AS: Andaluzja to drugi po Katalonii region, w którym najwięcej osób kibicuje Barcelonie

Przemek Borecki

29 czerwca 2019, 18:45

AS

10 komentarzy

Żeby ocenić stopień zainteresowania FC Barceloną na terytorium Hiszpanii, należy policzyć zarejestrowane tam peñas, czyli fankluby Dumy Katalonii. Jest to najlepszy sposób, aby obiektywnie oszacować liczbę kibiców Barcelony w poszczególnych regionach. 

Dziennik AS uzyskał dostęp do oficjalnego klubowego dokumentu, który pokazuje dokładną liczbę peñas zarejestrowanych we wszystkich wspólnotach autonomicznych Hiszpanii. Niektóre dane mogą zaskakiwać. Dla przykładu, w Kraju Basków znajdziemy tylko 10 fanklubów Barcelony. O jeden więcej posiadają Wyspy Kanaryjskie, a we wspólnocie autonomicznej Madrytu jest ich 17. 

Andaluzja to drugi po Katalonii region, w którym peñas jest najwięcej (171). We wspólnocie autonomicznej Walencji znajdziemy 125 fanklubów. Następna w rankingu jest Kastylia-La Mancha, w której to zarejestrowano 69 peñas, o jedną więcej niż w Estremadurze. Na szóstym miejscu znajduje się Aragonia licząca 52, podczas gdy Kastylia i León liczy 44 fankluby. Asturia i Kantabria mają po 34 peñas przy 31 na Balearach i 29 w Galicji. Region Murcji posiada 25 fanklubów, a listę zamykają La Rioja i Nawarra, które łącznie liczą 10 fanklubów. 

Bez wątpienia to Katalonia jest regionem, który przewodzi stawce, posiadając w swoich granicach 450 peñas. W Barcelonie ich skupisko jest największe, bo liczy aż 82 fankluby. Druga w kolejności jest Lleida mająca ich 47, a trzecia Tarragona (44). 

Poza Hiszpanią FC Barcelona ma zarejestrowane 134 peñas na całym świecie, co łącznie daje 1247 fanklubów. Zrzeszonych w nich jest 164 113 kibiców Blaugrany. 

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ciekawe jak to wygląda w samym Madrycie.

Zawsze mi się wydawało, że ci z Granady to równi goście :)

PSG jest gotowy sprzedać Neymara za 222 mln euro lub za 130-150 mln plus dwóch piłkarzy Barcelony. Najprawdopodobniej w grę w tym przypadku wchodziliby Rakitić, Coutinho lub Umtiti. [Le Parisien, Marca] widzieliście tego newsa bo mi normalnie ręce opadają.

Większość tutaj pewnie myśli że la rambla jest najbardziej liczna i jest wyrocznią we wszystkim a tak naprawdę to tylko kilkaset kibiców i to nic w porównaniu z innymi krajami.

Skoro Andaluzja to dopiero drugi po Katalonii region, w którym najwięcej osób kibicuje Barcelonie, to który region jest pierwszy po Katalonii?

Myślałem, że nasza la rambla.