Marca: Ernesto Valverde dał swoim rezerwowym najwięcej szans na grę z grona wszystkich trenerów LaLigi

Dariusz Maruszczak

21 listopada 2019, 15:30

Marca

26 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Ernesto Valverde był krytykowany za sposób przeprowadzania zmian w pierwszych dwóch sezonach swojej pracy w Barcelonie
  • Dziennik Marca podaje, że sytuacja się zmieniła, a trener Blaugrany przoduje w LaLidze pod względem szybkości dokonywania korekt
  • Rezerwowi Dumy Katalonii spędzają na murawie najwięcej czasu z grona wszystkich drużyn Primera División

W pierwszych dwóch sezonach pracy w Barcelonie Ernesto Valverde był oskarżany o brak elastyczności w swoim planie meczowym i zbyt małą liczbę zmian, spóźnione korekty w składzie lub też posyłanie do gry tych samych piłkarzy z ławki rezerwowych w trakcie trwania spotkań, niezależnie od położenia zespołu. Teraz sytuacja nieco się zmieniła. Valverde częściej spogląda w stronę zmienników i nie ma problemu z wcześniejszym daniem szansy zawodnikowi, nawet już w przerwie między połowami. Podczas rozgrywek 2017/2018 i 2018/2019 szkoleniowiec po cztery razy nie wykorzystał wszystkich zmian w LaLidze. W obecnej kampanii taka sytuacja jeszcze nie miała miejsca.

Jak podaje Marca, rezerwowi Barcelony rozegrali najwięcej minut w Primera División (968). W LaLidze nie ma drugiej takiej drużyny, której piłkarze wchodzący na murawę z ławki spędziliby na boisku tak dużo czasu. Te dane pokazują, że Ernesto Valverde najszybciej przeprowadza zmiany w rozgrywkach. Krytycy mogliby jednak wskazać, że jest to efekt słabego planu meczowego i potrzeby dokonania korekt przy złym obrocie spraw.

Dla porównania Zinedine Zidane w Realu Madryt najpóźniej dokonuje zmian. Rezerwowi Los Blancos spędzili na murawie tylko 574 minuty. Po piłkarzach Barcelony najdłużej grali zawodnicy wchodzący z ławki Granady (958 minut) i Atlético (957 minut). Obok Realu Madryt najniżej w tej klasyfikacji są Osasuna (640 minut) i Levante (676 minut).

Jeżeli chodzi o czas gry zmienników w Barcelonie, wyróżnia się przede wszystkim chęć dawania szans Ansu Fatiemu. 17-latek przebywał na boisku przez 138 minut po wejściu do gry z ławki rezerwowych w pięciu meczach. To właśnie on występował najdłużej w zespole Blaugrany po pojawieniu się na murawie już w trakcie spotkania. Na drugim miejscu jest Ivan Rakitić (136 minut), którego rola w drużynie zmniejszyła się w obecnym sezonie i który aż sześć razy wchodził na boisko jedynie z ławki rezerwowych. Na kolejnych pozycjach znajdują się Sergio Busquets (trzy mecze jako zmiennik - 118 minut), Ousmane Dembélé (dwa spotkania - 90 minut) i Arturo Vidal (pięć starć - 88 minut).

Piłkarz wchodzący do gry z ławki rezerwowych w Barcelonie przebywa na murawie średnio przez 26,89 minuty. To oznacza, że Ernesto Valverde dokonuje zmian zwykle już po pierwszym kwadransie drugiej połowy. Inną taktykę przyjął Zidane, który wpuszcza do gry rezerwowych na około 17 minut, a więc korekt dokonuje dopiero tuż przed ostatnim kwadransem meczu. Do tej pory z ławki wchodziło siedemnastu piłkarzy Blaugrany, a więcej zmienników miała jedynie Valencia (osiemnastu).  

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Bo w każdym meczu wystawia nieodpowiedni skład i musi ratować niekorzystny wynik. Błazen

@musli1989 coraz zabawniej albo nie wiesz co zanczy słowo "kazdym"
« Powrót do wszystkich komentarzy