RFEF zatwierdziła terminarz i format Superpucharu Hiszpanii oraz Pucharu Króla

Dariusz Maruszczak

31 lipca 2019, 22:00

RFEF, Marca

18 komentarzy

Komisja Delegatów Hiszpańskiej Królewskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF) zatwierdziła dziś zasady organizowanych przez siebie rozgrywek, czyli Superpucharu Hiszpanii, Pucharu Króla i Pucharu RFEF. Organ ten opublikował komunikat dotyczący terminów meczów i zasad losowania.

Superpuchar Hiszpanii

Rozgrywki będą się odbywać w formule Final Four, a w półfinałach i finale zostanie rozegrane tylko jedno spotkanie. Ponieważ w poprzednim sezonie mistrz Hiszpanii był również finalistą Pucharu Króla, skład uczestników Superpucharu uzupełni trzeci zespół z tabeli LaLigi. RFEF zgodziła się, żeby w takiej sytuacji było przeprowadzane losowanie par półfinałowych, gdyż zgodnie z regułami rozgrywek Barcelona musiałaby zmierzyć się sama ze sobą.

Jeżeli chodzi o terminy, półfinały zostaną rozegrane 8 i 9 stycznia 2020 roku, a finał - 12 stycznia. O miejscu rozegrania Superpucharu Hiszpanii zadecyduje RFEF, która może zorganizować te rozgrywki również poza granicami kraju. W najbliższej edycji wezmą udział Valencia, Barça, Atlético i Real Madryt, więc niewykluczone, że w styczniu dojdzie do kolejnego El Clásico.

Puchar Króla

Jak już wcześniej ogłaszano, we wszystkich rundach Pucharu Króla aż do półfinału odbędzie się tylko jeden mecz, który zostanie rozegrany na stadionie drużyny z niższej ligi bądź zespołu wylosowanego jako pierwszy. Finał również będzie składał się tylko z jednego spotkania.

Eliminacje wstępne - 13 listopada 2019 roku

W rywalizacji o awans do zasadniczej fazy rozgrywek zmierzy się ze sobą 20 zespołów z ligi okręgowej. Pary zostaną wyłonione na zasadzie kryterium bliskości geograficznej, a gospodarzem będzie pierwsza wylosowana ekipa.

Pierwsza runda - 18 grudnia 2019 roku

Weźmie w niej udział 112 ze 116 uczestników Pucharu Króla. Wyjątkiem będą cztery zespoły walczące o Superpuchar Hiszpanii. W tej rundzie losowanie nie będzie opierało się na kryterium bliskości geograficznej. Dziesięć klubów Primera División zagra ze zwycięzcami eliminacji wstępnych. Sześć pozostałych drużyn z najwyższej ligi i 22 zespoły z Segunda División zmierzą się z 22 klubami z Tercera División, czterema półfinalistami Pucharu RFEF (w tych rozgrywkach występują zespoły z Segunda División B i Tercera División, którym zajmowane pozycje w lidze nie pozwoliły na wzięcie udziału w Pucharze Króla) i dwoma przedstawicielami Segunda División B. Pozostałe 36 zespołów z Segunda División B zmierzy się ze sobą.

Druga runda - 12 stycznia 2020 roku

Tam, gdzie będzie to możliwe, kluby z Segunda División B, Tercera División lub okręgówki zmierzą się ze zwycięzcami z Primera i Segunda División. Mecze zostaną rozegrane na stadionie zespołu z niższej ligi, a jeżeli trafią na siebie drużyny z tego samego poziomu rozgrywek - gospodarzem będzie pierwsza z wylosowanych ekip.

1/16 finału - 22 stycznia 2020 roku

Zmierzy się w niej 28 klubów, które awansowały z poprzedniej rundy, a także cztery drużyny będące już po Superpucharze Hiszpanii. Pierwsze cztery kluby z Primera División w losowaniu zmierzą się z czterema drużynami z Segunda División B, Tercera División lub okręgówki. Następnie tam, gdzie będzie to możliwe, pozostałe kluby z Segunda División B, Tercera División lub okręgówki zagrają z ekipami Primera i Segunda División.

1/8 finału - 29 stycznia 2020 roku

W tej rundzie będą obowiązywały te same kryteria co w 1/16 finału.

Ćwierćfinały - 5 lutego 2020 roku

W tej rundzie w losowaniu nie będzie już brane pod uwagę kryterium rozgrywek, w których dany zespół bierze udział. Zostaje za to zachowana zasada rozegrania jednego meczu na stadionie drużyny z niższej ligi, a w przypadku klubów z tego samego poziomu rozgrywek gospodarzem będzie pierwsza wylosowana ekipa.

Półfinały - 12 lutego i 4 marca 2020 roku

W tej rundzie rozgrywek odbędą się jedyne w nowej formule Pucharu Króla dwumecze. Pierwsze spotkanie zostanie rozegrane na stadionie drużyny, która zostanie wylosowana jako pierwsza.

Finał - 18 kwietnia 2020 roku

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Format superpucharu to chyba tak jenorazowo, żeby Realowi nie bylo smutno
konto usunięte

Nie wiem jeszcze jak oceniać nową formułę Superpucharu - przekonam się kiedy nadejdzie. Natomiast zmiany w Pucharze Króla nie podobają mi się za nic w świecie. Zwłaszcza ta dotycząca tego, że trzeba grać na stadionie drużyny słabszej. Nie wiem nawet jak rozwiążą to trenerzy w związku z rotacjami itd.

Podobają mi się te reformy, zmniejszona jest liczba meczów w Pucharze Króla, a Superpuchar, przynajmniej moim zdaniem, wydaje się ciekawszy.

Nie no redakcjo proszę przestańcie trollowac z tymi zdjęciami xd

olać ten puchar i skupić się na najważniejszym

I teraz już nie będzie żadnego meczu o przysłowiową pietruszkę, gdzie będzie można wystawić naszych utalentowanych trzecioligowców.

Świetna reforma, gratulacje dla pomysłodawców. Od dawna prosiło się o zmiany i wreszcie nastały. Co do rozgrywania Superpucharu Hiszpanii na innym kontynencie - ja jestem jak najbardziej na tak! Ogromna promocja La Ligi, 4 najlepsze zespoły Hiszpanii w boju. Czego chcieć więcej? Sądzę, że mecze odbędą się w USA.

Superpuchar w styczniu ? Zawsze było na początku sezonu. Jaki bezsens

Bez sensu z tym superpucharem, za mocno kombinują.
konto usunięte

Półfinały po dwa mecze chyba tylko dlatego, że przewidują możliwość spotkania się wtedy Barcelony z Realem Madryt. Jakaś pokręcona logika, zupełny bezsens. Ciekawe w jakim azjatyckim kraju rozegrany zostanie Superpuchar. W grę wchodzi pewnie jeszcze USA. €€€

moim zdaniem głupim jest odstąpienie od reguły jednego meczu tylko w półfinałach. Ja rozumiem prestiż, to że dwa mecze na tym poziomie istotności dadzą lepiej zarobić i niesprawiedliwość wynikająca z losowania gospodarza, ale jeśli wszędzie ustalili po jednym meczu to dlaczego akurat na półfinały się z tej zasady wyłamywać?

Dokładanie meczów w styczniu kiedy to i tak gra sie co 3 dni jest kolejnym niesmiesznym żartem tebasa chyba

i przez te potencjalne dodatkowe mecze z Realem El Clasico niedługo straci cały swój urok.