Mundo Deportivo: Ernesto Valverde jednym z wielkich zwycięzców meczu Barcelony z Liverpoolem

3 maja 2019, 13:30

24 komentarze
  • Jak podkreśla dziś Mundo Deportivo, Ernesto Valverde jest jednym z wielkich zwycięzców środowego meczu Barcelony z Liverpoolem w półfinale Ligi Mistrzów (3:0)
  • Szkoleniowiec Blaugrany znakomicie odczytywał wydarzenia na boisku i wprowadzał trafne korekty, które znacznie przyczyniły się do wyraźnego zwycięstwa gospodarzy
  • Warto podkreślić, że w tym sezonie decyzje taktyczne Valverde już wielokrotnie dawały Barcelonie ogromne korzyści

W trakcie spotkania z Liverpoolem Ernesto Valverde przeprowadził taktyczną zmianę, które zakończyła okres trudności jego zespołu na początku drugiej połowy. Wejście Nélsona Semedo za Philippe Coutinho w 60. minucie pozwoliło przesunąć Sergiego Roberto do środka pola. Taka roszada dała drużynie stabilność i sprawiła, że poszczególne formacje grały bliżej siebie. Liverpool nie stwarzał zagrożenia przez długi czas, aż do końcowych minut, kiedy Klopp wprowadził całą swoją artylerię z ławki rezerwowych.

Valverde wystawił nieco inny skład niż zwykle, aby dorównać Liverpoolowi pod względem fizycznym. Arturo Vidal znalazł się w pierwszej jedenastce, a Philippe Coutinho był czwartym pomocnikiem, kiedy zespół się bronił. Na początku Barça radziła sobie znakomicie, ale w drugiej połowie było już coraz gorzej.

Wtedy Ernesto Valverde błyskawicznie zareagował i wprowadził na boisko Nélsona Semedo. To sprawiło, że gra została przekierowana na obszar, w którym swoją magię mógł pokazać Leo Messi. Nélson Semedo był bardzo skuteczny jako prawy obrońca, natomiast Sergi Roberto dawał drużynie stabilność i solidność w środku pola.

Znakomite zmiany taktyczne w tym sezonie

Warto podkreślić, że to nie pierwszy przypadek, kiedy Ernesto Valverde wykonał znakomite posunięcie taktyczne. W pierwszym ligowym El Clásico w tym sezonie (5:1) nie mógł wystąpić Leo Messi. Po pierwszej połowie Barcelona prowadziła 2:0, ale w drugiej części gry Real zdobył bramkę i dominował. Wtedy na boisko wszedł Nélson Semedo za Rafinhę, który zastępował w składzie Leo Messiego. Sergi Roberto przeszedł do środka pola, dokładnie tak jak w meczu z Liverpoolem. Po tej roszadzie Barcelona strzeliła trzy bramki i ostatecznie rozgromiła przeciwnika.

Z kolei na Ramón Sánchez Pizjuán po słabej pierwszej połowie Ernesto Valverde zmienił ustawienie na 4-2-3-1 z Messim na pozycji media punta. Ponadto Ousmane Dembélé wszedł za Arturo Vidala. Od tego momentu Barcelona strzeliła trzy gole i odwróciła wynik z 1:2 na 4:2.

To samo miało miejsce w meczu Barcelony z Rayo Vallecano na Camp Nou. Do przerwy było 1:1, a potem Ousmane Dembélé wszedł za Arthura. W rewanżowym starciu z Lyonem wynik 2:1 był niebezpieczny, ale kluczowe okazało się wejście Dembélé w miejsce Coutinho. Z kolei na stadionie Betisu Ernesto Valverde pokazał dużą elastyczność taktyczną, stawiając na ustawienie 4-4-2, które przyniosło mu sukces, mimo że wielu je krytykowało.

Powtarzałem od początku, że to najlepszy trener dla Barcelony i dotychczasowe rezultaty potwierdzają me słowa. Ernesto to wielki trener, wspaniały strateg, świetna osoba. Osoby, które chcą jego zwolnienia nie znają się na piłce nożnej. To osoby, które swe doświadczenia wynoszą z gier rodem FIFA i myślą, że są mądrzejsze od Ernesto. Wszyscy eksperci na świecie zachwycają się Barceloną Valverde, ale nie malkontenci z fcbarca.com. Jesteśmy 270 minut od trypletu, naprawdę nie mogę pojąć jak można chcieć zwolnienia trenera, który dołożył drugie mistrzostwo i jest o krok od trypletu. Wielu gada coś o braku "stylu". Radzę najpierw dowiedzieć się co to jest styl i wtedy zacząć się wypowiadać. Styl jest nienaganny.
@AlvaroHanso: ale w punkt trafiłeś
podpisuję się po tym Imieniem i Nazwiskiem :)

@AlvaroHanso: Myślę, że będzie coraz więcej normalnych komentarzy jak Twój. Ja tylko liczę, że w przyszłym sezonie będzie mniej trybu eko. Moje nadzieje wiążę z faktem, że mamy dużo jakości na ławce i w drużynie B. VeB

@AlvaroHanso: Bo większość kibiców pamięta piękne czasy Guardioli. I chcieliby żeby każdy mecz kończył się 5-0 i były same fajerwerki. To były piękne czasy ale reszta drużyn nauczyła się grać przeciw teamowi Pepa. Trzeba było zmian. Ernesto to super trener. W tym sezonie zdobędziemy tryplet. Vamos Barca

@AlvaroHanso: zgadzam się bez dwóch zdań !