Marca: Szatnią Barcelony rządzą zawodnicy

Julia Cicha

11 maja 2019, 13:00

Marca

97 komentarzy

W szatni, w której znajdują się tacy zawodnicy jak Messi, Luis Suárez czy Piqué, trenerowi może być trudno narzucić swoją wolę. Wie o tym dobrze Luis Enrique, który na początku swojej przygody z klubem próbował rządzić żelazną ręką, co niemal kosztowało go posadę po zaledwie kilku mieisącach pracy. Temat nie jest też obcy Ernesto Valverde.

Marca informuje dziś, że zawodnicy Barçy dotychczas zawsze byli zachwyceni sposobem zarządzania szatnią przez trenera. Były szkoleniowiec Athleticu Bilbao był w dobrych relacjach z piłkarzami i ma w zwyczaju szanować hierarchię w zespole. Niektórzy gracze uważają jednak, że doprowadziło to do utraty przez niego kontroli nad grupą. Według madryckiego dziennika problemem stał się „brak dyscypliny”, brak twardej postawy w radzeniu sobie z niektórymi kryzysami.

Zbyt duża pobłażliwość Valverde miała obrócić się przeciwko niemu. Wielu zawodników uważa, że należy przewietrzyć szatnię i zmienić trenera na takiego, który inaczej będzie zarządzał grupą. Niemniej jednak efekt będzie taki sam, jeśli najważniejsi piłkarze Barcelony nie poddadzą się dyscyplinie na równi z innymi. W niektórych przypadkach Txingurri pozwalał na samodzielne decyzje graczy, co czasem było odbierane jako oznaka słabości. To klasyczny przykład sytuacji, w której „dajesz palec, a chcą całą rękę”.

W związku z tym pozycja Ernesto Valverde osłabiła się. Dopóki drużyna odnosiła dobre wyniki, wszyscy byli gotowi kontynuować tę dynamikę. Sytuacja podobała się przede wszystkim piłkarzom, którzy mieli dużą swobodę. Obecnie jednak głównymi zwolennikami pozostania szkoleniowca na stanowisku są osoby odpowiedzialne za zarządzanie obszarem sportowym klubu. Na wyższych szczeblach panuje jednak przekonanie, że potrzeba zmian, nie tylko na stanowisku trenera.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Seems legit. Zawodnikom nie podoba się Valverde bo pozwala im na zbyt wiele swobody. Chcą więc go zmienić na innego trenera, który będzie bardziej surowy, ale jednocześnie zawodnicy nie pozwolą sobie na zmianę traktowania xD

Marca to niech się zajmuje szatnią Realu...
Qźwa jeszcze chwilę temu siedzieli z pospuszczanymi łbami a jak tylko powinęła nam się noga
to zaczynają ujadać jak kundelki.

Bardzo ciekawy punkt widzenia forum.Jak katalońskie dzienniki piszą o szatni RM,temat komentowany jest z wielką ochotą.Niewielu znajdzie się takich,którzy będą wątpić w rzetelność relacji.Trzeba sobie zdać sprawę z kilku oczywistości.MD i Sport to dzienniki bliskie Barcelonie,przepływ informacji w dużej mierze jest kontrolowany przez zarząd.Podobnie jest z madryckimi As i Marca.Teksty nie są pisane "od czapy " i każda informacja ma swoje źródło ,mniej lub bardziej wiarygodne,co nie oznacza oczywiście,że te informacje muszą pokrywać się z prawdą.Nie jest jednak tak,jak większość sobie wyobraża,że dziennikarz wieczorem nie ma co robić i pisze co mu przyjdzie do głowy,bo naraża siebie i pracodawcę na problemy.A przecież ile razy było tak,że te gazety pisały coś,co spotykało się z krytyką , kilka dni później czytaliśmy to samo w katalońskich ,a chwilę po tym była oficjalka z klubu.Przykładem niech będzie kontuzja kolana Luisito.Oczywiście o szatni nie poczytamy na oficjalnej , bo to byłoby sranie we własne gniazdo.Nie twierdzę również,że info jest rzetelne,bo jak jest, wiedzą tylko ci,którzy w niej przebywają i zarząd.Wystarczy jednak,że coś przedostanie się na zewnątrz...Dzisiejsza sytuacja Barcelony jest obiektem spekulacji i zainteresowań całego świata futbolu.Są osoby,które chcą na tym coś ugrać dla siebie:piłkarze ich agenci,menadżerowie trenerów itd.Warto o tym pomyśleć ,zanim napiszemy : "As (Marca,MD,Sport itd) i wiem już wszystko ".

@zdrowyrozsądek: Dobrze wiesz, że nie chodzi tutaj o odpadnięcie z LM, tylko o to, w jakim stylu odpadliśmy z LM. Jakbyśmy odpadli w takim stylu jak Ajax z Totkami to nie byłoby takich komentarzy.

@zdrowyrozsądek: Takie mecze to kpina dla takiego klubu jak Barca. Dlatego EV musi odejść. Inna kwestia to niewykorzystywanie potencjału niektórych zawodników (Cou, Malcom, Arthur). Zastanawiają ciągłe kontuzje Dembele. Po co do klubu przyszli Murillo i Boateng? Dlaczego mocnego zmiennika nie ma Suarez? Co ze szkółką? Zabity styl Barcy. Barca i obrona Częstochowy - toż to jakaś paranoja. To tak pokrótce.
Żeby nie było - byłem zwolennikiem pożegnania się z EV już po tamtym sezonie. Jak się okazało trener zupełnie nie odrobił lekcji, dając się stłamsić rezerwowym The Reds. EV out.

Nie ma żadnego konkretnego argumentu za pozostaniem Valverde. Jedyne co go broniło to wyniki (będące często zasługą Messiego, który sam ratował drużynę). We wtorek Valverde potwierdził jednak to, co zarzucało mu wielu. Nie ma jakości i umiejętności żeby walczyć o najwyższe cele. Przez 2 sezony wygrywał ligę grzebiąc przy tym styl, w którym zakochały się kiedyś miliony fanów. Poza tym 2 razy w identyczny sposób zaprzepaścił LM. To jest maksimum jego możliwości. Starcza na ligę i nic ponadto. Nie takich ludzi potrzeba w Barcy.

Zawodnicy maja się słuchać trenera ma być rygor a jak widać u Valverde tego nie ma zobaczcie jak działa Guardiola lub Klopp tak powinien wyglądać trener !
konto usunięte

Po pierwszym meczu i bardzo korzystnym wyniku, wszyscy pieli z zachwytu jak drużyna jest mocna i skonsolidowana. I to było nawet widać chociażby po Messim, który harował w obronie (całkiem jak nie on). Wszyscy szli w tym samym kierunku i mieli ten sam cel. Przyszła wstydliwa tragedia (druga, jak przed rokiem w Rzymie) i od razu mówi się o podziałach i braku zaufania dla trenera.
Tak naprawdę, "czas Valverde" został naznaczony przez dwie porażki w lidze mistrzów. Dwa mecze w ciągu dwóch sezonów (tak mało, a tak wiele) i wszystko dobrego co zrobił znika, rozmywa się.
2 ligi zdobyte.
1 PK (z szansą na drugi).
1 superpuchar.
1 ćwierćfinał i 1 półfinał LM.
W normalnym klubie to byłyby mega osiągnięcia, ale tutaj wszyscy co sezon liczą na tryplet.
Czasami rzeczywiście nie ma już takiego polotu i ciężko się mecze ogląda, ale to też wynika z nastawienia. Najedliśmy się wstydu w dwóch meczach i mamy skrzywioną perspektywę.

Nie powiedziałbym ze zawodnicy rządzą szatnia, jednak jest pewna grupa zawodników których pozycja jest za mocna i z mają oni za duży wpływ na to co się dzieje. Nie bez przyczyny nasza podstawowa jedenastka tak mało się zmieniła od dobrych kilku lat mimo ze zmiany są potrzebne. Wystarczy porównać 11 z teraz i z przed 4 lat. Ter Stegen,Roberto, Pique, Alba, Busi, Rakitic Suarez i Messi. Aż 8 zawodników tych samych. Oczywiście cześć z nich nadal zasługuje na podstawowa jedenastkę ale moim zdaniem ona za mało została zmieniona aby myśleć o zwycięstwie. Jeszcze rok temu było tych zawodników 9 do czasu gdy grał Iniesta. Tacy zawodnicy jak Rakitic Busquets czy Suarez oraz Roberto nie powinni już moim zdaniem stanowić głównej siły w naszej 11 cześć powinna zostać rezerwowymi (suarez Roberto i Busi) a Rakitic powinien odejść. Potrzeba kogoś kto ich posadzi i da szanse nowym chłopakom

Jak widać nie wystarczy mieć najlepszego zawodnika świata aby odnosić międzynarodowe sukcesy. Jak przyjdzie trener z jajami to zrobi porządek. Uwielbiam Leo ale łaski nie robi nikomu. Jakby grał za darmo to inna sprawa. Valverde Suareza usprawiedliwia od 2 lat, że nie strzela ale daje dużo drużynie bo biega bez opamiętania. I efekty tego mamy dzisiaj, nie ma bramek kiedy są potrzebne.

No cóż. Kiedyś Klopp się wypowiedział, że nie przyjdzie do Barcelony, bo "nie ma zamiaru trenować panienek". Wiadomo, że Klopp rządzi mocną ręką i zawodnicy muszą się dostosować do tego, co Klopp oczekuje. Sądzę, że wiedział, że u nas by tego nie osiągnął.

Trudno zauważyć w grze tą "swobodę". Piłkarze wykonywali żelazną taktykę, jak głupia by nie była od deski do deski.
Ruchy kadrowe też były w jego stylu więc gdzie tutaj dominacja szatni nad trenerem?

Niesamowite jak dwa mecze w ciągu dwóch sezonów mogą być pożywką dla takich 'artykułów'. Gdyby w tamtym meczu padła JEDNA bramka dla Barçy to obraz wyglądałby zupełnie inaczej. Nagle wszelkie złe cechy stałyby się zaletami. A tak to mamy:
"Valverde nie zna się na taktyce, nie potrafi motywować, nie rządzi w szatni, a w ogóle w dzień meczu miał sraczkę"
Zarząd dobrze wiedział że po tym sezonie trzeba wiele zmienić stąd m.in. kupno de Jonga, chęć kupna de Ligta. Ale teraz wielcy eksperci nagle obwieszczą, że "trzeba zmienić kręgosłup drużyny". Dokładnie to robi zarząd od jakiegoś czasu a przynajmniej takie podejmuje próby.

@goldenboy: Własnie problem w tym że sam trener to może sobie co najwyżej pod nosem zagwizdać. Tu musi być pełne poparcie zarządu. Dlatego tak ciężko znaleźć fachowca, który ogarnie tą drużynę. Najrozsądniejsi nie chcą, bo wiedzą że stary trzon zostanie, a odejdzie co najwyżej Cou z Rakiticiem. A to żadne wietrzenie, bo ja np teraz zacząłem się zastawiać czy słaba forma Coutihno i innych graczy nie jest przypadkiem wynikiem tego co dzieje się w szatni i zasługą tych co nią rządzą.

@krystus48: znaczy łykłes te bzdury?

"Zbyt duża pobłażliwość Valverde miała obrócić się przeciwko niemu. Wielu zawodników uważa, że należy przewietrzyć szatnię i zmienić trenera na takiego, który inaczej będzie zarządzał grupą."

Co za hipokryci. Sami nie dopuszczają Valverde do tego, żeby sprawował władzę w szatni, a teraz po przykrym incydencie na Anfield uważają, że to jego wina, że był wobec nich zbyt pobłażliwy i dał sobie wejść na głowę. No normalnie XDDD

Też mi nowość. Nie wspomnę, że to jest normalne zjawisko o którym mówiłem od dawna. Zatrudnianie "łagodnych" trenerów, ciągła gra "zasłużonych" itp. itd. No tylko pytanie, kto ponosi za to odpowiedzialność za ten stan, ale to oczywiste.

@Wlochaty999: Racja Rela Madryt chcę się poprawić wizurynkowo po naszej kompromitacji a oni nic nie ugrali dosłownie nic.

Pamiętam jak przychodził Guardiola i jego pierwsza decyzja było pozbycie się świętych krów z szatni. Historia się powtarza i potrzebny jest trener który nie będzie bał się tego zrobić.

@Hasszz: Tata Martino, Carles Rexach io Antić mówią dzierń dobry, kibicu od 25 lat jak twierdzisz.

@Hasszz: No nie wiem - mimo wszystko trudniej mi się patrzyło na Barcę Van Gaala.

Też mi odkrycie...

Pomimo, ze to madrycki "tabloid" to po tych kilkunastu miesiącach można wywnioskowac, iż faktycznie może istnieć "społdzielnia" złozona z kilku nietykalnych zawodników. Nieistotna była aktualna forma...oni grali zawsze.

Wczas sie skapliscie xddd.

Ciekawe ze madrycka Marca przez caly rok gdy Barca odjezdzala Realowi jakoś nie miała inside info że szatnia Barcy rządzą zawodnicy i to ze po pierwszej istotnej w skutkach porazce nagle takie info sie znalazlo. That's interesting...

@norbi77: Tym klaskaniem wygrał 3x LM a nasz świetny taktyk ośmieszył klub po raz 2.

Szatnia Barcelony, Realu i Bayernu to najtrudniejsze szatnie do zarzadzania. Ego piłkarzy jest tak wielkie że wylewa się drzwiami. Dlatego w tych klubach trener musi być przyjacielem dla zawodników, jeżeli tylko będzie chcieć rządzić na swoich zasadach szybko z tego klubu wyleci. Dlatego tak bardzo chwalony jest Valverde za to że potrafił z szatnią złapać kontakt a to że teraz pisze się po jednej w sezonie porażce o tym niby problemie to jest to tylko zwykła głupota i niewiedza dziennikarzy.

@Gorostiaga: Siedział, bo go o to wszyscy błagali cały zarząd w imieniu valverde :) bo on raczej balby się odezwać heheh

Ronald Araújo tego piłkarza trzeba wypożyczyć, bo u nas nie ma przyszłości. Zaproponować Ajaxowi go i niech się rozwija.

Chyba istnienie hierarchii w drużynie nikogo nie zaskoczyło.

@Sherem: W tym przypadku zwolnienia trenera nie zaliczyłbym do złych rzeczy.

@nabial: O jak trafnie. Ale co tam, pelikany zaślepione goryczą porażki będzą teraz pluć i ujadać aż do przyszłego sezonu.

Redakcja bowinna miec zakaz powolywania sie cokolwiek z "Marca." To promadrycki dziennik.

Sprzeczne informacje jakieś idą. To szatnią żądzą zawodnicy.... To trener nie liczy się ze zdaniem piłkarzy i ustawia ich tak jak chce.
Kto wie może zaraz się okaże że szatnią Barcelony rządzi Ferdek Kiepski Oo

@Chwytliwy: Ale nie daje ich ani nie motywuje. Piłkarze jak schodzą z boiska nawet mu piątki nie przebijają.

@goldenboy: Łatwiej było się pozbyć Deco czy Ronaldinho czy trochę później Eto'o niż obecnie Busquetsa czy Pique. Guardiola pozbywał się dawnych gwiazd które przyszły do klubu z zewnątrz i grały tam parę lat. Obecny trzon kadry to wychowankowie, kapitanowie będący częścią drużyny od ponad 10 lat. Wg mnie nie trzeba od razu się pozbywać tych piłkarzy tylko pozyskać zmienników i dać im szansę na uczciwą rywalizację. Ale to będzie możliwe tylko u nowego trenera.

@Kamil6: Już widzę jak ten cały haag rządzi messim ha ha ha dobre

@Culé a muerte: Wyobrażam sobie :) No i pewnie "na miejscu" łatwiej ocenić kontekst, wyczuć klimat i cel w jakim powstał artykuł. Zwłaszcza, ze w Marce pisze wiele osób biernie i czynnie związanych z madridismo, często w przeszłości celowo piszących i działających przeciw Barcelonie.

@Brosik: Szczerze? Jestem w stanie sobie to wyobrazić, choć daleki jestem od wierzenia w takie rewelacje

@Wlochaty999: A co to za różnica w jakim stylu wygrali LM? Wygranych się nie sądzi.
konto usunięte

@blaugrana_36: Zgadzam się, obecnie Barcelona zmaga się z wieloma problemami i niektórych decyzji sam nie rozumiem (np, Murillo, Boateng, Malcom). Mi się po prostu wydaje, że bardzo duży wpływ na ocenę Valverde mają 2 mecze w LM, a coś z tą drużyną zrobił. Kilka pucharów do gabloty wpadło pomimo tego, że po odejściu Enrique i Neymara mało kto się spodziewał czegokolwiek.
konto usunięte

@Hasszz: Każdy ma prawo do swojej opinii chociaż mi się wydaję, że Valverde najgorszy przez ostatnich 25 lat nie był, luzik.

@Johnnie_Walker: Problem w tym, że nawet Zidane uznał, że po 3 wygranych w lidze mistrzów w Realu potrzebne są zmiany. Dlatego odszedł, a teraz wraca i dostanie swoje transfery. My niestety gramy tym samym trzonem od kilku sezonów i tu jest problem. Ta drużyna nie ma głodu wygrywania i żaden trener jej tego nie zapewni bez głębokich zmian w składzie.

@Janiama: Myślę, że bardziej, niż „przyjaciel” potrzebny jest ktoś do kogo będą mieć duży szacunek. Tym Zidane wygrał w Realu. Zawsze wszyscy mówili - jak Zidane mówi to wszyscy słuchają. Kims takim w Barcelonie był Pep, wcześniej Cruijff. Może kimś takim będzie kiedyś Xavi, tylko ciężko mi sobie wyobrazić, że będzie trenował swoich kumpli z boiska. Właśnie dlatego mówi się, że może Koeman przejmie Barce.

Bardzo ciężko jest kierować szatnią gdy ma się w niej najlepszego piłkarza na świecie, który umie pokazać swoje niezadowolenie, a któremu nieobce jest decydowanie o zatrudnianiu (Gerardo Martino) lub zwalnianiu (przytoczony w artykule przykład Enrique) trenera. Do tego dochodzą piłkarze o silnych osobowościach, którzy osiągnęli w futbolu już wszystko (Pique). Wg mnie, najlepszym trenerem na najbliższą przyszłość byłby Carlo Ancelotti. Trener starszego pokolenia, który w piłce i jako piłkarz, i jako trener osiągnął bardzo dużo, a który umie złapać kontakt z piłkarzami, być dla niech ojcem i o podważenie autorytetu nie musiałby się obawiać.

@kejdzi: Przestań słuchać głupoli z PR. W takiej sytuacji, osoba nadzorująca nigdy nie zdobędzie szacunku u nadzorowanych. Zaraz na początku należy uzgodnić pewne kryteria, należy podwładnych traktować po partnersku, ale też dać do zrozumienia, że to nadzorujący jest odpowiedzialny za dany projekt przed swoimi zwierzchnikami i dobrać sobie takich współpracowników, którzy pomogą mu w jego realizacji ale jednocześnie to zrozumieją i zaakceptują.

@kilanosio: Za kazdego z nich barcelone ogladalem z przyjemnoscia, tytulow nie bylo to prawda :)
Valverde najgorszy trener jakiego miala barcelona i bym tak twierdzil gdyby wygral nawet tryplet.
I po co ty podwazasz ta ilosc lat? Slabo.

A ja mam takie hasło dla Was, często powtarzane na różnego rodzaju szkoleniach: „rządź ludźmi tak, żeby to oni myśleli że rządzą tobą”. Co o tym myślicie?

@zdrowyrozsądek: Najgorszy trener jakiego pamietam w histori mojego kibicowania barcelonie (ponad 25 lat) Czekam 2 lata juz na to kiedy odejdzie a gdy to sie stanie otwieram szampana.

Da się to od razu wyczuć po minie valverde przy Linii jkby się bał cokolwiek powiedzieć że Messi albo pique go zwolnią:)

Tak szczerze to nie ma trenera który go zastąpi dobrze .Przyjdzie nowy będzie jeszcze gorzej ale na europejskie puchary się nie nadaje pokazały to ostatnie lata

Co za bzdury! Pierwszy raz widziałem, żeby Messi siedział tyle na ławie, a oni piszą, że szatnią rządzą zawodnicy. Na siłę szukanie tematów.

nie zadam sobie trudu i nie będę czytał, bo to stek bzdur na bank.

niesamowite jak latwo napisac cos takiego. Przeciez to gimnazjalista moze nawet napisac. Jakby wygral z Live to by powstal w 90% taki sam artykul tylko ze z wydzwiekiem pozytywnym

@MarioVeB!: Bzdury nie bzdury trzeba trenera z jajem i dać im wycisk!

Kompromitacja Barcy w półfinale to jak woda na pustyni dla madryckich pismaków. Mają okazję wykazać się kreatywnością i tworzą teorie z czapy... Radzę po przeczytaniu tekstu jeszcze samemu przemyśleć temat.

A ja bym wcale sie nie zdziwił jak to by była prawda. Podobnie było za Rijkarda i pewnie za Tatę Martino.

@kryss20: Mam nadzieje ze przyjdzie trener godny podjęcia Barcelony

Ja bym się zgodził. Valverde taki dobry kolega piłkarzy, bo jest samowolka i luzik.

Podoba mi sie zdanie o „braku radzenia sobie z niektorymi kryzysami”. Problem jest taki ze ten kryzys to jest 90 minut jednego spotkania albo nawet 45 minut a potem dalej wygrywamy ale w LM to juz i tak za pozno. Tam nie ma trzeciego spotkania.