Przedstawiciele holenderskiego futbolu ocenili cechy charakterystyczne Frenkiego de Jonga

Dariusz Maruszczak

19 lipca 2019, 21:45

Sport, FCBarcelona.cat

8 komentarzy

Oficjalna strona internetowa FC Barcelony opublikowała wypowiedzi różnych osób związanych z holenderskim futbolem, w których podsumowują one cechy charakterystyczne i przebieg kariery nowego pomocnika Blaugrany Frenkiego de Jonga.

Phillip Cocu, były piłkarz Barcelony i trener PSV

My również chcieliśmy de Jonga i byliśmy blisko sprowadzenia go, ale wolał odejść do Ajaksu. Nie jest łatwo rywalizować z piłkarzem o jego umiejętnościach, który dobrze się ustawiania, ma niesamowitą wizję gry, ale również zdolność do wyznaczania rytmu meczu, przerywania szarż rywali czy uspokajania gry. Jest zawodnikiem kompletnym i ze względu na styl wydaje mi się idealny dla Barcelony. Jeżeli chodzi o jego mentalność, od razu widać, że jest piłkarzem, który nie gra po to, aby błyszczeć, tylko robi wszystko dla zespołu.

Frank de Boer, były piłkarz Barcelony i trener Ajaksu

Nie sądzę, żeby trudno mu było podjąć decyzję o przyjściu do Ajaksu. Zdawał sobie sprawę, że filozofia klubu będzie mu odpowiadała przy jego sposobie rozumienia gry. Ma odpowiednie umiejętności, żeby podejmować ryzyko, ponieważ bardzo dominuje na placu gry. Kiedy przyjmuje piłkę, już widzi, gdzie znajdują się jego koledzy i jak ustawieni są rywale. Bardzo niewielu piłkarzy ma tę cechę, niezwykle charakterystyczną dla Busquetsa, Xaviego i Iniesty. Również de Jonga czyni ona wyjątkowym zawodnikiem. Moim zdaniem brakuje mu trochę lepszych warunków fizycznych, żeby być obrońcą. Uważam, że przede wszystkim jest pomocnikiem, ale to prawda, że czasem może grać jako stoper.

Ronald de Boer, były piłkarz Barcelony

Ten chłopak ma imponującą odwagę, żeby domagać się piłki. Ma wspaniałą wizję podań, ale potrafi również mijać rywali dryblingiem, jest nieprzewidywalny. Pamiętam, że w roku, w którym był w zespole rezerw, był tam razem z takimi piłkarzami jak Abdelhak Nouri, Matthijs de Ligt czy Donny van de Beek. To byli gracze, których bardzo chciałem zobaczyć w pierwszej drużynie. De Jong ma szczególnie dobre wyczucie czasu i wie, kiedy powinien zrobić wślizg, aby odebrać piłkę. Zawsze robi to w odpowiednim momencie.

Alfred Schreuder, członek sztabu szkoleniowego Ajaksu

Frenkie może grać na takiej pozycji na boisku, na której chce. Po pierwsze, z tego powodu, że ma odpowiednie umiejętności, a po drugie, ponieważ kocha to, co robi, i bardzo chce się rozwijać.

Pol Llonch, kataloński pomocnik Willem II

Granie przeciwko de Jongowi jest trudne, ponieważ bardzo dużo się porusza. Bierze udział we wszystkich fazach gry, wychodzi po piłkę blisko linii obrony i ma niesamowitą zdolność do rozgrywania jej. Kiedy rywal się z nim zderza, zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jaki jest silny i jak wielką ma determinację.

Jan van Loon, były szef akademii Willem II, uznawany za odkrywcę talentu de Jonga

Tak naprawdę, gdyby nie pasja, jaką generuje piłka nożna, bardzo trudno byłoby mu wejść na ten poziom, ponieważ od dziecka był bardzo mały, niższy od swoich kolegów z rocznika. Droga Frenkiego polegała na tym, że ktoś musiał mieć do niego cierpliwość. Jego warunki fizyczne uniemożliwiały mu zrobienie wielkich kroków do przodu, ale pamiętam, że jego rodzina była tego świadoma i wyrozumiała, a on nigdy nie stracił chęci do treningów.

Jos Boger, jeden z trenerów Willem II

Był mały, ale to nie doprowadzało go do traumy w żadnym momencie, ponieważ już miał inteligencję, której potrzebował, aby warunki fizyczne nie sprawiały mu problemu i aby mógł być sekundę przed rywalem. Bycie tak drobnym zmusiło go do rozwinięcia w większym stopniu swojego umysłu, starania się przewidywać, co zrobią rywale, aby uniknąć rywalizacji fizycznej, w której musiał przegrać.

Daniel Dwarswaard, dziennikarz zajmujący się Ajaksem

W przypadku de Jonga i jego kolegów z Ajaksu nie można ich zobaczyć robiących wymówki, ani co do arbitra, ani co do wejść rywali. Ci chłopcy skupiają się na sobie. Jeśli Frenkie nie rozegra dobrego meczu, nie ma żadnego problemu z tym, żeby wyjść do mediów i powiedzieć, że grał źle. Taki ma styl bycia.

Richard Witschge, były piłkarz Barcelony, obecnie związany z Ajaksem

Zgadzam się z Danielem, ale problemem jest to, że w tym sezonie nie przypominam sobie nawet jednego meczu, w którym Frenkie wypadłby źle [śmiech - przyp. red.]. Nie ma dnia, w którym nie widziałem go uśmiechniętego. Jest też dużo silniejszy, niż się wydaje. Teraz jest w stanie wygrywać pojedynki i bardzo rozwinął się pod względem gry w defensywie.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Zawodnik na pierwszą 11, ma wszystko aby być liderem środka pola.

"Tak naprawdę, gdyby nie pasja, jaką generuje piłka nożna, bardzo trudno byłoby mu wejść na ten poziom, ponieważ od dziecka był bardzo mały, niższy od swoich kolegów z rocznika."
To co powiedzieć o takim Puigu, Arthurze, Xavim.... wszyscy 10 cm niżsi od De Jonga, a Puig pewnie 15!
Wiem, że jak na Holendra może jest nie tak wysoki, ale z drugiej strony, De Ligt, typowy
ŚO jest 8 cm wyższy, a to wziąwszy pod uwagę różnicę pozycji, żadna przepaść.

zdecydowanie brakuje nam takich zawodników jak de jong a za dużo takich któzy nic nie wnosza jak rakitic w zeszłym sezonie było 5 zawodników którzy ciagneli drużyne w tym Messi i Mats wiec....to troche za mało żeby osiągnąc coś wiecej a bez wątpienia stać nas przynajmniej na dublet

To będzie najlepszy transfer ostatnich lat :)

Jestem bardzo ciekawy jak wyglądał by nasz środek złożony z Busiego, Arthura i De Jonga.

Ten piłkarz jest skrojony pod Barce.
Vamos Frenkie!

I co z tego jak i tak Ernesto będzie wystawiał cały czas Rakiticia, a Frenkie będzie dostawał ostatnie 10 minut przy dobrych wiatrach