Media: Katalońska policja zapewnia, że El Clásico może odbyć się bez przeszkód

Dariusz Maruszczak

11 grudnia 2019, 19:16

AS, Marca, RFEF, Sport

6 komentarzy

Fot. Getty Images

  • W ostatnich dniach coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie podczas najbliższego El Clásico
  • RFEF opublikowała dziś specjalny komunikat w tej sprawie
  • Według mediów policja nie widzi obecnie powodów, aby mecz Barcelony z Realem nie mógł się odbyć

Mimo przełożenia El Clásico z 26 października na 18 grudnia temat bezpieczeństwa w Katalonii wciąż budzi poważne wątpliwości. Zwiększyły się one zwłaszcza po ogłoszeniu przez Tsunami Demokratyczne wielkiej manifestacji w dniu meczu Barcelony z Realem Madryt. Protestujący mieli gromadzić się w okolicach stadionu, a AS pisał nawet, że mogą być w stanie utrudnić dojazd zespołowi Los Blancos na spotkanie. Pojawiły się spekulacje, że pojedynek znów może zostać przełożony.

Głos w tej sprawie zabrała Hiszpańska Królewska Federacja Piłkarska (RFEF), która podczas dzisiejszego zebrania nie zdecydowała się na zmianę daty El Clásico. Organ ten postanowił jednak opublikować specjalny komunikat. RFEF przypomniała, że nie posiada żadnych kompetencji w zakresie bezpieczeństwa. Tym samym poza stadionem będą musiały o nie zadbać odpowiednie służby, a na Camp Nou odpowiedzialna będzie za to FC Barcelona.

Federacja podkreśliła, że pozostaje w stałym kontakcie ze służbami, aby koordynować przybycie zespołu sędziowskiego na Camp Nou zgodnie z ustalonym protokołem. RFEF zaznacza, że zastosuje odpowiednie przepisy przed meczem, w jego trakcie i po zakończeniu spotkania, jeśli wystąpią okoliczności, w których konieczne będzie użycie środków dyscypliny sportowej. Jak podaje AS, Federacja dystansuje się od tego, co dzieje się poza stadionem, a także na nim, z wyłączeniem murawy. Jeżeli wtargną na nią kibice, sędzia może zastosować się do regulaminu i przerwać mecz. Następnie Komitet ds. Rozgrywek powinien określić konsekwencje takiego posunięcia. Możliwe jest nawet dokończenie spotkania na neutralnym obiekcie bądź bez udziału publiczności.

Policja nie widzi przeszkód w rozegraniu El Clásico

Dziennik AS podaje na podstawie informacji z RFEF, że do przełożenia meczu nie dojdzie, o ile policja nie zwróci się o to na piśmie z powodów bezpieczeństwa lub poważnego zakłócenia porządku publicznego. Tymczasem według mediów katalońska policja Mossos stoi obecnie na stanowisku, że El Clásico może normalnie się odbyć. Te służby są całkowicie przekonane, że nie będzie problemu z zapewnieniem dotarcia na stadion autokaru z piłkarzami Realu, a sytuacja w pobliżu obiektu będzie kontrolowana i wszystko powinno przebiegać pokojowo.

Policja podkreśla również, że spotkanie Barcelony z Realem mogło także normalnie odbyć się 26 października, a jednak zostało przełożone bez jakiegokolwiek negatywnego raportu. Media donoszą, że Mossos nie widzi żadnych negatywnych elementów, które skłaniałyby do myślenia, że mecz nie może się odbyć. W zasadzie tylko oddziały tej policji będą brać udział w zapewnianiu bezpieczeństwa, choć mogą one także zwrócić się o pomoc do służb państwowych.

Dziennik Marca podaje, że jednym ze środków bezpieczeństwa ma być to, że Real pojedzie na stadion bez żadnej identyfikacji czy logo na autokarze. Źródła z Mossos podkreślają, że to FC Barcelona będzie odpowiedzialna za porządek na stadionie i zapobiegnięcie wtargnięciu na murawę oraz ewentualne przywrócenie porządku. Funkcjonariusze mogą jednak wkroczyć, jeżeli sytuacja się nie poprawi, choć ten scenariusz nie jest obecnie rozważany. Jak podają hiszpańskie media, Mossos zaznacza, że Barca cały czas współpracuje z policją i akceptuje oraz stosuje się do wszystkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, aby spotkanie mogło odbyć się normalnie.

Jeżeli chodzi o banery, zabronione będą wszystkie sprzeczne z przepisami Prawa Sportowego. Natomiast ten zaproponowany przez Tsunami Demokratyczne: „Hiszpanio, usiądź i porozmawiaj”, według źródeł Mossos nie narusza tej ustawy i nie ma powodu, aby go zakazać. Natomiast w przypadku momentu napięcia lub konfrontacji między  kibicami zmierzającymi na stadion i aktywistami niepodległościowymi, którzy chcieliby ich zablokować, Mossos oceni sytuację poprzez mediację i zainterweniuje w celu zagwarantowania dostępu do wydarzenia sportowego.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Panowie zaklepalem sobie wycieczkę do Barcelony w terminie kiedy jest ostatni mecz sezonu na Camp Nou z osasuna. Prosze o pomoc jak najlepiej kupić bilety 2 dorosłe plus dziecko aby nie pocałować murów stadionu?

Kolejne zamieszanie nie poprawi sytuacji.

Może teraz skonczy się durna gadka o walkowerach,ale pewnie złudne moje nadzieje :v