Wszystko, czego nie widać w meczach LaLigi. Kulisy spotkań hiszpańskiej Primera División

12 stycznia 2019, 15:42

El País

21 komentarzy

LaLiga wzbudza wielkie emocje na całym świecie. Wielka rywalizacja Barcelony z Realem jest obserwowana na wszystkich kontynentach, jednak na ekranach telewizorów nie widać wszystkiego. Dziennik El País ujawnia nam teraz to, czego nie możemy dostrzec podczas transmisji meczów Primera División.

1. Tydzień przed meczem program informatyczny decyduje o strojach obu drużyn

Aby stroje nie zlewały się ani na boisku, ani w transmisji telewizyjnej, LaLiga stworzyła specjalny program informatyczny Kit Selector. Sam system oraz sędzia i doradca ds. audiowizualnych akceptują stroje wybrane przez kluby i mogą poprosić o pewne modyfikacje (koszulki, spodenek lub getrów) u piłkarzy z pola lub bramkarzy, jeśli uznają, że odbiór wizualny i identyfikacja graczy mogą być zaburzone. Drużyna, która gra u siebie, ma pierwszeństwo.

Na koniec swój strój wybiera sędzia, który może nakazać jednej z dwóch drużyn zmianę koloru strojów. W dniu spotkania dyrektor meczu sprawdza, czy stroje są zgodne z tymi wybranymi wcześniej. Oprogramowanie pozwala na wizualizację koszulek, spodenek i getrów w widoku 360 stopni. Dzięki temu programowi zespoły nie muszą jeździć na mecze z dużym bagażem w postaci wszystkich możliwych kompletów strojów, co działo się wcześniej.

2. Spotkanie, na którym omawia się setki szczegółów

Regulamin transmisji telewizyjnych nakazuje, żeby cztery godziny przed rozpoczęciem pojedynku w biurze na stadionie odbyło się spotkanie, które koordynuje dyrektor meczu, czyli przedstawiciel LaLigi. Dba on o zachowanie standardów, tak aby były one takie same w każdym starciu Primera División. Do zadań dyrektora meczu należy zatwierdzenie wysokości murawy i banerów reklamowych, sprawdzenie oświetlenia oraz ponad 130 innych detali.

3. Trawa nie może być wyższa niż trzy centymetry

220 minut do rozpoczęcia meczu. Po spotkaniu z przedstawicielami klubu gospodarza i specjalistami od transmisji telewizyjnej, które trwa 20-25 minut, dyrektor meczu zaczyna sprawdzanie. Najpierw mierzy wysokość murawy. Każdy trener dostosowuje ją do swojej strategii, jednak są pewne ograniczenia. Trawa musi mieć wysokość od 20 do 30 milimetrów, a przy wysokiej temperaturze - od 15 do 20. Dyrektor meczu mierzy murawę w trzech różnych miejscach. Ponadto trawa musi być przycięta w prostych liniach i w przeciwnych kierunkach wszerz boiska. Na ekranie dobrze widać dziewięć pasów murawy na każdej połowie.

4. Sprawdzenie stadionu

Po rozmieszczeniu banerów reklamowych i innych elementów marketingowych sprawdza się, czy mają one odpowiednie rozmiary i cechy. Chodzi m.in. o ich wysokość. Mamy dwa pola widzenia - jedno od lewego narożnika najbliżej głównej trybuny do prawego narożnika przy tej samej trybunie, a drugie przy trybunie, której nie widać w transmisji telewizyjnej - tam oczywiście nie ma reklam w strefie ławek rezerwowych. W pierwszym polu widzenia reklamy muszą być wyświetlane na ekranach LED o maksymalnej wysokości 90 cm. W drugim polu widzenia banery mogą mieć dowolną wysokość, ponieważ czasami są to elementy struktury stadionu, jednak same reklamy również nie mogą przekroczyć 90 cm.

5. Co najmniej 15 kamer

Dyrektor meczu i producent ds. transmisji audiowizualnych LaLigi oglądają stadion, sprawdzają i oceniają różne pozycje kamer, aby upewnić się, czy są dopasowane do planu realizacji telewzyjnej każdego meczu. Platformy muszą być odpowiednio dopasowane oraz wolne od przeszkód, tak aby można było bezproblemowo przeprowadzić transmisję o zasięgu ogólnoświatowym. Regulamin transmisji telewizyjnych przewiduje transmisje z udziałem 22, 18 lub 15 kamer. Dopuszczone są również wyjątkowe przypadki, np. El Clásico, w których mecz obsługują nawet 42 kamery.

6. Siatka musi być biała

Wcześniej drużyny mogły dowolnie kolorować siatki w bramkach. Najczęściej malowały je w barwy klubu. Teraz siatki muszą już być białe. Ma to poprawić widoczność. Otwory w siatce nie mogą być mniejsze niż 12x12 cm, tak by minikamery w bramce mogły optymalnie nagrywać. Odległość pomiędzy linią bramkową a siatką musi wynosić co najmniej dwa metry.

7. Przyjazd drużyn minimum 90 minut przed pierwszym gwizdkiem

Oba zespoły muszą być na stadionie przynajmniej 90 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia spotkania. Punktualne przybycie drużyn jest pierwszym momentem, który filmują kamery i który pojawia się w transmisji telewizyjnej. Po przyjeździe zespołów dyrektor meczu przeprowadza rozmowy z trenerami obu ekip w obecności kamer operatorów, którzy wykupili prawa do transmisji. Następnie wręcza delegatom obu klubów raport na temat stanu murawy.

8. Każdy ma swój kolor

Osoby pracujące przy meczu i czuwające nad jego sprawnym przebiegiem są ubrane w odpowiednie kamizelki.

Osoby czuwające nad prawidłowym stanem murawy - zielony

Personel produkcji telewizyjnej (stacje z prawami do transmisji) - niebiesko-zielony

Personel telewizyjny (stacje bez praw do transmisji) oraz fotografowie - niebiesko-czerwony

Oficjalne klubowe media - niebiesko-żółty

Chłopcy do podawania piłek - szary

Ochrona - żółty

Bileterzy i inni asystenci - pomarańczowy

9. Czas na podanie składów

Trenerzy muszą przekazać wyjściowe składy dyrektorowi meczu nie później niż 75 minut przed pierwszym gwizdkiem. Dzięki temu produkcja ma czas na przygotowanie grafiki telewizyjnej. Jeśli po przekazaniu składów jeden z piłkarzy z podstawowej jedenastki dozna kontuzji lub okaże się niedysponowany, należy jak najszybciej poinformować o tym dyrektora meczu. Oprócz samych nazwisk zawodników trenerzy muszą również podać ustawienie.

10. Oświetlenie

75 minut do rozpoczęcia spotkania. Teraz dyrektor meczu musi zająć się sztucznym oświetleniem. Przy okazji spotkań rozgrywanych wieczorem wszystkie reflektory muszą być włączone przynajmniej 75 minut przed pierwszym gwizdkiem (90 minut, jeśli transmisja telewizyjna jest przeprowadzana w technologii 4K). Dyrektor meczu sprawdza również, czy sposób dostarczania energii jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Istnieje system zapasowy, aby uniknąć ryzyka przerwania spotkania w przypadku awarii.

11. Oświetlenie także w ciągu dnia

Pełne oświetlenie musi być włączone również w trakcie meczów rozgrywanych w ciągu dnia (min. 45 minut przed pierwszym gwizdkiem lub 60 minut przy 4K). Wszystko po to, aby w transmisji zmniejszyć efekt kontrastu pomiędzy słońcem i cieniem.

12. Maskotki wielkości człowieka

Maskotki, które zachęcają kibiców do dopingu, muszą zejść z boiska kilka chwil przed wyjściem piłkarzy, ponieważ nie mogą przeszkadzać w transmisji telewizyjnej. Cały czas mogą jednak zagrzewać fanów do dopingu. W przerwie i po meczu mogą wrócić na murawę. Maskotki muszą mieć mniej więcej wzrost przeciętnego czowieka lub tylko nieznacznie większy. Jest to nawet zapisane w regulaminie, który poświęca maskotkom cały rozdział.

13. Procedura wyjścia na boisko

Po powrocie piłkarzy do sztani po rozgrzewce zawodnicy mają osiem minut na ponowne wyjście. Dyrektor meczu ma do dyspozycji specjalny program "LaLiga en hora", tak aby wszystko było wyliczone co do sekundy. W korytarzach prowadzących do szatni zamontowano również zegary.

Pięć minut przed planowaną godziną rozpoczęcia meczu drużyny i sędziowie muszą być już gotowi do wyjścia na murawę. Dwie minuty później odbywa się powitanie zespołów na murawie. Minutę potem losowanie stron. Następnie piłkarze udają się na swoje połowy i rozpoczyna się mecz.

Jeśli przed spotkaniem przewidziana jest jakaś okolicznościowa uroczystość, podane powyżej ramy czasowe mogą zostać zmodyfikowane.

14. Dwie lodówki

Przepisy LaLigi mówią nawet o tym, że każda drużyna może mieć przy swojej ławce tylko dwie przenośne lodówki o maksymalnych wymiarach 56x40x55 cm. Mogą znajdować się na nich reklamy, ale tylko marki wody lub napoju izotonicznego, który piją zawodnicy. Nazwy producentów mogą znajdować się także na butelkach, ale tylko takie, jakie można spotkać w sprzedaży na rynku.

15. Sprawdzanie, czy trybuna jest prawie pełna

Po 30 minutach spotkania dyrektor meczu powinien sprawdzić, czy trybuna, którą widać w transmisji telewizyjnej, jest wypełniona przynajmniej w 75%. Jeśli nie jest, LaLiga może nałożyć na klub karę, z wyjątkiem meczów w środku tygodnia lub w dni, kiedy pogoda jest niekorzystna.

16. Dwie butelki na pomeczowej konferencji prasowej

Po zakończeniu meczu trener gości musi pojawić się na konferencji prasowej w ciągu 10-15 minut, a szkoleniowiec gospodarzy - maksymalnie pięć minut po zakończeniu poprzedniej konferencji. Na stole mogą być tylko dwie butelki wody lub napoju o pojemności 50ml. Trener może przynieść jedną własną butelkę, ale bez nazwy producenta. Nie może ona być również bardzo widoczna w kamerze. Regulamin określa także dokładne wymiary reklamy przy mikrofonie - 30x24 cm.

17. Ostatnie spotkania

15 minut po zakończeniu pojedynku światła na stadionie mogą zostać wyłączone. Dyrektor meczu spotyka się z producentem i realizatorem, aby potwierdzić, że transmisja telewizyjna przebiegła prawidłowo, oraz z przedstawicielem klubu gospodarza, by omówić możliwe naruszenia regulaminu.