FIFA planuje wprowadzić limity w prowizjach dla agentów i ograniczyć wypożyczenia piłkarzy

Ela Rudnicka

26 września 2019, 16:00

Sport

32 komentarze

FIFA planuje kolejne zmiany. Tym razem dotyczyć mają one pracy agentów piłkarskich i otrzymanych przez nich przy okazji transferów prowizji. Ograniczona zostanie również liczba zawodników, których kluby będą mogły wypożyczyć.

Od tej pory agenci będą mogli otrzymać prowizję tylko od jednej z trzech stron, która weźmie udział w operacji (klub sprzedający piłkarza, klub kupujący lub sam piłkarz). Kwota, która zostanie im wypłacona, wyniesie maksymalnie 10% sumy transferowej, w przypadku kiedy wypłacona zostanie przez klub sprzedający, lub 3%, w przypadku, kiedy wypłaci ją klub kupujący zawodnika albo sam zawodnik. Ponadto wszystkie prowizje wypłacane mają być za pośrednictwem FIFA Clearing House lub "izby kompensacji" powołanej przez organizację.

Dodatkowo wprowadzone zostaną kolejne regulacje dla agentów. Wymagane będzie posiadanie przez nich licencji oraz przygotowanie do wykonywania tego zawodu.

Co więcej, pojawią się nowe regulacje dot. wypożyczeń piłkarzy. FIFA chce zadbać o to, żeby operacje te przeprowadzane były tylko w celach sportowych. Od sezonu 2020/21 tylko ośmiu zawodników będzie mogło przejść do klubu na zasadzie wypożyczenia, a w sezonie 2022/23 liczba ta zmniejszona zostanie do sześciu. Nowe przepisy mają na celu unikanie sytuacji klubów, które mają ponad trzydziestu piłkarzy w swoich składach.

Wszystkie wymienione zmiany przedstawione zostaną radzie FIFA zaplanowanej na 24 października, a w życie wejdą w 2020 roku.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

I bardzo dobrze!
« Powrót do wszystkich komentarzy