Ernesto Valverde z rekordowym osiągnięciem w historii klubu

Radek Koc

9 listopada 2018, 18:00

Mundo Deportivo

35 komentarzy
  • Niedzielny mecz z Betisem będzie dla Ernesto Valverde jubileuszowym, pięćdziesiątym spotkaniem ligowym na ławce trenerskiej Barçy
  • Do tej pory Txingurri zanotował jedynie dwie porażki i pobił osiągnięcia takich tuzów jak Guardiola czy Cruyff
  • Gorsze rezultaty mieli również m.in. Helenio Herrera, Louis van Gaal czy Frank Rijkaard

Październik był dla Valverde i Barcelony niezwykle udanym miesiącem. Drużyna zremisowała jedynie dwa razy, z Valencią oraz Interem. Pozostałe spotkania zakończyły się jej zwycięstwami. Najbliższy mecz z Betisem będzie zatem doskonałą okazją do przedłużenia dobrej passy i właściwego uczczenia małego jubileuszu Valverde.

Były opiekun m.in. Espanyolu czy Olympiakosu dowodził Barceloną w 49 spotkaniach ligowych i przegrał jedynie z Levante w zeszłym sezonie (5:4) oraz z Leganés w bieżącej kampanii (2:1). Pierwsza porażka z drużyną z Walencji nie miała znaczenia dla układu tabeli, natomiast sprawiła, że Barça nie została pierwszym zespołem w historii, który rozegrał sezon ligowy bez porażki.

Bilans Valverde przedstawia się następująco: 35 zwycięstw, 12 remisów oraz 2 porażki. Drużyna w tym czasie zdobyła 130 bramek i straciła 43. W historii Barcelony nie było wcześniej szkoleniowca, który mógłby się pochwalić podobnym bilansem. Dla porównania: Luis Enrique i Pep Guardiola zgromadzili więcej triumfów (odpowiednio: 40 i 36), ale mieli też więcej porażek (L. Enrique - 6 i Guardiola - 5). Jeśli chodzi o bilans bramkowy, to Barça dowodzona przez Guardiolę zdobyła w jego pierwszych 50 meczach 135 goli, natomiast drużyna Enrique - 132. Obaj zdobyli dwa mistrzostwa Hiszpanii z rzędu (Guardiola dokonał tego w sumie trzykrotnie). 

W bardziej odległych czasach również próżno szukać trenera, który miałby lepsze statystyki od Valverde. Enrique Fernández zwyciężył w rozgrywkach ligowych dwa razy z rzędu pod koniec lat 40., ale jego bilans w pierwszych 50 meczach był znacznie gorszy: 30 zwycięstw, 12 remisów i 8 porażek przy 107 strzelonych i 39 straconych golach. Natomiast u słynnego Helenio Herrery przedstawiało się to w następujący sposób: 36 wygranych, 4 remisy i 10 przegranych, a także 148 strzelonych i 48 straconych bramek. 

Jeśli chodzi o holenderskich trenerów, ich bilans również jest gorszy od dokonań Valverde. Johan Cruyff zdobył mistrzostwo Hiszpanii dopiero w swoim trzecim sezonie na ławce Barçy. Jego pierwsze 50 spotkań ligowych to 30 wygranych, 12 remisów oraz 8 porażek (107 strzelonych i 39 straconych bramek). Jeszcze gorsze statystyki mają Frank Rijkaard (30-11-9/87-46) i Louis van Gaal (28-7-13/98-69). 

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Barca w tej chwili brzydko wygrywa? 5-1 z Realem, 4-2 z Sevilla, 6-1 Girona, 3-0 Juve, 3-0 Chelsea, 4-1 Roma, 5-0 Sevilla finał CdR... Ludzie ogarnijcie się bo coraz gorzej z wami. Bierze ktoś pod uwagę to, że jest coraz trudniej. Nie ma już wielu fundamentalnych piłkarzy z ery Guardioli (Iniesta, Xavi, Puyol), a mimo to Barca wciąż jest na szczycie. Ja do Valverde nic nie mam. Uważam, że jego taktyka jest dobrze zbalansowana, pragmatyzm też się czasami przydaje.

@portero: Ludziom nie chodzi o wysokie wyniki tylko o "styl" w jakim wygrywamy.
« Powrót do wszystkich komentarzy