Sport: Yann Sommer i Koen Casteels kandydatami do zastąpienia Jaspera Cillessena

Grzegorz Zioło

23 maja 2019, 10:36

Sport

34 komentarze
  • Yann Sommer z Borussii Mönchengladbach lub Koen Casteels z Wolfsburga mogą dołączyć do Barcelony, jeśli latem z klubu odejdzie Jasper Cillessen
  • Holenderski bramkarz jest bliski transferu do Benfiki, dlatego Blaugrana poszukuje doświadczonego i niedrogiego zawodnika, który przejąłby jego rolę
  • Casteels kosztowałby około 10-12 milionów euro, a nieco starszy Sommer ma klauzulę odstępnego w wysokości 11 milionów i zgadza się na transfer do Barçy

Latem w Barcelonie szykuje się bardziej intensywne okienko transferowe, niż jeszcze niedawno się spodziewano. Odpadnięcie z Ligi Mistrzów było czynnikiem, który zapoczątkował plany przebudowy kadrowej na Camp Nou. Porażka na Anfield nie miała jednak wpływu na obsadę pozycji bramkarza numer dwa, gdzie już znacznie wcześniej mówiło się o zmianie. O odejście z Barçy poprosił Jasper Cillessen, który jest blisko transferu do Benfiki. Blaugrana szuka zatem bramkarza do roli zmiennika Marca-André ter Stegena i chciałaby pozyskać golkipera z doświadczeniem za rozsądną cenę. Wśród kandydatów Sport wymienia Koena Casteelsa z Wolfsburga i Yanna Sommera z Borussii Mönchengladbach.

Barcelona jest bardzo zadowolona z postawy Cillessena, który w sobotę prawdopodobnie po raz ostatni będzie bronił jej barw w finale Pucharu Króla. Holender wykazuje się dużym profesjonalizmem i nigdy nie sprawiał problemów w szatni, jednak postanowił opuścić Camp Nou, by odgrywać pierwszoplanową rolę w innym zespole. Barça rozumie jego argumenty i zgadza się na transfer, ale liczy na co najmniej 20 milionów euro.

W Portugalii media donoszą, że transfer Cillessena do Benfiki jest już niemal przesądzony. Agenci piłkarza byli z wizytą w Lizbonie i porozumieli się w sprawie kontraktu na cztery sezony, ale warunki transakcji muszą jeszcze ustalić kluby. Portugalczycy chcą zaproponować Barcelonie 12 milionów euro plus zmienne, ale nie jest to oferta, która satysfakcjonowałaby Katalończyków. Benfica rozważa też włączenie w operację któregoś ze swoich wychowanków, żeby przekonać Blaugranę, a także liczy na to, że decydująca okaże się chęć Cillessena do zmiany barw.

Holender ma też inne oferty, między innymi z Valencii, ale chce odejść do Benfiki i wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku dni uda się popchnąć negocjacje naprzód. Latem 2016 roku Barça sprowadziła Cillessena z Ajaksu za 13 milionów euro i zapisała w jego kontrakcie klauzulę odstępnego w wysokości 60 milionów. W zeszłym sezonie golkiper również był bliski transferu do czołowej europejskiej drużyny, ale Blaugrana nie chciała zgodzić się na jego odejście. W tym roku Holender nie chce przegapić swojej ostatniej szansy na dołączenie do zespołu o uznanej marce.

Barcelona musi zatem szukać następców Cillessena. Sztab szkoleniowy jest zgodny, że drużyna potrzebuje drugiego bramkarza z doświadczeniem na arenie międzynarodowej, który nie będzie dla klubu zbyt drogi. Po rozeznaniu dokonanym przez Blaugranę na rynku w grę wchodzą golkiper reprezentacji Szwajcarii Yann Sommer oraz zmiennik Thibaut Courtois w kadrze Belgii Koen Casteels. Obaj są bramkarzami na wysokim poziomie, grają od kilku lat w jednej z najlepszych lig w Europie i byliby gotowi zaakceptować rolę, jaką obecnie odgrywa w Barcelonie Cillessen.

Casteels znajdował się w orbicie zainteresowań Barcelony już w zeszłym roku i był głównym kandydatem do zostania drugim bramkarzem Blaugrany, gdyby klub otrzymał ofertę nie do odrzucenia za Jaspera Cillessena. Warunki jego transferu były już praktycznie ustalone, ale do transakcji nie doszło, ponieważ Holender został w klubie. Belg kosztowałby Barçę około 10-12 milionów euro, ale obecnie ma już konkurencję. Mistrzowie Hiszpanii poważnie rozważają kandydaturę Sommera, którego klauzula odstępnego wynosi 11 milionów euro. Golkiper wyraża zgodę na transfer na Camp Nou i czeka na rozwój wypadków. Barcelonie oferowano również bardziej uznanych w europejskiej piłce bramkarzy, ale przy niepodważalnej pozycji Marca-André ter Stegena nie ma sensu wydawać zbyt dużej kwoty na jego zmiennika. 

Fot. Kiriłł Wieniediktow / CC BY-SA 3.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Jaki jest sens wymieniać rezerwowego bramkarza i zarobić na tym tylko 8-9 mln?

@bolplast Taki że Jasper chce grać I chce odejść. 

@bolplast bo Cillessen i tak chce odejść i klub nie będzie mu robił problemów przy odejściu
« Powrót do wszystkich komentarzy