FC Barcelona najwyżej broniącą drużyną LaLigi w tym sezonie

17 października 2018, 14:30

Marca/Futbolavanzado.com

10 komentarzy

Dobry atak rozpoczyna się od skutecznej obrony, dlatego w dzisiejszej piłce trenerzy kładą nacisk na pressing i wysoki odbiór, dzięki któremu można stworzyć zagrożenie bezpośrednio pod bramką rywala. Portal futbolavanzado.com przeanalizował pracę defensywną drużyn LaLigi w sezonie 2018/19 i wykazał, że FC Barcelona pod wodzą Ernesto Valverde broni najwyżej ze wszystkich zespołów hiszpańskiej elity.

Na potrzeby analizy boisko piłkarskie zostało podzielone na cztery sektory. Barcelona to jedyna drużyna, która znalazła się w czołowej piątce rankingu aż w trzech strefach, wszystkich położonych z dala od własnej bramki. W pobliżu swojego pola karnego Blaugrana odbiera za to piłkę najrzadziej ze wszystkich zespołów. Barça wypada najlepiej ze wszystkich hiszpańskich drużyn biorących udział w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów pod względem odbioru futbolówki na połowie rywala. Zespół Ernesto Valverde odzyskuje tam 29% piłek, Atlético Madryt – 26%, Real Madryt – 24,1%, a Valencia – 22,9%. Co ciekawe najlepszy w całej LaLidze pod tym względem jest Eibar (32,9%).

Marca zwraca uwagę, że Atlético Madryt broni się statystycznie wyżej od Realu, mimo że ma łatkę drużyny czekającej na rywali na własnej połowie. Najczęściej piłkę w pobliżu pola karnego przeciwnika odzyskuje Getafe (6,2% odbiorów) przed FC Barceloną (6%), a najrzadziej robi to Huesca (0,8%). W odbiorze na połowie rywala najbardziej wyróżniają się Eibar i Athletic Club (32,7%), a najsłabiej wypada Deportivo Alavés (18,6%). Zespół z Vitorii najczęściej ze wszystkich drużyn odzyskuje piłkę w okolicach własnego pola karnego (49,5%). Dla porównania wynik Barcelony w tym sektorze to zaledwie 30,8%.

Sektory, w których drużyny LaLigi najczęściej odbierają piłkę:

Źródło: Marca/FutbolAvanzado

I co z tego! Co z tego, że Barca jest w czymś naj... Nie mamy najlepszych wyników więc reszta jest nam niepotrzebna, to tylko statystyki, które dobitnie pokazują naszą bezradność...

Broniąca to trochę na wyrost.. Raczej próbuje nieudolnie bronić:/

To tylko pokazuje to co widać w tym sezonie. Przy wysoko ustawionych bocznych obrońcach wystarcza 2-3 krótkie podania i długa piłka wypuszczającą skrzydłowego i już jest groźne pod nasza bramka

Szkoda tylko, że ta statystyka mówi, gdzie jaka konkretna drużyna odbiera piłkę i nic więcej. Wyników nawet nie da się porównać, bo wartości są procentowe, a nie ma liczbowych. Barca mogła odebrać piłkę 200 razy, a inny zespół 400 lub na odwrót

To są takie statystyki dla staystyk, nie odzwierciedlające rzeczywistej efektywnej gry obronnej.Odbiór piłki nie odzwierciedla skuteczności-a raczej nieskuteczności-naszej miernej gry w obronie.

Przed swoją bramką mamy najmniej odbiorów, bo tam się gra toczy przez kilka minut w całym meczu, a jak już przeciwnik podchodzi tak blisko, to albo jest gol, albo jakiś róg.

Nie wiedziałem, że bronimy w jakikolwiek sposób.

Cóż szkoda że nie przekłada się to na dobrą przyjemną dla oka grę w ofensywie

To nic nie mówi, bo zestawiając to ze straconymi golami otrzymamy kompletnie inne rezultaty tych drużyn. Co z tego, że odbieramy wysoko piłkę jak tracimy więcej goli niż drużyny, które tego nie robią?

Przed sztabem dużo pracy żeby się w tej kwestii poprawić, szczególnie nasz obieżyświat, prezes Pique ma duże pole do popisu.