Sport: Ernesto Valverde zgodził się z postulatem zwiększenia roli wychowanków

Dariusz Maruszczak

18 lutego 2019, 13:00

Sport

33 komentarze
  • Jak donosi dziennik Sport, Ernesto Valverde zgodził się, że cantera Barcelony powinna odzyskać swoje znaczenie w klubie
  • Postulat ten miał pojawić się podczas rozmów dotyczących przedłużenia współpracy z obecnym trenerem
  • Od następnego presezonu Txingurri ma testować kilku kandydatów do gry w pierwszym zespole

W piątek Barcelona poinformowała, że Ernesto Valverde przedłuży kontrakt na kolejny sezon, a opcjonalnie może zostać w klubie także na rozgrywki 2020/2021. Według Sportu Barça podczas rozmów wyraziła jednak życzenie, żeby cantera odzyskała swoją rolę w pierwszej drużynie. Valverde zgodził się z tymi oczekiwaniami, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości podczas kolejnego presezonu. Zdaniem dziennika Valverde jest dobrze poinformowany o wszystkim, co dzieje się w Barcelonie B, i często spotyka się z Joanem Barbarą, odpowiedzialnym za współpracę pierwszego i drugiego zespołu.

Jak podaje Sport, w tym momencie Valverde ma na celowniku pięciu piłkarzy, którzy są w uprzywilejowanej sytuacji, aby móc zacząć liczyć się w pierwszej drużynie: Moussę Wagué, Juana Mirandę, Oriola Busquetsa, Riquiego Puiga i Abela Ruiza. Dziennik przybliża ich sylwetki, dotychczasową sytuację i perspektywy.

Moussa Wagué

Senegalczyk został sprowadzony do Barcelony z myślą o przyszłości, ale również ma szanse na awans do pierwszego zespołu w krótkiej perspektywie. 20-letni prawy obrońca podpisał kontrakt do 2023 roku, a jego klauzula odejścia wynosi 100 milionów euro. Obecnie Wagué odbywa karę czterech meczów zawieszenia za incydent z publicznością w meczu z Ejeą, ale zdążył już pokazać, że może bardzo dobrze pasować do potrzeb Barcelony. Jest szybki i ma spore zdolności w grze ofensywnej, jednak musi nauczyć się kontrolować w określonych sytuacjach.

Juan Miranda

Lewy obrońca ma już za sobą debiut w pierwszym zespole, ale do tej nie zebrał pochlebnych recenzji. W lipcu podpisał umowę do 2021 roku, na podstawie której jego klauzula odejścia wzrosła do 200 milionów euro. Przyszłość jest w jego rękach i jeśli w drugiej części sezonu będzie spisywał się dobrze w Barcelonie B, może mieć szanse zostać zmiennikiem Jordiego Alby w następnych rozgrywkach. Klub w niego wierzy.

Oriol Busquets

Defensywny pomocnik może być jednym z bardziej oczywistych wyborów Ernesto Valverde. Podobnie jak w przypadku Mirandy jego kontrakt wygasa w 2021 roku, a klauzula wynosi 200 milionów euro. Busquets gra bardzo solidnie w Barcelonie B od powrotu do zdrowia po poważnej kontuzji. Sztab szkoleniowy jest bardzo zadowolony z jego postawy, a sam Valverde miał przyznać, że pomocnik nie otrzymał szansy w pierwszym zespole, ponieważ musi iść krok po kroku po ośmiomiesięcznej przerwie w grze. Sergio Busquets ma w ekipie rezerw alternatywę, która powoli szykuje się do gry w pierwszej drużynie i cechuje się niezawodnością.

Riqui Puig

Wyraźne szanse na awans w przyszłości do pierwszego zespołu ma też Riqui Puig. Utalentowany pomocnik zdołał już oczarować publiczność na Camp Nou. Ernesto Valverde będzie chciał przyjrzeć się mu z bliska podczas kolejnego presezonu, aby podjąć decyzję, czy zawodnik jest przygotowany do wykonania kolejnego kroku do przodu. Puig uczy się w Segunda División B pod wodzą Garcíi Pimienty, gdzie przekonuje się, jak ważny w futbolu jest wysoki poziom techniczny, ale także inny sposób gry. Riqui przedłużył kontrakt z Barceloną do 2021 roku, a jego klauzula odejścia wynosi 100 milionów euro.

Abel Ruiz

Barcelona zdecydowanie stawia na tego środkowego napastnika. Klub przedłużył z nim umowę do 2021 roku, a jego klauzula odejścia wynosi 100 milionów euro. Kontuzje wstrzymały rozwój Ruiza, ale we wczorajszym meczu z Olotem napastnik wystąpił w podstawowym składzie i zaliczył asystę po ładnej akcji indywidualnej. García Pimienta planuje zapewnić piłkarzowi regularne występy, aby klub mógł ocenić, czy Ruiz może zrobić krok do przodu. Oczekuje się, że 19-latek wykorzysta ku temu końcówkę sezonu. Barça wierzy, że Abel Ruiz będzie potrafił pokazać poziom, który prezentował w młodzieżowych reprezentacjach Hiszpanii.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Prawdopodobne pytanie do któregoś z członków zarządu:
Czy klub oczekuje od Valverde zwiększenia roli wychowanków w zespole?
- Zarząd nie wplywa na zarządzanie druzyna. W pełni wierzymy w trenera.
« Powrót do wszystkich komentarzy