Raport KPMG: FC Barcelona wydaje 562 miliony euro rocznie na wynagrodzenia dla piłkarzy

Grzegorz Zioło

15 stycznia 2019, 15:00

Sport/Footballbenchmark.com

81 komentarzy

FC Barcelona to pierwszy klub piłkarski na świecie, który płaci swoim zawodnikom ponad 500 milionów euro rocznie. Jak wynika z raportu KPMG Football Benchmark na temat europejskich mistrzów krajowych, w 2018 Blaugrana wydała na wynagrodzenia o 42% więcej niż rok wcześniej.

Roczne utrzymanie kadry FC Barcelony kosztuje obecnie 562 miliony euro. Wydatki na pensje znacząco wzrosły w drugiej połowie 2017 roku, kiedy na Camp Nou trafił Ousmane Dembélé, a klub przedłużył kontrakty z kilkoma kluczowymi zawodnikami, w tym Leo Messim. Na początku 2018 roku Blaugrana ponownie pobiła swój rekord transferowy, sprowadzając Philippe Coutinho. Brazylijczyk od razu znalazł się w czołówce najlepiej zarabiających zawodników w kadrze zespołu Ernesto Valverde.

W badaniu KPMG wzięto pod uwagę finanse mistrzów ośmiu najlepszych lig w Europie: FC Barcelony, Manchesteru City, Bayernu Monachium, Juventusu, PSG, FC Porto, PSV Eindhoven i Galatasaray. Na drugim miejscu pod względem wydatków na pensje znalazło się PSG, które na utrzymanie kadry przeznacza 332 miliony euro rocznie, o 20% więcej niż w poprzednim roku.

Wydatki na wynagrodzenie zawodników wzrosły u wszystkich przebadanych klubów oprócz Manchesteru City, który zmniejszył te koszty o 5%. Zdaniem autorów raportu mistrzowie Anglii dysponują również najbardziej wartościową kadrą (1,182 miliarda euro). Jeśli chodzi o pojedynczych graczy, najwyżej zostali wycenieni Neymar (229 milionów euro) i Kylian Mbappe (215 milionów) z PSG oraz Leo Messi (203 miliony).

Twórcy raportu wyjaśniają jednocześnie, że Barcelona jest najbogatszym mistrzem krajowym w Europie z przychodami operacyjnymi sięgającymi 689 milionów euro. Gdyby jednak w badaniu zostały uwzględnione wszystkie wielkie kluby, Blaugranę wyprzedziłby Real Madryt (743 miliony euro przychodów). Całkowita wartość FC Barcelony według raportu wynosi 2,783 miliarda euro, a Los Blancos – 2,920 miliarda. Oba kluby wyprzedza natomiast Manchester United, wyceniany na 3,255 miliarda euro. 

Pełen raport KPMG Football Benchmark "The European Champions Report 2019" dostępny jest tutaj.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

A to przecież do PSG i City piłkarze idą za petrodolarami... eh ludzie

@Bykunn: A skąd niby wzięli pieniądze na takie transfery. Rozumiem budować wielkość klubu krok po kroku ale tu ewidentnie petrodolar działa.

@domin682: No tak a u nas działa magia :D Bo nie jesteśmy klubem najlepiej zarabiającym z reklam, najwięcej wartym wizerunkowo, a płacimy piłkarzom prawie 2x tyle co zespół z drugiego miejsca :D

@Bykunn: Chodzi chyba o to, ze te dwa kluby sa finansowane z zewnątrz

@Kobieras: kaxdy klub jest finansowany z zewnatrz ;) w mniejszym lub wiekszym stopni

@Kobieras: Dokładnie tak jak napisał kolega wyżej... Tylko chyba w Hiszpanii duże kluby nie mają właścicieli i są dobrem kibiców. A poza tym nawet tutaj większość środków mają z zewnątrz

@domin682: Ale tu nie jest wcale mowa o kasie na transfery ale o zarobkach piłkarzy i o krytyce jaka spotyka piłkarzy którzy wybierają te kluby ze idą tam za dużą kasą Jak się okazuje to tylko stereotypy

@Bykunn: Oprócz pensji w klubie, w "szejk'owych" klubach piłkarze biorą jeszcze furę siana za kontrakty w spółkach arabskich (np marketingowe kontrakty). O tych pieniądzach się głośno nie mówi, ale to ze jakiś piłkarz wybiera PSG/City zamiast Barcy albo Bayernu to właśnie te pieniądze "pod stołem" robią różnice.

@MrSake: O których nikt nie wie na pewno, więc równie dobrze może ich nie być. Takie teorie spiskowe są nie dla mnie
« Powrót do wszystkich komentarzy