Leo Messi liderem klasyfikacji goli i asyst w najlepszych ligach europejskich

Łukasz Lewtak

11 marca 2019, 14:00

Sport

38 komentarzy

Statystyki goli i asyst potwierdzają znakomity sezon w wykonaniu Leo Messiego. Argentyńczyk jest liderem klasyfikacji Złotego Buta, a także zagrał najwięcej podań otwierających drogę do bramki spośród wszystkich piłkarzy pięciu najlepszych lig w Europie.

W rankingu Złotego Buta Leo Messi ma cztery punkty (dwa gole) przewagi nad Kylianem Mbappe z Paris Saint-Germain. Na dalszych miejscach, ale już ze zdecydowanie większą stratą, znajdują się piłkarze z ligi włoskiej - Quagliarella z Sampdorii, Cristiano Ronaldo z Juventusu i Krzysztof Piątek z Milanu.

Czołowa piątka klasyfikacji Złotego Buta wygląda następująco:

1. Messi (Barcelona): 26 goli - 52 punkty

2. Mbappé (PSG): 24 gole - 48 punktów

3. Quagliarella (Sampdoria): 20 goli - 40 punktów

4. Cristiano (Juventus): 19 goli - 38 punktów

    Piątek (Milan): 19 goli - 38 punktów

-------------------------------------------------------------------------

7. Luis Suárez (Barcelona): 17 goli - 34 punkty

Leo Messi jest również liderem klasyfikacji asyst w pięciu najlepszych ligach europejskich. Argentyńczyk zagrał 12 kluczowych podań w 25 meczach LaLigi. Za Messim znajdują się Eden Hazard z Chelsea (11 asyst w 27 spotkaniach) i Jadon Sancho z Borussii Dortmund (10 asyst w 25 meczach).

Fot. Kirił Wenediktow, soccer.ru / CC BY-SA 3.0

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie lubię terminu "kluczowe podanie" w kontekście synonimicznym asysty. Moim zdaniem kluczowym podaniem może być również zagranie w pole karne (w stylu Xaviego czy Iniesty), gdzie zawodnik ma udział w bramce, ale nie figuruje w statystyce, bo np. nie odegrał jako ostatni końcowej piłki. Coś jak w hokeju, gdzie często asystę zapisują dwóm zawodnikom. W piłce powinno funkcjonować coś podobnego.

@NeroTFP: Chyba tylko w Polsce jest to nadużywane - w języku angielskim czy niemieckim jest to dokładnie to co opisałeś - podanie które zainicjowało akcję bramkową, lub potencjalną tę że.
« Powrót do wszystkich komentarzy