Xavi: Messi będzie chciał wrócić do reprezentacji, żeby odnieść jakiś sukces z Argentyną

Grzegorz Zioło

19 października 2018, 11:42

Marca

3 komentarze

Xavi Hernández udzielił z Kataru wywiadu w argentyńskim programie "Super Deportivo de Villa Trinidad" na temat sytuacji Leo Messiego w reprezentacji Argentyny, krytyki ze strony Diego Maradony oraz wielu innych spraw.

Krytyka wobec Messiego i innych argentyńskich piłkarzy: Wydaje mi się, że to bardzo niesprawiedliwe, nie tylko dla Leo, ale często dla wszystkich argentyńskich zawodników. Oczywiście, że nie jest łatwo grać w reprezentacji kraju, który musi coś pilnie udowodnić, ponieważ nie wygrał żadnego ważnego trofeum od wielu lat, a ma za sobą wielką historię. Gra w Argentynie ciąży, jest era Maradony i to duże obciążenie, ponieważ to bardzo popularna postać w tym kraju. Reprezentanci Argentyny muszą być silni psychicznie, postarać się odnieść sukces, o który nie jest łatwo, tak jak my zrobiliśmy to w 2008 roku na mistrzostwach Europy z reprezentacją Hiszpanii, i spróbować zdjąć z siebie ten wieloletni ciężar historii argentyńskiego futbolu. To trudne, kiedy trzeba pilnie osiągnąć sukces.

Przyszłość Messiego: Zapewne będzie nas wciąż zaskakiwał, ponieważ zawsze robi coś nowego, panuje nad wszystkimi aspektami gry i potrafi sam wykreować sytuację bramkową podaniem między liniami lub dryblingiem między trzema czy czterema rywalami. To zawodnik nie z tej ziemi, widzimy to w każdym meczu. W tym tygodniu minęło 14 lat od jego debiutu w Barcelonie i będziemy jeszcze cieszyć się jego grą, ponieważ ma dopiero 31 lat. Ja w wieku 34-35 lat czułem się na tyle dobrze, żeby grać w piłkę na najwyższym poziomie, więc przed Messim jeszcze wiele lat w elicie.

Czy Messi wróci do reprezentacji Argentyny?: Myślę, że tak. Dlaczego nie? On też potrzebuje czasu na zastanowienie się i odpoczynek. Ostatecznie to decyzja jego i obecnego trenera. Messi to najlepszy piłkarz na świecie i myślę, że w całej historii futbolu, dlatego to do niego należy ostatnie słowo. Myślę, że prędzej czy później będzie chciał wrócić do reprezentacji, ponieważ uwielbia rywalizację i będzie chciał spróbować wygrać coś z Argentyną. 

Krytyka ze strony Maradony: Messi wydaje mi się niesamowitym liderem. Być może to lider, który siedzi najciszej w szatni, ale jest przywódcą absolutnym, zawsze chce piłkę, pokazuje się do gry, ma osobowość i nigdy się nie chowa. Udowodnił to w pierwszej drużynie Barcelony, zawsze stawiał czoła wyzwaniom i walczył za zespół. Wydaje mi się, że to piłkarz o kompletnych zdolnościach przywódczych, dlatego nie zgadzam się z Maradoną. Nie podoba mi się, kiedy byli piłkarze są tak krytyczni wobec kolegów po fachu. Nie mówię tego tylko w odniesieniu do Maradony. Dotyczy to ogólnie byłych zawodników, którzy udzielają komentarzy i są bardzo krytyczni wobec obecnych graczy.

Argentyńczycy, z którymi Xavi chciałby zagrać: Redondo, Maradona, Mario Kempes to wybitni piłkarze. Chciałbym też dzielić szatnię z Valdano, ponieważ to bardzo inteligentny zawodnik i człowiek. Byłbym zachwycony, gdybym mógł występować z tymi osobami, które wyznaczyły pewną epokę w argentyńskiej piłce. Chciałbym też pracować z Menottim.

Do czego można porównać bycie mistrzem świata?: Bycie mistrzem świata jest jak przebywanie w świecie Disneya. To cudowne, że ludzie wciąż o tym pamiętają. To zostaje w pamięci na całe życie, ponieważ tworzy się historię.

Przyszłość jako trener: To moje marzenie. Wyrobiłem licencję, mam dwa pierwsze poziomy i brakuje mi jednego, który zrobię w 2019 roku w Madrycie. Chcę przekazywać moje doświadczenie i to, czego mnie nauczono, oraz spróbować pokazać piłkarzom moją ideę gry. Postaram się to zrobić.

Rola Arthura w Barcelonie: To piłkarz, o którym mówimy, że ma DNA Barçy. Ma wszystkie potrzebne zalety, żeby odnieść sukces. Myślę, że może wyznaczyć pewną epokę w Barcelonie.

Podobieństwa pomiędzy Messim i Neymarem: Są różni. Leo jest bardzo dojrzały piłkarsko i robi wszystko dobrze. Neymar powinien dojrzeć, ale wydaje mi się, że robi ogromną różnicę na boisku. Wciąż może się poprawić. Jest wśród trzech czy pięciu najlepszych piłkarzy na świecie.

Odejście Lopeteguiego z reprezentacji Hiszpanii: Jego odejście na pewno miało swoje skutki. Utrata selekcjonera na dwa dni przed rozpoczęciem mundialu z pewnością nie była najlepszą sytuacją.

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
konto usunięte

Z Argentyną to on odniesie sukces co najwyżej w grze komputerowej, jeśli dalej nic w grze ich reprezentacji się nie zmieni.

To nie pojęte jak Messiemu dużo uciekło w reprezentacji, był tak blisko, mógł mieć nawet więcej tytułów z Argentyną niż Iniesta czy Xavi z Hiszpanią. Do dziś będzie boleć ten finał i fatalna forma (jak na każdym turnieju) Higuaina