Ferdinand Daučík, czyli kilka słów o byłym kapitanie Slavii Praga i szkoleniowcu Barcelony

Ela Rudnicka

24 października 2019, 17:30

FCBarcelona.es

Brak komentarzy

Ferdinand Daučík przyszedł na świat 30 maja 1910 r. w słowackiej miejscowości Sahy i przeszedł do historii jako trener mitycznej drużyny Pięciu Pucharów, której liderem w sezonie 1951/52 był jego szwagier Ladislao Kubala. Barcelona zdobyła wtedy wszystkie możliwe trofea.

Do Barcelony dołączył w 1950 r. razem z Kubalą. Jego początki w klubie nie były łatwe, ale w momencie, kiedy pochodzący z Węgier piłkarz dostał pozwolenie na grę w oficjalncych meczach Barcelony w kwietniu 1950r., wszystko się zmieniło. Duma Katalonii zmieniła się w maszynę pod względem gry i zdobywanych tytułów, przede wszystkim dzięki piłkarzom takim jak wspomniany wcześniej Kubala, Ramallets, Biosca, Segarra, Seguer, Gonzalvo III, Basora i César.

Kontrakt Daucika z klubem zakończył się po sezonie 1953/54. Trenowana przez niego drużyna zdobyła godne pozazdroszczenia trofea – m.in. dwukrotnie ligę, trzykrotnie Puchar Hiszpanii i dwukrotnie Puchar Evy Duarte.

Wiele lat później w 1977 r. piłkarz zakończył karierę w barcelońskim klubie Sant Andréu. Do tego czasu prowadził jeszcze wiele różnych drużyn, większość hiszpańskich, z którymi łącznie rozegrał 533 mecze w lidze hiszpańskiej, z czego 488 w Primera División. Zmarł w Alcalá de Henares 14 listopada 1986 r.

Warto zaznaczyć, że słowacki szkoleniowiec przed przejściem do Barcelony miał na swoim koncie grę w kilku dobrych klubach. W latach 1933-42 był zawodnikiem Slavii Praga, której był kapitanem, a nawet pełnił częściowo funkcję trenera w latach 1937-39. Slavia Praga była ostatnią drużyną, w której profesjonalnie grał w piłkę.

Ponadto grał również w reprezentacji Czechosłowacji, z którą doszedł nawet do finału mundialu we Włoszech rozgrywanego w 1934 r. Jego drużyna niesprawiedliwie przegrała jednak decydujący mecz z reprezentacją gospodarzy. Cztery lata później udało jej się jednak wygrać Puchar Mitropa, w którym udział brały reprezentacje z Europy Środkowej i Włoch.

W 1942 r., po tym jak zawiesił buty na kołku, oficjalnie rozpoczął karierę trenerską. To wszystko w obliczu burzliwych wydarzeń II Wojny Światowej i dojścia do władzy komunistów. W 1950 r. dotarł do Barcelony jako szkoleniowiec Hungaria, klubu stworzonego przez uciekinierów ze Wschodu, którzy szukali szans na karierę poza granicami swoich krajów.

We wtorek miała miejsce prezentacja repliki Pucharu Mitropa zdobytego przez Slavię Praga przed 81 laty. Trofeum zaginęło podczas inwazji niemieckiej. We wspomnianej prezentacji udział wziął członek zarządu Barcelony Jordi Moix.

Poleć artykuł