AS: Barcelona poważnie rozważa sprzedaż Umtitiego w letnim okienku transferowym

Grzegorz Zioło

26 marca 2019, 11:45

AS

201 komentarzy
  • Jak twierdzi AS, Barcelona rozważa sprzedaż Samuela Umtitiego w letnim okienku transferowym, ponieważ chce sprowadzić Matthijsa de Ligta
  • Blaugrana potrzebuje dodatkowych środków na zakup Holendra i inne planowane transfery, więc prawdopodobnie będzie musiała sprzedać jednego z kluczowych zawodników
  • Po ewentualnym transferze de Ligta Ernesto Valverde miałby spory kłopot bogactwa na środku obrony, jeśli Umtiti zostałby w klubie

Przyszłość Samuela Umtitiego w Barcelonie wydaje się dziś bardziej niepewna niż kiedykolwiek wcześniej. Mimo że we Francji zawodnik publicznie wyraził swoje przekonanie, że w przyszłym sezonie wciąż będzie grał w stolicy Katalonii, zdaniem ASa w klubie poważnie rozważana jest możliwość sprzedaży obrońcy w letnim okienku transferowym.

Za takim podejściem działaczy Barçy miałyby stać liczne powody. Przede wszystkim bardzo dobrze w swoim pierwszym sezonie w Katalonii spisuje się Clement Lenglet, który szybko przystosował się do stylu gry Blaugrany i wykorzystał problemy zdrowotne Umtitiego, żeby stać się pewnym punktem pierwszego składu. Z kolei zdaniem Daily Mail najważniejszą rolę odgrywa czynnik finansowy, związany z planowanym transferem Matthijsa de Ligta. Według angielskiego dziennika Barcelona byłaby skłonna sprzedać Umtitiego do Manchesteru United, jeśli miałoby to pomóc jej w sprowadzeniu obrońcy Ajaksu.

AS zwraca też uwagę, że możliwy zakup de Ligta wiązałby się z wyjątkowym kłopotem bogactwa na środku obrony Barçy. Latem pierwsi w kolejce do odejścia z klubu będą Thomas Vermaelen, którego kontrakt wygasa 30 czerwca, a także Jeison Murillo. Kolumbijczyk wróci do Valencii po półrocznym wypożyczeniu do Blaugrany. Według ASa w Barcelonie panuje przekonanie, że czwórka stoperów w składzie Piqué, de Ligt, Lenglet i Todibo w zupełności wystarczy, a w niektórych spotkaniach trener będzie mógł posiłkować się Chumim lub innym obrońcą z drugiej drużyny.

Na niekorzyść Umtitiego mocno przemawia przewlekła kontuzja lewego kolana, która również stawia jego przyszłość pod znakiem zapytania. W wieku 25 lat obrońca ma przed sobą jeszcze wiele sezonów gry na najwyższym poziomie, dlatego jego odejście do innego klubu mogłoby przynieść korzyści wszystkim zainteresowanym.

W Barcelonie są świadomi, że Umtiti wzbudza ogromne zainteresowanie wśród klubów Premier League. Największe szanse na sprowadzenie Francuza mają Manchester City i Manchester United, które są w stanie wydać na niego fortunę. Klauzula odstępnego Umtitiego po przedłużeniu przez niego kontraktu do 2023 roku wynosi 500 milionów euro, ale ewentualna kwota transferu byłaby oczywiście kilka razy niższa. W obecnych warunkach rynkowych Barça mogłaby zarobić na swoim obrońcy około 60 milionów euro.

AS przypomina, że Barcelona potrzebuje zastrzyku gotówki na planowane transfery w letnim okienku. Klub miał obiecać Ernesto Valverde, że nie sprzeda Ivana Rakiticia, dlatego to właśnie Umtiti zdaje się najpoważniejszym kandydatem do opuszczenia Camp Nou. Ajax wycenia Matthijsa de Ligta na 75 milionów euro, a do zgromadzenia tej kwoty Barça może potrzebować sprzedaży jednego z ważniejszych członków kadry pierwszego zespołu.

Fot. Anton Zajcew, soccer.ru / CC BY-SA 3.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Sami nigdzie się nie rusza
« Powrót do wszystkich komentarzy