Mundo Deportivo: Neymar sprawdza legalne sposoby na opuszczenie PSG w 2020 roku

Przemek Borecki

4 września 2019, 22:44

Mundo Deportivo

50 komentarzy

Neymar wie, że opuszczenie "złotej klatki", jaką stało się dla niego Paris Saint Germain, nie będzie łatwe, ponieważ nie ma klauzuli odstępnego, zawartej w kontrakcie.

Prawnicy Brazylijczyka od dawna badają przepisy FIFA, szukając legalnego sposobu rozwiązania umowy podpisanej w 2017 roku z PSG. Taki sposób istnieje, a na dodatek miało już miejsce kilka precedensów, które ustanowiły orzecznictwo. Neymar mógłby skorzystać z art. 17 przepisów FIFA dotyczących statutu i transferu zawodników, który od 2001 roku pozwala graczowi na jednostronne wypowiedzenie umowy z klubem, nawet bez tak zwanej słusznej przyczyny. W takim przypadku kwota odstępnego zostanie ustalona w pierwszej kolejności przez FIFA, a prawnicy Neymara przeprowadzili stosowne konsultacje, ustalając ją na około 170 milionów euro. Źródła prawne wyspecjalizowane w tego typu sprawach potwierdziły Mundo Deportivo, że Neymar następnego lata może opuścić PSG zgodnie z art. 17, po wypłacie odpowiedniego odszkodowania.

Istnieje kilka precedensów, na których prawnicy Neymara mogą się oprzeć w celu wymuszenia odejścia z klubu, nawet jeśli spotka się to ze sprzeciwem PSG. Sprawa Webstera z 2008 roku i sprawa Matuzalema z roku 2009 to dwa precedensy, które wyznaczają orzecznictwo i zawsze są podawane jako przykład przez związek zawodników FIFPRO.

Neymar od przyszłego lata spełni warunki, aby móc rozwiązać kontrakt bez sankcji nałożonych na niego i na klub, do którego trafi. FIFA nie rozważa sankcji, jeśli gracz jest poza okresem chronionym  trzech sezonów lub trzech lat, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, jeśli gracz podpisał kontrakt przed ukończeniem 28 roku życia. Jeśli podpisze go będąc starszym, okres ochronny zostanie skrócony do dwóch sezonów. Drugim wymogiem jest nieprzedłużenie kontraktu w tym okresie, co Brazylijczyk również spełnia.

Następnego lata dla Neymara skończy się okres ochronny, ponieważ ukończy on swój trzeci sezon w Paryżu, i aby zakwalifikować się do artykułu 17. bez sankcji, powinien poinformować PSG, że rozwiązuje kontrakt w ciągu piętnastu dni po ostatnim oficjalnym meczu sezonu. Byłoby to na początku czerwca i w bieżącym okresie rozliczeniowym, co jest kolejnym czynnikiem do rozważenia.

Po powiadomieniu klubu o rozwiązaniu umowy to Izba Rozstrzygania Sporów FIFA określi kwotę, jaką Neymar powinien zapłacić PSG na podstawie kwoty, jaką PSG zapłaciło za Brazylijczyka, pozostających lat umowy, pensji zawodnika i różnych zmiennych. Brazylijscy prawnicy szacują, że będzie to około 170 milionów euro.

Następnie PSG skieruje sprawę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (TAS), który powinien dokonać przeglądu kwoty ustalonej przez FIFA i może ją ratyfikować lub zmienić. W przypadku Matuzalema TAS sprawił, że Real Saragossa dostał znacznie wyższą kwotę od tej ustalonej przez FIFA, podczas gdy w przypadku Webstera suma uległa zmniejszeniu. "Decyzja podjęta przez TAS jest niezwykle szkodliwa dla piłki nożnej i jest pyrrusowym zwycięstwem dla tych zawodników i ich agentów, którzy zastanawiają się nad rozwiązaniem umów przed ich wypełnieniem" - powiedział wówczas prezes FIFA Joseph Blatter. Jednak to FIFPRO świętowało zwycięstwo, stawiając ten przypadek na równi z inną słynną sprawą, a mianowicie sprawą Bosmana.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ci co tu piszą że Neymar nie jest nam potrzebny to przypomnę im to na koniec sezonu bo z Valdkiem i bez Neya LM nie zdobędziemy.

niech gnije w tym psg, unika drwali polujacych na jego kostki i oglada jak mniej zdolni od niego gracze zdobywaja trofea. Wy****al barcelone na calego czego konsekwencja bylo wyrzucenie prawie 300mln na dembe i coutinho, ktorzy razem nie byli warci nawet polowy tej kwoty.
barca powinna co najwyzej podbijac cene zeby zbyt tanio nie odszedl do jakiegos realu, juve czy city, w paryzu niech sobie siedzi do smierci, pewnie mu sie wydawalo ze jest krolem zycia jak emir sypnal kasa, ciekawe co teraz mysli

"Po powiadomieniu klubu o rozwiązaniu umowy to Izba Rozstrzygania Sporów FIFA określi kwotę, jaką Neymar powinien zapłacić PSG na podstawie kwoty, jaką PSG zapłaciło za Brazylijczyka, pozostających lat umowy, pensji zawodnika i różnych zmiennych."

Z tym, że PSG przecież nie płacili za Neymara. Chłopak sam się wykupił, bo akurat przypadkiem został twarzą MŚ w Katarze ;)

Panie Font przybywaj do Barcy bo Bartek już sam się gubi w tym co robi ....

Ney ze swoją kiepską głową, licznymi kontuzjami i pazernym tatusiem nie jest warty nawet stu ojro.

Mam wrażenie, że dzień bez Newsu o Neymarze (nawet po zamknięciu okienka) to dzień stracony.

Taki pracownik to skarb, nie ma co :)

Neymar wchodzi na YouTube i wpisuje „How to legally leave PSG in 2020 tutorial” XD

Mam nadzieje że kibice PSG pozdrowią go za to serdecznie.

Skończyło się okienko także proszę o nie pisanie artykułów, które nie dotyczą zawodników Barcelony. O wypożyczonych i ich występach jak najbardziej mile widziane.

Szanowni redaktorzy, może już przestańcie proszę karmić nas onet-newsami o neymarze i skupmy się na Barcy.
Neymar nie jest naszym piłkarzem!

Pewnie sprawdzi to przy okazji wizyty w sądzie na sprawie przeciwko Barcelonie.
Ludzie przestańcie wierzyć w to, że PSG kiedykolwiek sprzeda kogokolwiek do Barcelony a Neymara to już w ogóle.
Nie po to ośmieszali Barce , żeby teraz dać samych siebie poniżyć-zrozumcie to w końcu. To się nie wydarzy a gazety piszą o tym bo spora cześć naiwniaków w to wierzy.

A człowiek się łudził, że po zakończeniu okienka temat przycichnie... :p

W sumie jakby zapłacił z własnych pieniędzy te 170 mln, żeby trafić do Barcelony, to faktycznie bym uwierzył, że mu zależy. ;)

Dzień bez Neymara dniem straconym...
konto usunięte

Ciekawe by było jakby powiedział, że odchodzi, cena zostałaby ustalona na tym pułapie (170mln) i... nikt by tyle nie zapłacił :)

sam sie sprzedał do psg i teraz sam się chcę wykupić :D? kuriozalna sytuacja :D

Neymar doszedł do wniosku, że lepszy cień Messiego niż Mbappe.

Powodzenia Neymar mam nadzieję że uwolniles się z Barcy i wreszcie zdobędziesz złota piłkę i pokażesz jak prowadzisz drużynę do zdobycia ligi mistrzów. Wreszcie wychodzisz z cienia Messiego!

Moze by sie tych prawnikow i inzynierow z Calais zapytal. Oni potrafia sie dostac wszedzie.

może to ktoś przypomnieć jakie problemy poza boiskiem sprawiał Neymar w Barcelonie? ciągle ktoś o tym pisze, a wydaje mi się, że nic takiego nie miało miejsca

Ciekawe czy za rok też będziecie mówić że Neymar nie potrzebny, jak Dembele co drugi mecz będzie kopał się po czole, a i nie daj Boże znowu złapie jakąś kontuzje...

Wszystko wyjdzie tak na prawdę w trakcie sezonu... Czy Dembele w końcu odpali? Czy Neymar wróci do formy sprzed kontuzji? Osobiście stawiam na to drugie, i uważam że wszystko by się zmieniło, również te jego kontuzje gdyby wrócił do nas, bo myślę że sztab by temu zaradził. Obyśmy tylko nie zmarnowali kolejnego roku...

No i ja się pytam gdzie są, no pytam się gdzie są ci wszyscy optymiści którzy mówili że jak skończy się okienko to i skończy się nejmarowanie na tej stronie. Dzieci będą nim straszyć: jak będziesz niegrzeczny to otworzę fcbarca i znowu nejmara zobaczysz.

okienko się skończyło, skończcie już z tym neymarem....nie jest potrzebny nam teraz, a tym bardziej za rok
Komentarz usunięty przez użytkownika

Neymar- sankcje kontuzje skandale i grube pieniądze. Jestem za jego przyjściem bo uwielbialem trio. Ale za jaką cenę Neymar?

Nie nie nie. Bez względu na aspekt sportowy i wizerunkowy. Pora powiedzieć stanowcze nie temu Panu. Już teraz nawet kiedy nie przyszedł działania klubu w jego sprawie wprowadziły niesnaski w klubie. Traktować piłkarzy jak rzeczy dla kolesia który potraktował klub jak śmieć. Brawo zarządzie.

Panie najpierw Pan wycofaj pozew. Potem będziem dyskutować

Zobaczymy jak będzie stał z formą, bo 170 baniek za 28 letniego, szklanego, problematycznego pod kątem wychowawczym symulanta i zdrajcę to wcale nie jest jakaś wielce promocyjna cena.