Marca: Szatnią Barcelony rządzą zawodnicy

Julia Cicha

11 maja 2019, 13:00

Marca

97 komentarzy

W szatni, w której znajdują się tacy zawodnicy jak Messi, Luis Suárez czy Piqué, trenerowi może być trudno narzucić swoją wolę. Wie o tym dobrze Luis Enrique, który na początku swojej przygody z klubem próbował rządzić żelazną ręką, co niemal kosztowało go posadę po zaledwie kilku mieisącach pracy. Temat nie jest też obcy Ernesto Valverde.

Marca informuje dziś, że zawodnicy Barçy dotychczas zawsze byli zachwyceni sposobem zarządzania szatnią przez trenera. Były szkoleniowiec Athleticu Bilbao był w dobrych relacjach z piłkarzami i ma w zwyczaju szanować hierarchię w zespole. Niektórzy gracze uważają jednak, że doprowadziło to do utraty przez niego kontroli nad grupą. Według madryckiego dziennika problemem stał się „brak dyscypliny”, brak twardej postawy w radzeniu sobie z niektórymi kryzysami.

Zbyt duża pobłażliwość Valverde miała obrócić się przeciwko niemu. Wielu zawodników uważa, że należy przewietrzyć szatnię i zmienić trenera na takiego, który inaczej będzie zarządzał grupą. Niemniej jednak efekt będzie taki sam, jeśli najważniejsi piłkarze Barcelony nie poddadzą się dyscyplinie na równi z innymi. W niektórych przypadkach Txingurri pozwalał na samodzielne decyzje graczy, co czasem było odbierane jako oznaka słabości. To klasyczny przykład sytuacji, w której „dajesz palec, a chcą całą rękę”.

W związku z tym pozycja Ernesto Valverde osłabiła się. Dopóki drużyna odnosiła dobre wyniki, wszyscy byli gotowi kontynuować tę dynamikę. Sytuacja podobała się przede wszystkim piłkarzom, którzy mieli dużą swobodę. Obecnie jednak głównymi zwolennikami pozostania szkoleniowca na stanowisku są osoby odpowiedzialne za zarządzanie obszarem sportowym klubu. Na wyższych szczeblach panuje jednak przekonanie, że potrzeba zmian, nie tylko na stanowisku trenera.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
konto usunięte

Po pierwszym meczu i bardzo korzystnym wyniku, wszyscy pieli z zachwytu jak drużyna jest mocna i skonsolidowana. I to było nawet widać chociażby po Messim, który harował w obronie (całkiem jak nie on). Wszyscy szli w tym samym kierunku i mieli ten sam cel. Przyszła wstydliwa tragedia (druga, jak przed rokiem w Rzymie) i od razu mówi się o podziałach i braku zaufania dla trenera.
Tak naprawdę, "czas Valverde" został naznaczony przez dwie porażki w lidze mistrzów. Dwa mecze w ciągu dwóch sezonów (tak mało, a tak wiele) i wszystko dobrego co zrobił znika, rozmywa się.
2 ligi zdobyte.
1 PK (z szansą na drugi).
1 superpuchar.
1 ćwierćfinał i 1 półfinał LM.
W normalnym klubie to byłyby mega osiągnięcia, ale tutaj wszyscy co sezon liczą na tryplet.
Czasami rzeczywiście nie ma już takiego polotu i ciężko się mecze ogląda, ale to też wynika z nastawienia. Najedliśmy się wstydu w dwóch meczach i mamy skrzywioną perspektywę.

@zdrowyrozsądek: Dobrze wiesz, że nie chodzi tutaj o odpadnięcie z LM, tylko o to, w jakim stylu odpadliśmy z LM. Jakbyśmy odpadli w takim stylu jak Ajax z Totkami to nie byłoby takich komentarzy.

@zdrowyrozsądek: Takie mecze to kpina dla takiego klubu jak Barca. Dlatego EV musi odejść. Inna kwestia to niewykorzystywanie potencjału niektórych zawodników (Cou, Malcom, Arthur). Zastanawiają ciągłe kontuzje Dembele. Po co do klubu przyszli Murillo i Boateng? Dlaczego mocnego zmiennika nie ma Suarez? Co ze szkółką? Zabity styl Barcy. Barca i obrona Częstochowy - toż to jakaś paranoja. To tak pokrótce.
Żeby nie było - byłem zwolennikiem pożegnania się z EV już po tamtym sezonie. Jak się okazało trener zupełnie nie odrobił lekcji, dając się stłamsić rezerwowym The Reds. EV out.

@zdrowyrozsądek: Najgorszy trener jakiego pamietam w histori mojego kibicowania barcelonie (ponad 25 lat) Czekam 2 lata juz na to kiedy odejdzie a gdy to sie stanie otwieram szampana.

@Hasszz: No nie wiem - mimo wszystko trudniej mi się patrzyło na Barcę Van Gaala.

@Hasszz: Tata Martino, Carles Rexach io Antić mówią dzierń dobry, kibicu od 25 lat jak twierdzisz.

@kilanosio: Za kazdego z nich barcelone ogladalem z przyjemnoscia, tytulow nie bylo to prawda :)
Valverde najgorszy trener jakiego miala barcelona i bym tak twierdzil gdyby wygral nawet tryplet.
I po co ty podwazasz ta ilosc lat? Slabo.

@Hasszz: Słabo ? Słabe jest twierdzenie, ze miło się oglądało gdy drużyna której się kibicuje nie wygrywa trofeów. Trofea historia pamieta, a styl miły dla oka nieokraszony sukcesami...sztuka dla sztuki...ot co.
konto usunięte

@Hasszz: Każdy ma prawo do swojej opinii chociaż mi się wydaję, że Valverde najgorszy przez ostatnich 25 lat nie był, luzik.
konto usunięte

@blaugrana_36: Zgadzam się, obecnie Barcelona zmaga się z wieloma problemami i niektórych decyzji sam nie rozumiem (np, Murillo, Boateng, Malcom). Mi się po prostu wydaje, że bardzo duży wpływ na ocenę Valverde mają 2 mecze w LM, a coś z tą drużyną zrobił. Kilka pucharów do gabloty wpadło pomimo tego, że po odejściu Enrique i Neymara mało kto się spodziewał czegokolwiek.
konto usunięte

@Marsmall: Styl był fatalny, ale to nie tylko przez trenera. Cała drużyna zawiodła. Nie mamy obecnie mentalności zwycięzców, porażka z Romą (a teraz z Live) za bardzo wpłynęły na zawodników. Trzeba się z tego otrzepać i iść dalej.
« Powrót do wszystkich komentarzy