AS: Barcelona uważa, że de Jong nie powinien jeszcze grać na pozycji Sergio Busquetsa

Dariusz Maruszczak

3 czerwca 2019, 13:00

AS

64 komentarze

Jak podaje dziennik AS, Frenkie de Jong na początku swojej przygody z Barceloną będzie występować głównie na pozycji środkowego, a nie defensywnego pomocnika.  

Gdy potwierdziła się informacja, że Frenkie de Jong zostanie nowym piłkarzem Barcelony, wielu widziało Holendra w roli następcy Sergio Busquetsa. Tak się jednak nie stanie, przynajmniej w pierwszym sezonie jego gry w barwach Blaugrany. Według doniesień ASa od menedżera generalnego obszaru sportowego FC Barcelony Pepa Segury po sztab Ernesto Valverde uważa się, że obecnie de Jong powinien występować jako środkowy pomocnik. Ma być to spowodowane tym, że największe zalety 22-latka to ustalanie rytmu gry, niespożyta energia i mijanie rywali dryblingiem. De Jong zdobywa niewiele bramek, ale jest pomocnikiem typu box-to-box, który potrafi przeprowadzić piłkę z jednej połowy na drugą, współpracować z partnerami i jest w stanie dać więcej świeżości i polotu drużynie, która stała się skostniała.

AS pisze, że w czasach gry w Barcelonie tridente Messi - Suárez - Neymar Ivan Rakitić był piłkarzem, który miał realizować podobne zadania. Po odejściu Andrésa Iniesty i w obliczu coraz słabszej formy fizycznej Chorwata i Sergio Busquetsa środek pola potrzebuje powiewu świeżości. Z kolei Arthur ma jeszcze pewne ograniczenia fizyczne i brakuje mu odwagi w grze między formacjami. Być może de Jong zapewni więcej śmiałości w tym aspekcie. Ponadto Barça uważa, że Holender powinien być ustawiony nieco wyżej, ponieważ obawia się podejmowania przez niego ryzyka na bardziej odpowiedzialnej pozycji defensywnego pomocnika. 22-latek zanotował w Lidze Mistrzów 118 strat, niemal jedenaście na mecz. AS nie wyklucza jednak, że w przyszłości Frenkie zostanie następcą Busquetsa.

Jeśli de Jong będzie grał jako środkowy pomocnik, może to wpłynąć na dalsze losy Rakiticia. Chorwat byłby jedyną alternatywą dla Busquetsa, ponieważ występował na pozycji Katalończyka i zna automatyzmy w schematach Barcelony. Odejście Rakiticia wcale nie jest więc tak pewne w przypadku gry de Jonga w roli środkowego pomocnika.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
Komentarz usunięty przez użytkownika
« Powrót do wszystkich komentarzy