Sport: Zbliża się jubileuszowy mecz Leo Messiego w roli kapitana Barcelony

22 kwietnia 2019, 19:45

Sport

12 komentarzy

Jak podaje dziennik Sport, w jutrzejszym meczu Barcelony z Alavés Leo Messi może po raz setny wybiec na boisko w podstawowym składzie jako kapitan katalońskiego klubu.

Messi po raz pierwszy reprezentował drużynę jako jej kapitan 27 lipca 2008 roku w meczu towarzyskim z Dundee United (5:1). Argentyńczyk przywdziewał opaskę kapitańską przez 45 minut i strzelił w tym czasie trzy gole. Nie było to jednak oficjalne spotkanie, a dodatkowo La Pulga pojawił się na murawie dopiero w drugiej połowie, natomiast Sport bierze pod uwagę jedynie mecze od pierwszej minuty z opaską na ramieniu. Na wyprowadzenie zespołu na boisko jako kapitan Messi musiał czekać kolejne lata, choć niewątpliwie był jednym z liderów drużyny, zwłaszcza po odejściu Ronaldinho i Deco. Przed crackiem z Rosario w kolejce po opaskę byli jednak tacy zawodnicy jak Carles Puyol, Xavi i Andrés Iniesta. Właśnie z tego powodu Messi dopiero po piętnastu latach w zespole został jego pierwszym kapitanem. Mimo to zdołał zgromadzić już w tej roli 99 występów od pierwszej minuty.

Messi po raz pierwszy wyprowadził drużynę na boisko w roli kapitana 30 marca 2013 roku. Barcelona mierzyła się wówczas z Celtą na Balaídos, a w podstawowym składzie Blaugrany zabrakło Puyola, Xaviego i Iniesty. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2, a jednego z goli strzelił Messi, który nie miał już wówczas opaski na ramieniu, ponieważ kilka minut przed zdobyciem bramki przekazał ją Inieście. Od tego czasu Argentyńczyk był kapitanem Barcelony w 99 meczach. 74 z nich zakończyły się zwycięstwem Katalończyków, dziesięć - porażką, a w piętnastu spotkaniach padł remis. 31-latek strzelił w tych konfrontacjach 105 goli.

Ostatnimi kapitanami Barcelony, którzy dzierżyli to miano w przynajmniej stu meczach, byli Puyol (392 występy), Xavi Hernández (156) i Iniesta (151). Kontrakt Messiego obowiązuje do 2021 roku, więc Argentyńczyk powinien być w stanie wyprzedzić dwójkę pomocników, ale do dorobku Puyola trudno mu będzie się zbliżyć.