Sport: FC Barcelona i Ajax rozważają podpisanie umowy o współpracy

Grzegorz Zioło

20 marca 2019, 11:35

Sport

65 komentarzy
  • Przy okazji ewentualnego transferu Matthijsa de Ligta z Ajaksu do Barcelony oba kluby mogą podpisać porozumienie o przyszłej współpracy
  • Blaugrana miałaby pierwszeństwo w negocjacjach w sprawie pozyskania talentów z Amsterdamu, a Holendrzy – przy wypożyczaniu młodych zawodników z Barçy
  • Oba kluby pozostają w dobrych relacjach po transferach Jaspera Cillessena i Frenkiego de Jonga oraz wyznają podobną filozofię gry w piłkę i szkolenia wychowanków

FC Barcelonę i Ajax zawsze łączyła szczególna relacja. Oba kluby regularnie wymieniały się między sobą zawodnikami z korzyścią dla obu stron. Katalończycy i Holendrzy rozumieją piłkę nożną w bardzo podobny sposób i jak podaje Sport, podczas negocjacji w sprawie transferu Frenkiego de Jonga powstał pomysł, by w przyszłości zacieśnić stosunki i podpisać umowę o współpracy. Rozmowy na temat przenosin Matthijsa de Ligta do Blaugrany również rozwijają się pozytywnie i ponownie mogą okazać się korzystne dla obu klubów.

Działacze i dyrektorzy sportowi Barcelony i Ajaksu również pozostają w dobrych relacjach, a holenderski klub w ostatnich latach kilkukrotnie zachował się po dżentelmeńsku w stosunku do Katalończyków. Mimo astronomicznej oferty PSG za de Jonga Ajax pozwolił swojemu pomocnikowi na odejście na Camp Nou, co wiązało się z mniejszym zarobkiem dla klubu z Amsterdamu. Holendrzy nie kryją satysfakcji z transferów takich zawodników jak de Jong czy Cillessen do Barçy, ponieważ w ten sposób piłkarze wykonują krok naprzód w swoich karierach i przechodzą do zespołu, który szkoli swoich wychowanków w podobnym duchu co Ajax. 

Według informacji Sportu oba kluby rozważają podpisanie umowy o współpracy, na mocy której Barcelona będzie uprzywilejowana względem innych zespołów przy transferach młodych talentów z Amsterdamu, zaś Ajax będzie mógł wypożyczać zawodników Blaugrany, którzy z powodu zbyt młodego wieku nie są jeszcze w stanie wywalczyć sobie miejsca w pierwszej drużynie, ale mogą z powodzeniem występować na poziomie ligi holenderskiej.

Barcelona ma jedną z najlepiej funkcjonujących szkółek piłkarskich na świecie, ale wielu młodych zawodników szuka swojej szansy na wypożyczeniu, ponieważ nie są w stanie przebić się od razu do pierwszego zespołu. Idealnym miejscem na rozwój takich piłkarzy byłby właśnie Ajax. Blaugrana często sprowadza też młodych zawodników z Ameryki Południowej, którzy muszą najpierw przystosować się do europejskiej piłki. W ostatnich latach byli to między innymi Marlon, Yerry Mina, Gabriel Novaes (Barça B) czy Emerson (obecnie Real Betis). Barça pozyskiwała tych graczy właśnie z myślą o przyszłości i ewentualnym rozwoju w innej drużynie.

Wielu z tych zawodników nie przebiło się ostatecznie do pierwszego składu Barçy i zostało sprzedanych, ale tego rodzaju talenty mogą okazać się interesujące dla Ajaksu. Według Sportu umowa między klubami jest już przygotowana i mogłaby zostać podpisana wraz z przeprowadzeniem transferu Matthijsa de Ligta. Możliwość zawarcia takiego porozumienia to mocna karta przetargowa dla Blaugrany, którą nie dysponują inne kluby walczące o sprowadzenie młodego środkowego obrońcy.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Oby! To by była cud malina decyzja!
« Powrót do wszystkich komentarzy