Mundo Deportivo: Neymar sprawdza legalne sposoby na opuszczenie PSG w 2020 roku

Przemek Borecki

4 września 2019, 22:44

Mundo Deportivo

50 komentarzy

Neymar wie, że opuszczenie "złotej klatki", jaką stało się dla niego Paris Saint Germain, nie będzie łatwe, ponieważ nie ma klauzuli odstępnego, zawartej w kontrakcie.

Prawnicy Brazylijczyka od dawna badają przepisy FIFA, szukając legalnego sposobu rozwiązania umowy podpisanej w 2017 roku z PSG. Taki sposób istnieje, a na dodatek miało już miejsce kilka precedensów, które ustanowiły orzecznictwo. Neymar mógłby skorzystać z art. 17 przepisów FIFA dotyczących statutu i transferu zawodników, który od 2001 roku pozwala graczowi na jednostronne wypowiedzenie umowy z klubem, nawet bez tak zwanej słusznej przyczyny. W takim przypadku kwota odstępnego zostanie ustalona w pierwszej kolejności przez FIFA, a prawnicy Neymara przeprowadzili stosowne konsultacje, ustalając ją na około 170 milionów euro. Źródła prawne wyspecjalizowane w tego typu sprawach potwierdziły Mundo Deportivo, że Neymar następnego lata może opuścić PSG zgodnie z art. 17, po wypłacie odpowiedniego odszkodowania.

Istnieje kilka precedensów, na których prawnicy Neymara mogą się oprzeć w celu wymuszenia odejścia z klubu, nawet jeśli spotka się to ze sprzeciwem PSG. Sprawa Webstera z 2008 roku i sprawa Matuzalema z roku 2009 to dwa precedensy, które wyznaczają orzecznictwo i zawsze są podawane jako przykład przez związek zawodników FIFPRO.

Neymar od przyszłego lata spełni warunki, aby móc rozwiązać kontrakt bez sankcji nałożonych na niego i na klub, do którego trafi. FIFA nie rozważa sankcji, jeśli gracz jest poza okresem chronionym  trzech sezonów lub trzech lat, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, jeśli gracz podpisał kontrakt przed ukończeniem 28 roku życia. Jeśli podpisze go będąc starszym, okres ochronny zostanie skrócony do dwóch sezonów. Drugim wymogiem jest nieprzedłużenie kontraktu w tym okresie, co Brazylijczyk również spełnia.

Następnego lata dla Neymara skończy się okres ochronny, ponieważ ukończy on swój trzeci sezon w Paryżu, i aby zakwalifikować się do artykułu 17. bez sankcji, powinien poinformować PSG, że rozwiązuje kontrakt w ciągu piętnastu dni po ostatnim oficjalnym meczu sezonu. Byłoby to na początku czerwca i w bieżącym okresie rozliczeniowym, co jest kolejnym czynnikiem do rozważenia.

Po powiadomieniu klubu o rozwiązaniu umowy to Izba Rozstrzygania Sporów FIFA określi kwotę, jaką Neymar powinien zapłacić PSG na podstawie kwoty, jaką PSG zapłaciło za Brazylijczyka, pozostających lat umowy, pensji zawodnika i różnych zmiennych. Brazylijscy prawnicy szacują, że będzie to około 170 milionów euro.

Następnie PSG skieruje sprawę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (TAS), który powinien dokonać przeglądu kwoty ustalonej przez FIFA i może ją ratyfikować lub zmienić. W przypadku Matuzalema TAS sprawił, że Real Saragossa dostał znacznie wyższą kwotę od tej ustalonej przez FIFA, podczas gdy w przypadku Webstera suma uległa zmniejszeniu. "Decyzja podjęta przez TAS jest niezwykle szkodliwa dla piłki nożnej i jest pyrrusowym zwycięstwem dla tych zawodników i ich agentów, którzy zastanawiają się nad rozwiązaniem umów przed ich wypełnieniem" - powiedział wówczas prezes FIFA Joseph Blatter. Jednak to FIFPRO świętowało zwycięstwo, stawiając ten przypadek na równi z inną słynną sprawą, a mianowicie sprawą Bosmana.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Szanowni redaktorzy, może już przestańcie proszę karmić nas onet-newsami o neymarze i skupmy się na Barcy.
Neymar nie jest naszym piłkarzem!
« Powrót do wszystkich komentarzy