Program opracowany przez Fundację FC Barcelony pomógł w znacznym stopniu zwalczyć bullying w katalońskich szkołach

Ela Rudnicka

12 czerwca 2019, 11:30

Mundo Deportivo, Sport, elEconomista.es

4 komentarze

FC Barcelona opracowała program, którego celem jest walka ze znęcaniem się dzieci nad rówieśnikami, co odbywa się przy zastowaniu ćwiczeń sportowych. Jak podano wczoraj, dzięki tej metodzie problem bullyingu zmniejszył się o 35,8%. Projekt wdrożono ponad dwa lata temu w 26 szkołach podstawowych na terenie Katalonii, a udział w nim wzięło ponad pięć tysięcy dzieci.

Podczas zorganizowanej wczoraj drugiej edycji sympozjum przeciwko bullyingowi podano również, że o 24,3% zmalała liczba osób przejawiających zachowania agresywne, a o ponad 60% liczba ofiar takich zachowań w Internecie. Metody proponowane przez Fundację FC Barcelony opierają się na wykorzystaniu sportu jako narzędzia, które ma pomóc w wyrażaniu i kanalizowaniu emocji, propagowaniu empatii oraz wzajemnych relacji między uczniami.

Jak ujawniają wyniki badania przeprowadzonego przez Fundację we współpracy z zespołem naukowców z Uniwersytetu w Gironie, 25% uczniów szkół podstawowych było ofiarami znęcania się rówieśników. Ponadto 51,7% przyznaje, że było świadkami agresywnych zachowań wobec innych uczniów. Jako główne przyczyny agresji ofiary wskazywały głównie swój wygląd. Badanie wykazało również, że ok. 1/3 ofiar nie prosi o pomoc.

W przypadku młodzieżowych i dziecięcych drużyn piłkarskich, 58% ich członków przyznaje, że było świadkami znęcania się, a 9% miało być jego ofiarami. Do zdarzeń najczęściej ma dochodzić w miejscach, w których stosunkowo rzadko pojawiają się osoby dorosłe, m.in. w szatni czy na boisku.

Z opisanych efektów programu bardzo cieszy się wiceprezydent Fundacji Jordi Cardoner: - Fundacja wdroży naszą metodologię w każdej szkole, która tylko wyrazi taką chęć, udział w programie będzie darmowy, a jego celem będzie zmniejszenie i przewidywanie problemów zw. z bullyingiem w naszym kraju.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ja myśle, że to tak na prawdę nowe stroje, które spowodowały, że dzieci za znęcanie się boją się trafić za kratki

To jest niemożliwe! Na pewno Bartek i zarząd tylko udawali, a tak naprawdę to jeździli razem z Valverde i Rakiticem po szkołach i pomagali dręczyć biedne dzieci. Mało tego pewnie nauczali jak je dręczyć efektywnie i efektownie.

wszystko pięknie tylko ta krata....