Xavi będzie mógł zostać trenerem Barcelony już w przyszłym sezonie

Grzegorz Zioło

9 stycznia 2019, 16:30

Sport

60 komentarzy
  • 23 kwietnia Xavi Hernández rozpocznie kurs trenerski w RFEF i po jego ukończeniu będzie mógł uzyskać licencję UEFA PRO
  • Do otrzymania dyplomu profesjonalnego trenera konieczne jest przejście sześciomiesięcznych praktyk, które Katalończyk wykonuje w młodzieżowych zespołach Al-Sadd
  • Powrót Xaviego do Barçy w roli szkoleniowca już w przyszłym sezonie będzie teoretycznie możliwy, ale mało prawdopodobny

W ostatnim czasie dużo mówiło się o niepewnej przyszłości Ernesto Valverde w roli trenera FC Barcelony, dlatego media regularnie przedstawiały nowych kandydatów na to stanowisko. Jak podaje Sport, już w przyszłym sezonie szkoleniowcem Barçy będzie mogła zostać jedna z najważniejszych postaci w najnowszej historii klubu – Xavi Hernández.

Według informacji katalońskiego dziennika około 1 lipca były pomocnik Barcelony otrzyma uprawnienia wymagane przez UEFA i LaLigę, które pozwolą mu na prowadzenie drużyny w Primera División i każdej innej lidze na świecie.

23 kwietnia w siedzibie Hiszpańskiej Królewskiej Federacji Piłkarskiej w Las Rozas pod Madrytem rozpocznie się kurs, którego uczestnicy będą mogli otrzymać dyplom profesjonalnego trenera, znany jako UEFA PRO. W tym kursie weźmie udział Xavi. W maju ubiegłego roku, tuż przed rozpoczęciem zgrupowania reprezentacji Hiszpanii przed mistrzostwami świata, Katalończyk ukończył kurs RFEF konieczny do otrzymania licencji UEFA A.

Do otrzymania licencji UEFA PRO wymagane jest przejście okresu praktyk, trwających minimum sześć miesięcy. Xavi od pewnego czasu łączy grę dla Al-Sadd z trenowaniem młodzieżowych drużyn katarskiego klubu. Ten okres będzie mógł zostać zaliczony jako jego praktyki, dlatego 1 lipca, kiedy oficjalnie rozpocznie się sezon 2019/20, Katalończyk będzie uprawniony do zostania trenerem FC Barcelony lub innej drużyny Primera División.

Wydaje się jednak, że droga Xaviego do przejęcia zespołu w Hiszpanii, a zwłaszcza do powrotu do Barçy, nie będzie taka krótka. Były zawodnik Blaugrany, który grał w jej barwach przez 17 sezonów, nie bez powodu przedłużył w maju ubiegłego roku kontrakt z Al-Sadd do 2020 roku. Po wygaśnięciu umowy Xavi będzie miał 40 lat i niewykluczone, że do tego czasu będzie obejmować kolejne stanowiska w katarskim klubie, być może nawet zostanie członkiem sztabu szkoleniowego pierwszego zespołu. Takie doświadczenie byłoby dla niego bardzo cenne przed podjęciem kolejnych wyzwań w europejskiej piłce. Jeśli jednak Barcelona chciałaby zatrudnić Xaviego już w najbliższym sezonie, będzie miała taką możliwość.

Fot. Tasnim News Agency / CC BY 4.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dla Xaviego za szybko,aby trenować pierwszy skład. Uważam,że najrozsądniej byłoby aby przejął Barce B.
Ewentualnie jako drugi trener.
Ja bym z chęcia zobaczył w następnym sezonie na ławce trenerskiej Abelardo.
Pamiętam go jeszcze za czasów, gdy grał u nas. A w Alaves robił świetną robotę.
« Powrót do wszystkich komentarzy