Wpisy w mediach społecznościowych opublikowane przez profile współpracujące z firmą I3 Ventures

Dariusz Maruszczak

18 lutego 2020, 17:00

Facebook

37 komentarzy

Fot. Getty Images

Cadena SER opublikowała w nocy dokumenty mające udowodnić związek między firmą I3 Ventures a niektórymi kontami w mediach społecznościowych, które zajmowały się atakowaniem pewnych osób związanych z Barceloną. Prezydent Bartomeu ogłosił już zerwanie współpracy z tą firmą i zaprzeczył, że Barça zlecała takie usługi. Kontrowersje po doniesieniach rozgłośni jednak pozostają i nie wiadomo, czy władze klubu rzeczywiście o niczym nie wiedziały. Poniżej przedstawiamy niektóre wpisy umieszczane na tych profilach.

Profil „Justicia y Dialogo en el Deporte” sugerował, że Joan Laporta wygrał wybory prezydenckie dzięki poparciu radykalnej grupy Boixos Nois, która nie jest obecnie wpuszczana na Camp Nou i często daje o sobie znać w kontekście chuligańskich wybryków.

W tym wpisie Laporta został zaatakowany za jego poglądy dotyczące niepodległości Katalonii. Profil zwraca uwagę, że dla byłego prezydenta FC Barcelony nie mają znaczenia konsekwencje, jakie dla firm i klubów sportowych miałoby ogłoszenie niepodległości.

Również Víctor Font został zaklasyfikowany jako zwolennik niepodległości Katalonii oraz był oskarżany, że łatwo uległby żądaniom grup niepodległościowych, niezależnie od tego, jak nielogiczne by one były. „Justicia y Dialogo en el Deporte” zwraca też uwagę, że Font jest jednym z właścicieli dziennika Ara.

Z kolei w tym wpisie pada sugestia, że Gerard Piqué odłożył na bok swoją wizję polityczną związaną z niepodległością Katalonii, aby jego inicjatywa związana z organizacją Pucharu Davisa mogła odnieść sukces.

„Justicia y Dialogo en el Deporte” przytacza wypowiedź Xaviego, w której pomocnik chwali życie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Profil atakuje Hiszpana, informując, że mowa o kraju, w którym ludzie żyją w warunkach półniewolniczych, gdzie nie przestrzega się praw kobiet i homoseksualistów.

Profil cytuje Guardiolę, który powiedział między innymi, że Katar jest najbardziej otwartym krajem w świecie Islamu i bezpiecznym miejscem, gdzie obywatele są wolni. „Przypuszczam, że Pep Guardiola mówi dobrze lub źle o kraju w zależności od tego, czy mu płaci” - widnieje komentarz osoby moderującej to konto.

Z kolei konto „Sport Leaks” stara się tłumaczyć, dlaczego Messi w listopadzie 2017 roku zwlekał z przedłużeniem umowy z Barceloną. Profil sugeruje, że doprowadził do tego Jaume Roures, który za pośrednictwem swojej firmy Mediapro miał przekazać hojną darowiznę na rzecz projektu, rozwoju i budowy parku tematycznego Messi Experience Park, który miał zostać otwarty w 2020 roku w Chinach. Ta darowizna w zamian za milczenie Messiego miała rzekomo posłużyć destabilizacji zarządu na korzyść innych kandydatów, bliższych Rouresowi.

Według profilu Laporta miał powiedzieć, że gdyby Manchester City w 2008 roku złożył ofertę za Messiego w wysokości 70 milionów euro, rozważyłby ją.

Profil odparł zarzuty, że Barça spowodowała zamieszanie w sprawie Cedrica Bakambu. Według tego konta to agenci zawodnika mieli zasugerować piłkarzowi, żeby poleciał do Barcelony, a nie sam klub.

Na „Alter Sports” pojawiały się głównie popularne memy. Powyższy ma pokazać, że Pep Guardiola od wygrania Ligi Mistrzów po wątpliwych wydatkach woli przegrać Premier League i odpaść z europejskich pucharów.

Profil zażartował też z Xaviego, publikując mema, na którym pomocnik otrzymuje na czterdzieste urodziny kosiarkę, żeby trawa na wszystkich boiskach w Katarze mogła być równo przystrzyżona.

Kolejny wpis o Xavim po tym, jak Quique Setien został trenerem Barcelony. „Alter Sports” przedstawia, jak wyglądał Xavi, kiedy dowiedział się, że ten pociąg odjechał, a piłkarz nie złapał okazji.


To tylko niektóre publikacje na profilach, które według Cadena SER miały zostać wynajęte przez Barcelonę do atakowania pewnych osób związanych z klubem. Krytykowana była również telewizja TV3, która rzekomo miała wspierać Laportę, a sporo wpisów odnosi się też do Realu Madryt. Prezydent Bartomeu w dzisiejszym przemówieniu zaprzeczył jednak oskarżeniom dotyczącym zlecenia publikacji negatywnych treści. Wciąż nie ma pewności, czy to Barca ponosi za nie odpowiedzialność, czy doszło do tego bez jej wiedzy.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ci którzy śmieją się z zastrzeżeń Xaviego do stanu murawy, chyba nigdy w życiu nie grali na trawiastym, pełnowymiarowym boisku szybko po ziemi z pierwszej piłki xD
Wiadomo, że obecny zarząd posunie się do wszystkiego, więc nie wiem co tu kogo dziwi... ale mem z kosiarką dla Xaviego całkiem zabawny :D

Nie wiem jak kogoś może nie oburzać fakt że klub płaci komuś by obrażał jego legendy, teksty że memy są nieszkodliwe pokazują tylko ignorancję, czasy się trochę zmieniły ale ośmieszanie kogoś zawsze jest problemem.

Niektóre memy są bardziej trafione niz "te fakty". Poczekajmy, ale coś mi się wydaje że z dużej chmury mały deszcz

I o to tyle krzyku?

Pierwsza połowa - ok, widzę tu działania nastawione przeciwko pewnym osobom.
Za to druga to są zwyczajne memy :D Przykład z kosiarką i Xavim jako działanie Bartomeu szkalujące zawodnika jest po prostu śmieszne. W tym miejscu prędzej widzę rękę redaktora portalu niż Barcelony.

A to:
"Profil atakuje Hiszpana, informując, że mowa o kraju, w którym ludzie żyją w warunkach półniewolniczych, gdzie nie przestrzega się praw kobiet i homoseksualistów."
Nie wiedziałem, że pisząc prawdę atakują Xaviego. Przecież może mu się dobrze tam żyć niezależnie od spraw które są zawarte w tym zdaniu. Chyba że w poście rzeczywiście Xavi został zaatakowany ale nie wybrzmiewa to w tłumaczeniu. Niestety nie znam Hiszpańskiego aby to ocenić, ale w tym zdaniu nie widzę żadnego ataku.

Podsumowując: spodziewałem się czegoś mocniejszego. Dużo mocniejszego.

Buhaha!! Memy w dzisiejszych czasach są na każdego na porządku dziennym,a oni to podpinają pod tajną akcję zarządu. Boki można zrywać. Ktoś tam usilnie próbuje zdestabilizować funkcjonowanie klubu. Nie dajmy się ogłupić i poczekajmy jak coś faktycznie udowodnią. Parodia!

Ogólnie w niektórych wpisach jest sporo prawdy. Druga sprawa, że to powinny być prywatne opinie i klub nie powinien był pozwolić sobie na takie opłacanie szemranego marketingu. Swoją droga chętnie przyjąłbym taki przetarg na krytykę piłkarzy. Myslę, że na La Rambli mógłby nam mniej zapłacić, a wyszli by na tym lepiej.

No panie Baromeu jak żes niewinny to bron tych ludzi i domagaj się ujawnienia kto ci ta brzydka swinie podlozyl.
Bo twoj lament "my nic nie zrobilismy i nic na nas nie znajdziecie nawet w sadzie" to za malo. Gon sam do sadu i domagaj sie ujawnienia kto zadzialal ma twoja szkode i szkode srodowiska klubu. Wtedy sie wyjasni.

Jesli Bartomeu tego nie zrobi to z oczywistych powodow.
Na chwilę obecna Bartomeu broni tylko siebie i swój zarzad ze to nie oni. Ma sie wyjadnic kto za to odpowiada. Jesli winny sie nie znajdzie to Bartomeu traci bo ta firma dzialala na jego zlecenie.
Wstyd dla calego klubu.

Nie no z tą kosiarką to przegięli pałę, tak jak wcześniej się wahałem tak po takiej akcji mówię BartomeuOUT

Bartomeu... wypie(przaj)

ale żenująca sytuacja ... ktoś tu na stażu w TVP był..