AS: Xavi trenerem FC Barcelony najwcześniej w 2021 roku

Grzegorz Zioło

15 maja 2019, 13:30

AS

36 komentarzy
  • Jak podaje AS, Xavi będzie mógł zostać trenerem FC Barcelony najwcześniej w 2021 roku po zakończeniu kontraktu z Al-Sadd
  • Po powrocie do Blaugrany były pomocnik miałby od razu objąć pierwszy zespół, żeby przeprowadzić reformę strukturalną obejmującą całą sekcję piłkarską i szkółkę
  • Jutro Katalończyk stanie przed szansą na zdobycie 35. trofeum w karierze, a za cztery dni po raz ostatni wyjdzie na boisko jako profesjonalny piłkarz

Od momentu, gdy Xavi Hernández ogłosił, że po tym sezonie skończy karierę piłkarską, żeby spróbować swoich sił jako trener, zaczęły pojawiać się doniesienia dotyczące jego przyszłości. Plotki wzmogły się po odpadnięciu FC Barcelony z Ligi Mistrzów, które mocno zachwiało posadą Ernesto Valverde na Camp Nou. Nazwisko wybitnego pomocnika zaczęło być wymieniane w gronie faworytów do zastąpienia Txingurriego, zwłaszcza wśród kibiców, którzy pamiętają go jako symbol barcelońskiego stylu gry.

Fani oczekujący zatrudnienia Xaviego w roli trenera Barçy będą jednak musieli uzbroić się w cierpliwość. Katalończyk, który 14 czerwca zakończy kurs UEFA Pro, w żadnym wypadku nie obejmie swojej macierzystej drużyny już w przyszłym sezonie. Pomocnik ma ważny kontrakt z Al-Sadd do 30 czerwca 2020 roku z możliwością przedłużenia o kolejne dwanaście miesięcy. Jak podaje AS, w umowie podpisanej rok temu przez Xaviego jest zawarta możliwość zmiany stanowiska z piłkarza na trenera latem bieżącego roku.

Kolejne pytanie brzmi, czy Xavi zostanie trenerem Barcelony po tych dwóch sezonach, a więc w kampanii 2021/22. Taka możliwość jest już bardziej prawdopodobna. Generał jest też ambasadorem mistrzostw świata 2022 w Katarze, jednak umowa z gospodarzami turnieju nie zabrania mu podejmowania innej aktywności zawodowej. Podobne kontrakty zawarli również Pep Guardiola i Zinedine Zidane.

Nie wiadomo też, czy Xavi rozpocznie swoją trenerską przygodę w Barcelonie od pracy w szkółce lub drugiej drużynie. AS twierdzi, że nie. Katalończyk miałby współpracować w klubie z grupą zaufanych osób, która zostanie zebrana w ciągu najbliższych dwóch lat, żeby zoptymalizować wszystkie obszary działania związane z profesjonalną sekcją piłkarską i szkółką. Taką zmianę strukturalną można przeprowadzać tylko z pozycji trenera pierwszego zespołu.

AS wyklucza też, że Xavi poprze któregoś z kandydatów na prezydenta Barcelony w 2021 roku. Zawodnik Al-Sadd utrzymuje dobre stosunki zarówno z Josepem Marią Bartomeu, jak i między innymi Víctorem Fontem. 

Zanim Xavi na dobre rozpocznie karierę trenera, przyjdzie mu zapisać ostatnią stronę w swojej bogatej piłkarskiej historii. Jutro pomocnik stanie przed szansą na wywalczenie swojego 35. trofeum w karierze, jeśli jego Al-Sadd pokona Al-Duhail w finale Pucharu Emira. Cztery dni później Xavi rozegra swój ostatni mecz na profesjonalnym poziomie. 20 maja jego zespół zagra w Teheranie z drużyną Persepolis i potrzebuje co najmniej remisu, żeby zapewnić sobie pierwsze miejsce w grupie azjatyckiej Ligi Mistrzów. Fazę pucharową Xavi obejrzy już w roli członka sztabu szkoleniowego.

Fot. Tasnim News Agency / CC BY 4.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dla mnie za wcześnie
« Powrót do wszystkich komentarzy