FIFA zwróciła się do RFEF o zmianę przepisu pozwalającego na kupno piłkarza poza okienkiem transferowym

Dariusz Maruszczak

27 lutego 2020, 18:00

Marca

13 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Jak donosi dziennik Marca, FIFA zwróciła się do Hiszpańskiej Królewskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF) o zmianę przepisu pozwalającego na kupno piłkarza poza okienkiem transferowym
  • Sprawa nabrała rozgłosu po wykupieniu Braithwaite'a przez Barcelonę
  • Leganés nie otrzymało zgody na transfer następcy Duńczyka

Organizacja prowadzona przez Gianniego Infantino domaga się, żeby Hiszpania przestała być wyjątkiem i tamtejsze kluby nie mogły już sprowadzać zawodników po zamknięciu rynku. Obecne przepisy dopuszczają taką możliwość, jeżeli czas rehabilitacji kontuzjowanego piłkarza przekracza pięć miesięcy. FIFA zwracała się do RFEF o porzucenie tej zasady już w 2016 roku, ale jej prośba została odrzucona przez LaLigę. Teraz temat znów się pojawił po tym, jak Barcelona wykupiła z Leganés Martína Braithwaite’a. Los Pepineros nic nie mogli zrobić po wpłaceniu klauzuli przez Blaugranę i mogą czuć się pokrzywdzeni w tej sytuacji. Tymczasem FIFA chce, żeby wszystkie zespoły rywalizowały na maksymalnie równych zasadach.

Osłabione w walce o utrzymanie Leganés zwróciło się do RFEF o możliwość uzupełnienia braków i przeprowadzenia dodatkowego transferu. Federacja skonsultowała się z FIFA, ale światowa organizacja potwierdziła, że nie istnieją przepisy, które dopuściłyby takie rozwiązanie. Nawet w Hiszpanii takowych nie ma. W liście wysłanym do Leganés RFEF przypomina, że to LaLiga wyraziła zgodę na kupno Braithwaite’a przez Barcelonę, a umożliwienie Los Pepineros przeprowadzenia transferu pociągnęłoby za sobą lawinę kolejnych klubów, które musiałyby wzmocnić swoje kadry, co zaszkodziłoby integralności rozgrywek. Drużyna z Madrytu może więc sprowadzić tylko zawodnika, który przed 31 stycznia rozwiązał kontrakt ze swoją drużyną.

Według Marki prezes RFEF Luis Rubiales określał się jako przeciwnik istnienia wspomnianego przepisu i jest gotów omówić tę kwestię przed końcem sezonu, aby skończyć z tą zasadą jak najszybciej. Sprawa może nabrać tempa w związku z tym, co stało się z Leganés. RFEF poinformowała już Los Pepineros, że zwróci się do Wyższej Rady ds. Sportu o zmianę spornego przepisu.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Debilny przepis, jeśli Barca dostała pozwolenie na transfer, to Leganes też powinno. W ten sposób mniejsze kluby zawsze będą poszkodowane, a to wypacza sportową rywalizację.

@dziku77 jeżeli leganes by dostało zgodę to dostał by następny klub i tak można w nieskończoność. Moim zdaniem trzeba usunąć ten przepis

@dziku77 @Mateusz981 jasne że powinno być, że leganes też powinno dostać zgodę...myślę że rozwiązaniem problemu byłoby po prostu to, że poza okienkiem nie obowiązuje klauzula odstępnego.... Jeśli kluby się dogadają, to starta zawodnika będzie tylko za zgodą klubu sprzedającego, czyli że godzą się na to... A nie że klauzula i klub nie ma nic do gadania...

@wojtek_debiec4 Tylko właśnie po to jest klauzula, by unikać rozmów z klubem.

Przepis jest idiotyczny i krzywdzący dla Leganes. Nie powinno być możliwości rejestrowania zawodników do rozgrywek poza okienkami i czasem do tego przeznaczonym. Może w końcu nauczyliby się projektować kadrę jak ludzie z rozumem i godnością człowieka.

@Shad przeczytałeś wgl co napisałem?
Wiem po co są klauzule... Tylko w takim przypadku jak ten, to leganes mogłoby mieć zdanie do powiedzenia, a oni nie mieli nic do gadania. A takto, jeśli się godzą, to na ich warunkach... Rzucają kwotę i albo klub kupujący się zgadza albo nie. I wtedy klub sprzedający świadomie się zgadza na oddanie zawodnika i akceptuję że nie będą mogli nikogo kupić.

A swoją drogą, wgl zakaz transferów powinien być.

@dziku77 Jeśli mają jakiegoś zawodnika, który bedzie kontuzjowany przynajmniej 5 miesięcy, to mogą w jego miejsce kogoś sprowadzić wpłacając za nowego zawodnika kwotę odstępnego wynikająca z jego umowy.
Jeśli nie mają kogś tak mocno kontuzjowanego, to ten przepis ich nie dotyczy.
Mówienie, że ten przepis jest niesprawiedliwy, jest błędne. Równie dobrze to któremuś z zawodników Leganes mogła się przytrafić taka kontuzja, a wówczas to Leganes mogłoby ściągnąć zawodnika z innego klubu.
Oczywiście pomimo powyższego, uważam, że przepis ten powinien zostać zlikwidowany. Nie dlatego, że jest niesprawiedliwy, tylko dlatego, że kluby powinny rozsądnie planować swoje kadry uwzględniając ryzyko występowania kontuzji. Jeśli nasz zarząd nie potrafił przewidzieć na podstawie dotychczasowych doświadczeń, że Dembele może za chwilę znów być kontuzjowany, to jest dupa nie zarząd.

@wojtek_debiec4 Czytałem co napisałeś i stwierdziłeś, że klauzule nie powinny obowiązywać poza okienkami. Ale to właśnie na tym klauzule polegają XD Ustalasz klauzulę i jeśli dowolny klub ją wpłaci w dowolnym momencie, ma prawo negocjować bezpośrednio z zawodnikiem. Wspomniałeś o tym, że nie powinny obowiązywać poza okienkami, co kłóci się z podstawowym założeniem klauzuli. To nie one są złe, tylko przepis, który pozwala rejestrować zawodników po okienku w nadzwyczajnych przypadkach i tu obaj się zgadzamy. Ja tylko chciałem podkreślić istotny element tych klauzul.

@Shad tylko nikt nie wplaca klauzuli w środku sezonu. Nie spotkałem się żeby poza okienkiem ktoś płacił klauzule...dlatego rozwiązaniem w przypadku takim jak teraz, mogłoby być że klauzula nie istnieje poza oknem transferowym...i gdy klub dostanie zgodę na kupno kogoś, to sprzedający jeśli sprzedaje to godzi się na warunki(w tym że nikogo nie może kupić) ale ma coś do gadania....

@wojtek_debiec4 Klauzul nie wpłacają nie dlatego, że nie mogą, tylko dlatego, że jest to nieopłacalne. Przez kilka miesięcy da się przedyskutować sensowną cenę, plus zawsze istnieje ryzyko, że piłkarz, którym dany klub się interesuje odniesie jakąś kontuzję. Dlatego nie płaci się klauzul w trakcie sezonu. Nie zmienia to jednak faktu, że kluby kupują poza okienkami, ot choćby Barca kupiła De Jonga bodajże w marcu tamtego roku.

@Shad nie wiem czy Barca kupiła Dr Jonga w marcu, bo takto Ajax by musiał go wyrejestrować bo nie jest ich zawodnikiem. Ciekawe jak to jest.
Zgadzamy się co do tego że przepis pozwalający rejestrować poza okienkiem jest do usunięcia

@wojtek_debiec4 https://www.google.com/amp/s/transfery.info/amp/aktualnosci/oficjalnie-frenkie-de-jong-w-barcelonie-rekord/121764

Lekko się pomyliłem. Barca kupiła De Jonga w Styczniu już, tylko dograł sezon w Ajaxie.
« Powrót do wszystkich komentarzy