Patrick Kluivert: Jeśli gracz pokazuje swoje umiejętności, to bez względu na wiek dobrze jest, by dostawał szanse w pierwszej drużynie

Julia Cicha

13 listopada 2019, 16:40

Mundo Deportivo

3 komentarze

Fot. Getty Images

Dyrektor futbolu młodzieżowego FC Barcelony Patrick Kluivert udzielił wywiadu magazynowi Revista Barca. Holender opowiedział o szczegółach swojej pracy w klubie.

− Znam Barcelonę, spędziłem tu sześć lat jako piłkarz i mam bardzo dobre porozumienie z klubem i kibicami. Poza tym mój syn tu gra. Sądzę, że mogę wiele dać La Masii. Nie musiałem długo się zastanawiać nad zaakceptowaniem oferty pracy. Fakt, że przychodzę z Ajaksu, oraz przeszłość w Barcelonie sprawiają, że dobrze znam ten styl gry.

− Bardzo ważne jest, by pojawiali się tacy zawodnicy jak Ansu Fati czy Carles Pérez. Jeśli gracz pokazuje swoje umiejętności, to bez względu na wiek dobrze jest, by dostawał szanse w pierwszej drużynie i mógł pokazać, ile jest wart. Ansu to chłopak, który ma poukładane w głowie i twardo stąpa po ziemi.

− Ajax ma ten sam styl gry co Barça i przez to obserwujemy tamtejszych graczy. Dla De Jonga adaptacja nie była trudna, choć gra na Camp Nou przeciwko stu tysiącom kibiców to nie jest to samo. Świetnie się spisuje, bo gra na swojej pozycji, jest utalentowany i otoczony najlepszymi piłkarzami. Wydaje się, że jest w Barcelonie od zawsze.

− Jest kluczowe, by młodzi nie myśleli, że dzięki samej grze w Barcelonie wszystko jest już załatwione. Muszą ciężko pracować, gonić za marzeniami, rywalizować i uczyć się od trenerów. Talent jest bardzo ważny, ale to nie wszystko. Trzeba codziennie pracować i wymagać od siebie maksimum. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, okazja na grę w pierwszym zespole nadejdzie.

− Kiedy zawodnicy przechodzą na kolejny etap, ważne jest, by utrzymywali tę samą filozofię gry. Trzeba szanować filozofię Cruyffa, wartości klubowe, a my jesteśmy tu, by ich bronić. Mamy jedną z najlepszych szkółek piłkarskich, więc musimy podążać wszyscy w jednym kierunku, zarówno trenerzy, jak i piłkarze.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Panie Kluivert i co z tego, że grałeś w Barcelonie, że twój syn tu gra. Co było, a nie jest nie pisze się w rejestr. Liczy się tu i teraz. Po to cię klub zatrudnił byś tworzył potęgę Barcy. Pytanie zatem czym się możesz pochwalić. Bo póki co efektów twojej pracy nie widać

Z jednej strony racja, ale z drugiej dobrze by było jakby Fati zagrał trochę w Barcy B, żeby pewności nabrać.