Pepe Serer: De Jong zawsze był wyjątkowy i napisze historię w barwach Barcelony

Radek Koc

8 lipca 2019, 16:30

Mundo Deportivo

8 komentarzy
  • Pepe Serer był skautem Barcelony od 2015 do 2018 roku i ściśle współpracował z byłym dyrektorem sportowym Robertem Fernándezem
  • Zdaniem Serera de Jong w wielu aspektach przypomina Johana Cruyffa
  • Holender może występować na pozycji Busquetsa, ale w odróżnieniu od katalońskiego pomocnika młody Holender napędza akcje w kierunku bramki przeciwnika

Były skaut Barcelony opowiedział o grze Frenkiego de Jonga. Poniżej przedstawiamy jego wypowiedzi dla Mundo Deportivo:

- Poinformowałem włodarzy Barcelony o zwróceniu uwagi na Frenkiego de Jonga, ponieważ moim zadaniem była obserwacja zawodników w Holandii, Niemczech i Belgii. Każdy, kto zobaczyłby Frenkiego w akcji, byłby pod wielkim wrażeniem.

- W drużynie młodzieżowej Ajaksu mieliśmy pod baczną obserwacją Matthijsa de Ligta, Donny’ego van de Beeka oraz Justina Kluiverta. O de Jongu nic nie wiedzieliśmy. Potem dostrzegliśmy sporo zalet. Śledziliśmy jego rozwój w Willem II, kiedy grał tam na wypożyczeniu. Po jego powrocie do Ajaksu stało się jasne, że de Jong wyróżniał się na tle kolegów czymś wyjątkowym.

- W grudniu 2017 roku Ajax grał z PSV Eindhoven i wygrał 3:0. Frenkie miał wówczas 19 lat i rozegrał niesamowity mecz. Ostatecznie potwierdził swoją klasę. Zakochałem się i nagrałem filmik. Powiedziałem potem do Roberta Fernándeza: „Trzeba kupić tego chłopaka”. Każdy by tak zareagował. Ja byłem dosyć uparty i zacząłem nalegać. Nawiązaliśmy kontakt z Overmarsem i rodziną piłkarza.

- Frenkie ma coś z Johana Cruyffa. Przypomina go w tym swoim uniku, po którym odbiega w przeciwną stronę. Posiada osobowość i zawsze prosi kolegów o piłkę. Bardzo pomaga w środku pola. Ma wszystko. Może napisać historię w Barcelonie. Camp Nou jest idealnym miejscem, aby mógł rozwijać swój futbol.

- De Jong czy de Ligt nie są takimi samymi zawodnikami jak van de Beek. Ten ostatni jest dobrym, ale nie topowym graczem. Pierwsi charakteryzowali się dużym tupetem i bezczelnością już w wieku 18 lat. De Jong nigdy się nie chowa i zawsze pokazuje się kolegom do gry. Kiedy gra na pozycji Sergio Busquetsa, może przyjąć piłkę plecami do bramki przeciwnika i zamiast oddać ją do stopera ze swojej drużyny jest w stanie się odwrócić i przeprowadzić akcję. Szuka bramki rywala i nie rozgrywa wszerz boiska, jak to ma miejsce w piłce ręcznej. Zdolność do wychodzenia z piłką u nogi z własnej połowy pozwala mu występować bez problemów na pozycji lewego stopera, co kiedyś zdarzyło mu się robić w Ajaksie. Uzupełnia się wtedy z piwotem zabezpieczającym jego pozycję. Może być też na odwrót. De Jong robił tak z Daleyem Blindem.

- De Jongowi najbliższej do Busquetsa, chociaż w Ajaksie grał również po lewej stronie linii pomocy. Jest w stanie grać z krótkiej piłki i posyłać długie podania. Gubi krycie i otwiera możliwość posłania mu piłki. Dzięki umiejętności utrzymywania się przy piłce zajmuje spory obszar placu gry.

- Podobieństwo de Jonga i Arthura? Brazylijczyk jest bardziej pozycyjnym piłkarzem. Jest bardziej dynamiczny niż Frenkie. Przypomina Schustera. Frenkie nie wygląda na korpulentnego zawodnika, ale jest silny i bardzo zdecydowany w momencie podejmowania decyzji. Najbardziej przypominającym obecnie de Jonga zawodnikiem jest Naby Keita z Liverpoolu. Przypominał go szczególnie w okresie gry dla RB Lipsk. Keita to jednak 2-3 stopnie niższy poziom.

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

No ja już tracę wiarę w trumf w LM w najbliższych latach. Dodatkowo w tym roku z nawet wygranie Ligi będzie trudniejsze(Sreal sie odrodzić musi)

Nadzieją jest to że Valdek sie opamięta i będziemy grali Arturem I Frankim. Wielu Krytykuje Antka, ale ja widzę w nim potencjał na tego dynamicznego napastnika który będzie potrafił te super piłki do przodu wykorzystać.

Frankie, Arthur i Puig... Czekam

Jeśli faktycznie przejmie nr 14 to życze mu żeby odniósł sukces conajmniej jak Javier Mascherano :)

O ile za Valverde w ogóle pogra chłopak

De jong to najlepszy tfansfer od kilku lat! Dlugo bedzie rzadzil w pomocy

Mam nadzieje, że za kilka lat Arthur i Frankie będą rozsyłać piłki na lewo i prawo i koszulce Barcy
bardzo mocno liczę na tego chłopaka
Frankie dajesz :)