

Organizacja prowadzona przez Gianniego Infantino domaga się, żeby Hiszpania przestała być wyjątkiem i tamtejsze kluby nie mogły już sprowadzać zawodników po zamknięciu rynku. Obecne przepisy dopuszczają taką możliwość, jeżeli czas rehabilitacji kontuzjowanego piłkarza przekracza pięć miesięcy. FIFA zwracała się do RFEF o porzucenie tej zasady już w 2016 roku, ale jej prośba została odrzucona przez LaLigę. Teraz temat znów się pojawił po tym, jak Barcelona wykupiła z Leganés Martína Braithwaite’a. Los Pepineros nic nie mogli zrobić po wpłaceniu klauzuli przez Blaugranę i mogą czuć się pokrzywdzeni w tej sytuacji. Tymczasem FIFA chce, żeby wszystkie zespoły rywalizowały na maksymalnie równych zasadach.

Osłabione w walce o utrzymanie Leganés zwróciło się do RFEF o możliwość uzupełnienia braków i przeprowadzenia dodatkowego transferu. Federacja skonsultowała się z FIFA, ale światowa organizacja potwierdziła, że nie istnieją przepisy, które dopuściłyby takie rozwiązanie. Nawet w Hiszpanii takowych nie ma. W liście wysłanym do Leganés RFEF przypomina, że to LaLiga wyraziła zgodę na kupno Braithwaite’a przez Barcelonę, a umożliwienie Los Pepineros przeprowadzenia transferu pociągnęłoby za sobą lawinę kolejnych klubów, które musiałyby wzmocnić swoje kadry, co zaszkodziłoby integralności rozgrywek. Drużyna z Madrytu może więc sprowadzić tylko zawodnika, który przed 31 stycznia rozwiązał kontrakt ze swoją drużyną.

Według Marki prezes RFEF Luis Rubiales określał się jako przeciwnik istnienia wspomnianego przepisu i jest gotów omówić tę kwestię przed końcem sezonu, aby skończyć z tą zasadą jak najszybciej. Sprawa może nabrać tempa w związku z tym, co stało się z Leganés. RFEF poinformowała już Los Pepineros, że zwróci się do Wyższej Rady ds. Sportu o zmianę spornego przepisu.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Zabawne jak sprawa jest rozdmuchiwana, szczególnie że ten przepis istnieje odkąd pamiętam. W niektórych kręgach chyba d... bolą, choć nie wiem tak naprawdę o co, ściągnęliśmy gościa na typową rezerwę. Przepis jak przepis. Nie mówię, że jest dobry / sprawiedliwy ale jest. Barcelona skorzystała ze swojego prawa i może zrobić tak każdy klub w La Liga w podobnej sytuacji.

Jedynie Leganes szkoda, bo walczą o utrzymanie. Z drugiej strony dostali sporo kasy za swojego gracza. Wcale nie powiedziane, że z nim by się utrzymali, tak jak nie powiedziane jest, że bez niego spadną.

Mes que un Club czy jakoś tak.

Debilny przepis, jeśli Barca dostała pozwolenie na transfer, to Leganes też powinno. W ten sposób mniejsze kluby zawsze będą poszkodowane, a to wypacza sportową rywalizację.