Víctor Valdés: Trzeba stawiać szukanie talentu ponad warunkami fizycznymi zawodników

Julia Cicha

14 sierpnia 2019, 17:30

FCBarcelona.es

27 komentarzy

Víctor Valdés wygłosił w minionym tygodniu krótkie przemówienie do sztabu szkoleniowego Zenitu podczas pobytu juvenilu A Barcelony w Sankt Petersburgu. Trener wyjaśnił metody pracy w klubie znanym ze swojego stylu gry opierającego się na pressingu, ustawianiu się i posiadaniu piłki.

− Trzeba stawiać szukanie talentu ponad warunkami fizycznymi zawodników. Messi jest tego przykładem. Dostał czas, ponieważ jego talent był ważniejszy. Teraz jest u nas i mam nadzieję, że pozostanie jeszcze przez wiele lat – powiedział Valdés.

Były bramkarz wyjaśnił też, jak codziennie pracuje nad formowaniem piłkarzy, by rozwijali się oni jako sportowcy i jako ludzie: − jako trener zawsze wolę mieć w zespole jak najwięcej talentu, by móc wyciągnąć potencjał. Chcę podejmować właściwe decyzje i nie musieć ich zmieniać.

− Zabawa, odpowiednie nastawienie, utożsamianie się z klubem, wszechstronność i bramkostrzelność – taki właśnie jest piłkarz Barcelony. Praca trenera? Musi on sprawić, by zawsze przekazywać pozytywne emocje. One są nie tylko w głowie, ale też w sercu i w chęciach danej osoby. Codziennie można pracować nad taktyką, ale trzeba faworyzować pozytywne emocje – zakończył szkoleniowiec. Jego zespół zmierzy się w tym tygodniu z FC Kobenhavn, CD Guadalajarą i PSV Eindhoven w rozgrywanym w Holandii Otten Cup.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Polecam książkę "Sekrety Ludzi Sukcesu". Mówi m.in. o selekcji w sporcie. Na przykładzie Kanadyjskiego hokeja ukazuje problem postrzegania warunków fizycznych nad talent i tzw. wrodzone umiejętności. Nie podam dokładnych danych, bo akurat pożyczyłem, ale w pierwszej lidze w Kanadzie około 70% zawodników zostało urodzonych w pierwszych trzech miesiącach roku. Pierwsza selekcja odbywa się w wieku lat 8 co daje wyżej wymienionym ok. 15% przewagi w kontekście warunków fizycznych i to często na tej podstawie górują nad rówieśnikami urodzonymi np. w grudniu.

Dobrze gada, polać Mu !

Mhm. A potem 4:0 od liverpoolu hahah

To tak jak z Puigiem, Valdes podpowiada co z nim zrobić :D

Pamiętam jego ostatni sezon i tą nieszczęsną kontuzję, mimo wszystko najlepszy w karierze pod względem formy, zresztą ostatnie lata w Barcelonie miał świetne.

Jako pierwszy piłkarz w historii wygrał 4 razy z rzędu trofeo Zamora.

Szkoda, że dzisiaj daje się nieskończone ilości szans starszym piłkarzom, którzy ewidentnie najlepsze lata mają już za sobą a poprawy w ich grze nie widać (Busquets, Rakitić) W dzisiejszych realiach jakie panują w Barcelonie w dawaniu szans młodym Valdes by nigdy nie przebił się do pierwszej drużyny na dłuższy czas, ale to samo pewnie by było z Xavim, Iniestą, Puyolem oni też na początku mieli problemy, dopiero później odpalili na dobre

Cos tak czuje w kosciach ze bedzie lepszym trenerem od Xaviego

Powiedzcie mi w kogo wierzył klub z cantery bardziej niż na Valdesa. Gość początki miał tak fatalne, że w dzisiejszych czasach trzech meczy by nie wytrzymał i był by odpalony.

O to chodzi. Widziałem już drużynę Valdesa w grze i muszę powiedzieć, że podoba mi się gra. Sporo krótkich i szybkich podań, duży pressing i intensywność. Victor próbuje nowe ustawienia i warianty. Ostatnio Ilaix i Nico Gonzalez grali na fałszywej dziewiątce. Widać, że ma sporo pomysłów. Wygląda to dobrze. Oby tak dalej.

in Victor we trust!
konto usunięte

Mam przeczucie, że Victor będzie dobrym trenerem :)

Dokladnie. Dobrze mowi. Czas najwyzszy wrocic do korzeni i stawiac na techninczy styl a nie silowy. Bardzo cieszy ze cos sie dzieje w tym kierunku.

Valverde, Ty zły?