Carles Puyol: Xavi na pewno w odpowiednim czasie zostanie trenerem Barcelony

Ela Rudnicka

14 czerwca 2019, 10:15

Sport, EFE

11 komentarzy

Carles Puyol przebywa obecnie w Ekwadorze, gdzie prezentowany jest międzynarodowy program promujący zdrowy styl życia „Vitality”. Były znakomity zawodnik Dumy Katalonii podczas zorganizowanej w Quito konferencji prasowej rozmawiał z dziennikarzami m.in. o przyszłości Xaviego jako trenera Barcelony i obecnej sytuacji klubu.

- Jeśli chodzi o Xaviego, to musimy być cierpliwi. Niektórzy chcą, żeby od razu został trenerem Barcelony, jestem pewien, że pewnego dnia nim zostanie. Najpierw jednak powinien się  w tym kierunku szkolić. Trzeba się do tego dobrze przygotować, w tym zawodzie można szybko awansować, ale i pożegnać się z pracą, jeśli osiągane z drużyną wyniki nie są zadowalające - powiedział były piłkarz. Dlatego też Puyol, mimo że bardzo chciałby zobaczyć Xaviego w roli trenera Azulgrany, radzi koledze, żeby "podchodził do tego spokojnie, krok po kroku", a wtedy na pewno "w odpowiednim momencie" spełni marzenie o trenowaniu ukochanego klubu.

Byłego kapitana drużyny pytano również o obecną sytuację FC Barcelony: "ostatnie tygodnie były bardzo ciężkie". Puyol podkreślił jednak, że "w futbolu nie zawsze można wygrywać. Oczekiwania były bardzo duże, ale mimo wszystko sytuacja klubu jest dobra. Trzeba docenić osiem zwycięstw w lidze w ciągu ostatnich jedenastu lat. Wszyscy liczyli na inną końcówkę sezonu, ale nie zawsze się udaje".

Puyol podkreślił, że porażka w finale Pucharu Króla mogła być również spowodowana przegraną na Anfield: "Nawet jeśli ludzie myślą, że jest inaczej, nie jesteśmy maszynami, na wyniki w piłce nożnej wpływają również nastroje w drużynie". Co do samej porażki 0:4 z Liverpoolem przyznał, że "napełniła ona smutkiem kibiców, ale również samych piłkarzy".

Były obrońca zaznaczył jednak, że nie chce nikogo obwiniać za gorsze wyniki w końcówce sezonu, a jest raczej "zwolennikiem tego, że w drużynie wygrywają i przegrywają wszyscy". Nie udało się również uniknąć pytań dot. Ernesto Valverde: - Barcelona jest ponad osobami, trenerami i zawodnikami, ma swoją filozofię, która nigdy się nie zmieni.

- Być może chodzi o to, że nie ma już takich zawodników jak wcześniej. Obecni są bardzo dobrzy, ale odeszli Xavi i Iniesta, czyli piłkarze, którzy stworzyli osobną epokę zarówno w Barcelonie, jak i w reprezentacji Hiszpanii, poza tym idealnie pasowali do Barçy i jej stylu. Trudno będzie wspomnianych zawodników zastąpić, tak samo jak pewnego dnia odejdzie Leo Messi, według mnie najlepszy zawodnik w historii. Niemożliwe będzie znalezienie drugiego takiego… Ale wydaje mi się, że Barcelona cały czas kieruje się swoją filozofią, nawet jeśli zmieniają się piłkarze - skomentował Puyol.

Ponadto Hiszpan chwalił również byłego zawodnika Realu Madryt Cristiano Ronaldo: - Odszedł do innej ligi wspaniały piłkarz, kiedy tacy to robią, zawsze jest nam przykro.

Pytany o plany na przyszłość, były kapitan Dumy Katalonii zaznaczył, że praktycznie nie chodzi już na Camp Nou, a mecze ogląda raczej w telewizji, co nie oznacza, że oddalił się od Barcelony, ale przechodzi teraz "inny etap", ponieważ "kiedy przestajesz grać, ciężko znaleźć sobie inne zajęcie".

- Dla Xaviego wszystko jest jasne, chce zostać trenerem. Mi zawsze bardziej podobała się wizja pracy w dyrekcji sportowej. Ale to jeszcze nie ten czas, nie wiem, czy w przyszłości będę związany z Barceloną, ale jeśli tak się zdarzy, to chciałbym tam właśnie się znaleźć – zakończył.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Trochę "nie na temat".
Krytykować jest bardzo łatwo. Sugeruję jednak dokładnie zapoznać się z niżej zacytowaną wypowiedzią Puyola:
"Być może chodzi o to, że nie ma już takich zawodników jak wcześniej. Obecni są bardzo dobrzy, ale odeszli Xavi i Iniesta, czyli piłkarze, którzy stworzyli osobną epokę zarówno w Barcelonie, jak i w reprezentacji Hiszpanii, poza tym idealnie pasowali do Barcelony i jej stylu" – stwierdził. Przewiduje jednak, że "ciężko będzie wspomnianych zawodników zastąpić, tak samo jak pewnego dnia odejdzie Leo Messi, według mnie najlepszy zawodnik w historii. Niemożliwe będzie znalezienie drugiego takiego… Ale wydaje mi się, że Barcelona cały czas kieruje się swoją filozofią, nawet jeśli zmieniają się piłkarze"."

Jakość POKOLENIA - rzadko wspomina się ów element oceniając Barcelonę czy też La Masia, a jest to znaczący aspekt jeśli chodzi o ogólny rozrachunek zespołu, zwłaszcza mającego tak szczególny styl jak Barca...
I żeby był jasne: nikogo nie chcę i nie zamierzam bronić, ale wskazuję istotny parametr zdecydowanie rzutujący na jakość drużyny.

Z Puyolem pewnie byśmy nie przegrali 4-0

Kij tam w de Ligta, dawac mnie tu elixir mlodosci i Puyola sciagac !

Nawet Puyol nie chodzi na CN,więc mogę czuć się rozgrzeszony jeśli wyjazd,który planowałem nie doszedł do skutku z różnych przyczyn.Chyba nie trzeba nikogo przekonywać jak bardzo niektórym jest nie po drodze z obecnym zarządem...

Oby nie wpadli na ten pomysł za rok. Musi nabrać doświadczenia w tej materii.
Ale w przyszłości! Jak najbardziej :)

Z Jednej strony może dobrze, że nie teraz..bo by zarządzał kolegami z którymi grał pare lat temu i na pewno Busiego i innych by nie dał na ławe..