Leo Messi otrzymał dziś najwyższe odznaczenie w Katalonii

Dariusz Maruszczak

16 maja 2019, 22:00

Mundo Deportivo

15 komentarzy
  • Leo Messi został dziś nagrodzony najwyższym odznaczeniem w Katalonii
  • Argentyńczyk został doceniony za osiągnięcia sportowe, cechy osobowości i pracę na rzecz lokalnej społeczności
  • Crack z Rosario odebrał nagrodę z rąk premiera katalońskiego rządu przy aplauzie zgromadzonych na sali

Lionel Andrés Messi Cuccittini został dziś drugim piłkarzem w historii, który otrzymał Krzyż św. Jerzego, czyli najwyższe odznaczenie rządu Generalitat de Catalunya. Wcześniej tę nagrodę otrzymał były piłkarz i trener FC Barcelony Johan Cruyff 19 września 2006 roku. Messi odebrał wyróżnienie z rąk premiera Generalitat Quima Torry.

Argentyńczyk został zgłoszony jako kandydat do otrzymania Krzyża św. Jerzego przez zarząd FC Barcelony. Inicjatywa została poparta przez Generalitat i ratusz miasta Barcelona. Oprócz Messiego ordery odebrało również 27 innych osób oraz piętnaście organizacji. Jak wyjaśnia Generalitat: „Krzyż św. Jerzego przyznawany jest osobom fizycznym lub prawnym, które wyróżniły się w swojej karierze i życiu oddaniem wartościom społecznym i kulurowym społeczności katalońskiej”.

W przypadku Messiego talent sportowy, charakter i walka z rakiem dziecięcym wpisują się w filozofię nagrody przyznawanej przez Generalitat. Oficjalna argumentacja za odznaczeniem Argentyńczyka Krzyżem św. Jerzego brzmi następująco: „za wspaniałą karierę sportową, która doprowadziła do tego, że jest uznawany za najlepszego piłkarza w historii. Pochodzi z Argentyny, przybył do Katalonii w bardzo młodym wieku, żeby dołączyć do szkółki młodzieżowej FC Barcelony. W sportach masowych takich jak futbol Leo Messi uosabia pewne kluczowe cechy społeczne, takie jak pokora, uczciwość, chęć nauki, kreatywność, poczucie pracy zespołowej i szacunek. Stworzył Fundację Leo Messiego, która wspiera dzieci i młodzież. Współpracuje z różnymi szpitalami w Katalonii, a szczególnie wyróżnia się jego wkład w budowę Centrum Onkologii Dziecięcej w Szpitalu św. Jana Bosko”.

Jak relacjonuje Mundo Deportivo, Messi był wielkim bohaterem ceremonii. Z typową dla siebie pokorą oklaskiwał wszystkich nagrodzonych, wyczekując na swój moment, który nadszedł około 20:00, gdy odbierał wyróżnienie, otrzymując największy aplauz. Wcześniej podczas prób był bardzo sympatyczny i otwarty dla wszystkich osób towarzyszących mu w tej ceremonii, zajmujących się innymi obszarami życia. Messiemu towarzyszył na gali również prezydent FC Barcelony Josep Maria Bartomeu, który przewodniczył sporej reprezentacji zarządu klubu.

Messi za pośrednictwem Instagrama wyraził wdzięczność za otrzymanie tej nagrody. „Bardzo dziękuję za przyznanie mi Krzyża św. Jerzego. Czuję się bardzo dumny, że otrzymałem to wyróżnienie, które bardzo cenię ze względu na znaczenie, jakie ma w katalońskim społeczeństwie”.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Wielki człowiek
« Powrót do wszystkich komentarzy